Pārlekt uz galveno saturu
Ziņas
Lai arī attēlos redzama simulācijai, atsevišķi skati var būt nepatīkami.

Jūnija sākumā Rīgā un tās apkārtnē norisinājās civilmilitārās medicīnas mācības Panaceja 2023. To mērķis bija pārbaudīt Zemessardzes 1. Rīgas brigādes gatavību sniegt medicīnisku palīdzību militāra apdraudējuma gadījumā, kurā ir daudz cietušo. Mācību laikā tika pilnveidota atbildīgo dienestu un ārstniecības iestāžu savstarpējā sadarbība, lai stiprinātu Latvijas aizsardzības sistēmu.

Mācību plānošanā un īstenošanā piedalījās Zemessardzes 1. Rīgas brigādes karavīri un zemessargi, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD), Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca (RAKUS), Rīgas 2. slimnīca, Valsts policija (VP), Rīgas pašvaldības policija (RPP), kā arī Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrs (MITC). MITC uzdevums bija izstrādāt simulēta notikuma scenārijus, izveidot ievainojumu mulāžas, sagatavot simulētus cietušos, kā arī nodrošināt simulāciju tehnoloģijas un risinājumus.

Šāda mēroga mācību plānošana sākās jau 2022. gada decembrī un, kā norāda Zemessardzes 1. Rīgas brigādes medicīnas rotas vadības grupas virsārste kapteine Jūlija Rombovska, tiekoties ar RAKUS vadību un balstoties uz pēdējiem notikumiem pasaulē, tika izvirzīts piedāvājums veikt kopīgas civilmilitāras mācības, lai pārbaudītu spējas un savstarpējo sadarbību krīzes apstākļos. "Ņemot vērā RAKUS Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītāja dr. Alekseja Višņakova pieredzi, tika noorganizēta tikšanās ar MITC pārstāvjiem un panākta vienošanās par atbalstu ar mūsu mācībām nepieciešamo aprīkojumu. Tādējādi īsā laikā sprīdī izveidojās pamats mūsu veiksmīgai sadarbība," saka kapteine Rombovska.

Panaceja 2023 koordinatore MITC komandā simulāciju resursu pārvaldības vadītāja Inga Kjakste uzsver, ka šī bija unikāla un nozīmīga pieredze visai MITC komandai, jo šāda mēroga simulācijā MITC iesaistās pirmo reizi. Inga piebilst: “MITC kolektīvā notika ļoti rūpīga gatavošanās mācību īstenošanai. Scenāriji un ievainojumu raksturi tika pielīdzināti tādiem, kādi bija Ukrainā dažādos kara posmos. MITC iesaiste mācībās Panaceja 2023 demonstrēja aktuālo civilmilitārās sadarbības lomu, jo sevišķi kara medicīnā. Esam priecīgi, ka varējām atbalstīt Nacionālos bruņotos spēkus realitātei pietuvinātu incidentu simulācijas izveidē.”

Mācību vajadzībām tika izstrādāti notikumu scenāriji septiņiem dažādiem valsts apdraudējuma incidentiem Rīgas apkārtnē. Incidentu īstenošanai tika piesaistīti 130 zemessargi, VUGD kadeti, Jūras spēku kadeti un citu vienību pārstāvji.

MITC nodrošināja simulētu cietušo sagatavošanu šīm mācībām, izveidojot lomu aprakstus, veicot lomu instruktāžas, kā arī sagatavojot individuāli izstrādātas silikona brūces un mulāžas.

MITC komanda izveidoja aptuveni 200 silikona brūces un 37 mulāžas, kā arī mācību dienā nogrimēja 125 cietušos, atveidojot dažāda rakstura ievainojumus (piemēram, durtas un plēstas brūces rokās un kājās, galvas un acu ievainojumus, ādā iedūrušās stikla lauskas, ķermeņa apdegumus, šrapneļu un šķembu radītas brūces u. c.).

Nacionālo bruņoto spēku (NBS) pārstāvji izteica atzinīgus vārdus par MITC ieguldījumu. MITC direktora pienākumu izpildītāja Andreta Slavinska uzsver: “Šī bija iespēja apliecināt mūsu gatavību un kapacitāti piedalīties šāda valsts mēroga mācībās, integrējot simulācijas elementus. Iegūtā pieredze ļāva izprast militārās medicīnas jomas specifiku un ieraudzīt attīstāmos virzienus gan starpinstitucionālās sadarbības, gan izglītības satura kontekstā. Tas veicinās militārās medicīnas jomas attīstību arī RSU.”

Mācībās piedalījās arī iesaistīto institūciju pārstāvju novērotāju grupa. RSU pārstāvēja militārās medicīnas docētāju grupas vadītājs asoc. prof. Vladimirs Voicehovskis un docētāji asoc. prof. Liāna Pļaviņa un dr. Jānis Mičāns. “Šīs mācības bija organizētas labā līmenī, un es vēlos uzteikt MITC darbu. Simulētie incidenti bija kvalitatīvi un maksimāli pietuvināti realitātei. Mācību mērķis tika sasniegts, jo tika identificētās vājās vietas gan starpresoru komunikācijā, gan glābēju praktisko iemaņu trūkumā darbam komandā. Es uzskatu, ka šādas mācības ir vērtīgas, un tās būtu nepieciešams atkārtot regulāri dažādos mērogos, lai iegūtās teorētiskās zināšanas nostiprinātu praksi,” mācību rezultātus apkopoja asoc. prof. V. Voicehovskis.

Šobrīd MITC ir aktīvi iesaistījies arī studiju kursa Militārās medicīnas pamati izstrādē, kā arī sadarbībā ar NBS dienestiem ir sagatavoti seši speciāli apmācīti instruktori, kas militārās medicīnas docētāju grupas komandā īstenos studiju kursa apguvi RSU studiju programmās.

Missing content item.