Attīstība
Darbiniekiem
Jubilejas

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra (MITC) 10 gadu jubilejas izskaņā 7. decembrī mūsu augstskola parakstīja sadarbības memorandu ar septiņām veselības aprūpes, izglītības un valsts pārvaldes institūcijām. RSU, Veselības ministrija, Latvijas Universitāte, Neatliekamās medicīnas palīdzības dienests  (NMPD), Latvijas Ārstu biedrība, Latvijas Jauno ārstu asociācija, Latvijas Māsu asociācija un Latvijas Ārstniecības personu profesionālo organizāciju savienība vienojās, ka turpmāk simulācijā balstītas apmācību programmas būs neatņemama medicīnas izglītības daļa nacionālā līmenī.

mitc_memorands_07122023.png

“Simulācijā balstīta pieeja medicīnā un veselības aprūpē ir būtisks izglītības kvalitātes aspekts – tas ir nozīmīgs faktors gan pacientu, gan ārstniecības personu drošības kontekstā. Kopš 2013. gada pakāpeniski esam integrējuši studiju procesā simulācijas iespējas, un tagad esam vienīgais simulācijas centrs Latvijā un lielākais Baltijā.

aigars_petersons_sq_dec2023.png

RSU apzinās savas līdera pozīcijas šajā jomā, kas uzliek arī pienākumu uzņemties atbildību par tās attīstību nacionālā līmenī.

Prof. Aigars Pētersons, RSU rektors

Sadarbības memoranda mērķis ir vienoties par nacionāla līmeņa simulācijā balstītas izglītības attīstības stratēģijas izstrādi un īstenošanu, lai uzlabotu visu līmeņu medicīnas un veselības aprūpes, kā arī veselības aprūpes izglītības kvalitāti un veicinātu pacientu un ārstniecības personu drošību Latvijā. Memorands arī nosaka ietvaru turpmākai sadarbībai šā mērķa īstenošanā.

“Šodien mēs svinam simulācijā balstītas medicīnas izglītības pieejas īstenošanu un atzīšanu nacionālā līmenī un MITC kolēģu paveikto 10 gadu laikā, lai pie tā nonāktu. Simulācijā balstīta pieeja no dažu aizrautīgu kolēģu idejas ir kļuvusi par vispāratzītu un neatņemamu veselības aprūpes profesionāļu izglītības sastāvdaļu – tā teikt, izšķirošu pieturvietu ceļā uz atbildīgu, pacientiem un ārstniecības personām drošu veselības aprūpi. Un varu apgalvot, ka kopš brīža, kad es šeit pati biju medicīnas studente, ir mainījies tik daudz! Esmu patiesi gandarīta, ka kopā ar MITC komandu izdevies attīstīt centra darbības jomas un, ja tā var teikt, arī centra pašapziņu, ka darām ko patiesi svarīgu veselības aprūpei un sabiedrībai kopumā!

islezina.jpg

Vienmēr uzsveru, ka aiz tehnoloģijām stāv cilvēki – komanda ar unikālām kompetencēm, radošu pieeju un misijas apziņu. Tas ir mūsu veiksmes stāsts!”

MITC direktore Ieva Šlēziņa

Atklāta simulētā neatliekamās palīdzības nodaļa

Pēc memoranda parakstīšanas tika atklāta simulētā neatliekamās palīdzības nodaļa, kur trīs telpu blokā ietilpst plaša mācību telpa, kur studenti docētāja jeb instruktora vadībā var pārrunāt teorētiskos materiālus, atkārtot algoritmus, vadlīnijas, trenēt manipulācijas, kā arī apspriesties pirms un pēc simulācijas scenārija izspēles, kas ir jebkuras klīniskas simulācijas galvenās sastāvdaļas. Simulācijas instruktora telpā docētājs jeb instruktors kopā ar klīnisko simulāciju speciālistu vada klīnisko simulācijas scenāriju izspēli, savukārt trešā ir simulētā neatliekamās palīdzības telpa, kur radīti reālai slimnīcas videi pietuvināti apstākļi – māsu postenis, ārsta galds, divas pacienta gultas ar manekeniem, kā arī atbilstīgs medicīniskais aprīkojums.

Jaunajās telpās tiks nodrošināta iespēja trenēt prasmes – pacienta pārņemšana no NMPD vai sagatavošana transportēšanai uz citu stacionāru. Šeit varēs attīstīt pacienta primārās apskates prasmes un praktizēt pacientu reģistrāciju demo e-sistēmās un praktizēt situācijas, kad vienlaikus jānodrošina vairāku pacientu uzņemšana un ārstēšana. Tāpat būs iespēja praktizēt pacientu ārstēšanas algoritmus neatliekamā situācijā (piemēram, trenēt politraumas vai masīvas asiņošanas algoritmu drošā vidē).

10 gadu jubileja godam nosvinēta

MITC savu pirmo lielo nozīmīgo jubileju svinēja ar dažādām aktivitātēm vairāku mēnešu garumā. Pēc noslēguma pasākuma oficiālās daļas skanēja apsveikuma vārdi MITC kolektīvam, tika izteiktas pateicības MITC darbiniekiem, kā arī dziedāts un dejots grupas Dzelzs vilks pavadībā.

Par MITC

MITC ir vienīgais simulācijas centrs Latvijā un lielākais Baltijā, kur vienuviet pieejama atbilstīga infrastruktūra un aprīkojums, lai nodrošinātu nepieciešamo prasmju apguvi dažādās veselības aprūpes nozarēs un lai veicinātu pacientu drošību un uzlabotu veselības aprūpes kvalitāti Latvijā. Kopējās investīcijas simulācijā balstītu tehnoloģiju nodrošināšanā un centra attīstībā 10 gadu laikā sasniedzis turpat 12 miljonus eiro. Oktobrī tika atklāta militārās medicīnas mācību zona, savukārt simulētais neatliekamās palīdzības bloks tika atklāts 10 gadu svinību laikā.

RSU MITC mājaslapa

mitc_10gadi.png