Darbiniekiem
Skolēniem
Skolotājiem
Tradicionālie pasākumi

Piektdien, 29. septembrī, Eiropas Zinātnieku naktī sava nama durvis bija atvēris Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrs. Četru stundu garumā tajā kā skudru pūznī no kabineta uz kabinetu un no stāva uz stāvu pārvietojās gan individuālie apmeklētāji un ģimenes, gan veseli klašu kolektīvi un jauniešu kompānijas. Šī pēc kovida pandēmijas bija pirmā Zinātnieku nakts, kas notika klātienē.

Īpaši intensīvas apmeklētāju ziņā bija pirmās divas Zinātnieku nakts stundas, kad varēja tikai apbrīnot RSU brīvprātīgo studentu pacietību, kas nenogurstoši un pacietīgi atkal un atkal skaidroja, stāstīja, rādīja un atbildēja uz visiem zinātkāro jautājumiem.

Ikvienam apmeklētājam bija iespēja izmēģināt ķirurģisko šūšanu un laparoskopiju, kā arī dažāda veida simulatorus, kurus apmācībās izmanto topošie mediķi. Varēja nogaršot un atpazīt vairākas zāļu tējas un uzzināt par to izmantošanu dzemdībās, plombēt zobus, iepazīties ar mākslīgā intelekta un viedā tekstila izmantošanu veselības monitorēšanā un piedalīties daudzās citās aizraujošās aktivitātēs.

Īpašu popularitāti apmeklētāju vidū izpelnījās laparoskopiskā ķirurģija, jo bija iespēja to praktiski izmēģināt, un zobu plombēšana, kur studenti – topošie zobārsti un higiēnisti – ļāva ieskatīties savā ikdienas darbā. Tāpat daudzu interesi piesaistīja ķirurģijas bloka simulators, simulētā dzemdību zāle un izglītojošā aktivitāte, kurā bija iespējams noskaidrot cukura daudzumu dažādos pārtikas produktos.

Jauniešiem un bērniem īpaši patika immersīvā vide jeb paplašinātās virtuālās realitātes simulators un ergotrenažieri.

“Manām meitām ļoti patika roku mazgāšana. Viņas nezināja, ka ārstiem tik ilgi un rūpīgi jāmazgā rokas, lai tās būtu tīras,” pastāstīja kāda mamma, kura uz Zinātnieku nakti bija ieradusies kopā ar divām sākumskolas vecuma meitām.

Jau 17. reizi Eiropas Zinātnieku nakts apmeklētājiem sniedza iespēju viesoties Latvijas augstskolās, zinātniskajos institūtos, pētnieciskajos centros un laboratorijās, iesaistīties eksperimentos, radošās darbnīcās, klausīties lekcijas un diskutēt ar zinātniekiem.

RSU Zinātnieku nakts aktivitātes organizēja RSU Tehnoloģiju pārneses kontaktpunkts, un tajā piedalījās Zinātnes departamenta, Sporta un uztura katedras, Dzemdniecības un ginekoloģijas katedras, Zobārstniecības fakultātes un Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra pārstāvji.

Missing content item.