Pārlekt uz galveno saturu
Preses relīzes

Šī gada septembrī Rīgā notika 6. Baltijas valstu konference „ Vakcinācijas diena”, kas veltīta vakcīnkontrolējamo slimību imūnprofilaksei un epidemioloģijai. Konferenci organizēja Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) sadarbībā ar Latvijas Infektologu asociāciju un Valsts aģentūru „Latvijas Infektoloģijas centrs”.

Konferences gaitā tās dalībnieki vienojās par vairākiem jautājumiem, kā galveno tendenci iezīmējot dažādu vakcīnu nepieciešamības veicināšanu, aktīvāku ģimenes ārstu iesaistīšanu vakcinācijas procesā, kā arī vispārēju sabiedrības informēšanu par riskiem, kas rodas, ja vakcinācija netiek veikta. Īpaša uzmanība tika veltīta pneimokoku, gripu, vējbaku un garā klepus vakcīnām. Tāpat tika runāts par ceļotāju aizsardzību ar vakcinācijas palīdzību un norādīts uz jaunām ceļotāju informēšanas iespējām par nepieciešamajām vakcīnām. Kopumā konferences rezultātā iegūtās atziņas var uzskatīt par nozīmīgām vispārējā iedzīvotāju veselības veicināšanā ar vakcīnu palīdzību.

Konferences mērķis bija uzklausīt dažādu ārvalstu un vietējo ekspertu pieredzi infekcijas slimību ierobežošanā ar imūnprofilaksi, pārspriest teorētiskus un praktiskus jautājumus. Tāpat bija nepieciešams apskatīt masu mediju lomu sabiedrības veselības veicināšanā, kā arī analizēt dažādu valstu Nacionālās imunizācijas programmas un to atšķirības.

Konferencē uzstājās eksperti no Austrijas, Francijas, Čehijas, Lietuvas, Igaunijas un Latvijas, piedalījās vadošie Latvijas akadēmiskās medicīnas pārstāvji, veselības aprūpes organizatori, praktizējošie ārsti – epidemiologi, virusologi un infektologi, ģimenes ārsti, pediatri un citi speciālisti. Konferenci atklāja tās goda prezidents RSU rektors, profesors Jānis Vētra.

Konferences rezultātā tika izstrādāts kopējais viedoklis un vairāki ieteikumi, kurus konferences dalībnieki oficiālā paziņojumā darījuši zināmus savu valstu veselības aprūpes organizācijām:

  1. Veikt potēšanu ar pneimokoku vakcīnu cilvēkiem vecākiem par 65 gadiem un hroniski slimo cilvēku grupām ar mērķi nostiprināt viņu veselības stāvokli, aizsargājot pret daudzām akūtām elpceļu slimībām un to komplikācijām, ir gan medicīniski pamatoti, gan mērķtiecīgi no finansiālā viedokļa.
  2. Ik gadu vakcinēt pret gripu pamat populāciju, jo šī vakcinācija ir būtiska sastāvdaļa valsts gatavībai pret iespējamo pandēmiju, īpašu uzmanību pievēršot cilvēkiem vecākiem par 65 gadiem un pacientiem ar hroniskām slimībām, kā arī bērniem no 6 līdz 23 mēnešu vecumam un bērniem no 6 līdz 18 gadu vecumam, kas citu hronisku slimību dēļ regulāri un ilgstoši saņem aspirīna terapiju, bērniem ar hroniskām slimībām.
  3. Aktualizēt papildus aP komponenta iekļaušanu vakcinācijas kalendārā 6 g.v. bērniem, lai pagarinātu aizsardzību pret garo klepu. Rekomendēt garā klepus vakcināciju pusaudžiem un pieaugušajiem.
  4. Imunizācijas Valsts padomei Latvijā – aktualizēt jautājumu par gripas vakcinācijas pieejamības un apmaksas mehānisma uzlabošanu (pamatojoties uz 2005/2006 un 2006/2007 sezonas izteikti atšķirīgajiem datiem).
  5. Apsvērt jautājumu par Hib papilddevas ieviešanu bērniem 2. dzīves gadā – kā tas ir visās Eiropas valstīs.
  6. Papildināt RSU tālākizglītības apmācības kursu Ceļotāju medicīnā – sakarā ar ievērojamu aktualitātes pieaugumu un reālo pieprasījumu no ārstu puses.
  7. Aktīvi iesaistīt ģimenes ārstus, pediatrus vakcīnatkarīgo slimību profilaksē.
  8. Aktualizēt cilvēku tiesības būt aizsargātam – kā vienu no cilvēku tiesību pamatelementiem.

Sīkāka informācija: RSU Infektoloģijas katedra, tālr.: 67014777 , e-pasts: TITAKatrsu[pnkts]lv