Lepojamies!
Atzinība
Darbiniekiem
Tradicionālie pasākumi

Reti kurš Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) nav dzirdējis par Māri Lapšovu (attēlā), kurš tagad jau ir Rezidentūras studiju fakultātes 2. studiju gada kardiologa specialitātes rezidents un mūsu augstskolas mācībspēks.

Visu pamatstudiju laiku viņš bija aktīvs un aizrautīgs it visā, ko dara, negaidot rītdienu, bet rīkojoties uzreiz šodien. Veselu gadu bija Studējošo pašpārvaldes vadītājs.

maris_lapsovs01-apgriezta.jpg2023. gads. Māris ikdienas darbā Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā. Foto no privātā arhīva

Rezidentūrā Māris sevi apliecinājis kā mērķtiecīgs un motivēts jaunais speciālists ar teicamām un izcilām sekmēm. Turklāt RSU un kolēģi lepojas ar viņa godalgotajiem sasniegumiem un dalību starptautiskos pētījumos.

Par sevi

Neesmu no tiem, kam ļoti patīk par sevi daudz stāstīt. Bet, ja jāiepazīstas ar svešu cilvēku, tad noteikti pieminu to, ka esmu ārsts, kurš šobrīd ir kardioloģijas rezidentūrā. Papildus esmu docētājs RSU Iekšķīgo slimību un Farmācijas ķīmijas katedrā. Ārpus profesionālās dzīves mani interesē svešvalodas, piemēram, pašlaik intensīvi mācos franču valodu. Pēdējos gados, pateicoties savu draugu ietekmei, kopā ar ģimeni eju pārgājienos gan Latvijā, gan ārpus tās – tas palīdz atpūsties no ikdienas skrējiena.

maris_lapsovs_guntis_bahs_akad_balle-lead.pngMārim Lapšovam (centrā kreisajā pusē) RSU Gada balvu nominācijā "Gada rezidents" RSU Akadēmiskajā ballē, kas notika 2023. gada 9. septembrī Rīgas Latviešu biedrības namā, pasniedza veselības studiju prorektors prof. Guntis Bahs

Ceļš līdz rezidentūrai kardioloģijā

Aizraujošs! Man kardioloģija iepatikās, sākot ar pamatstudiju 3. kursu, kad mums bija kardioloģijas studiju kurss. Pēc tā sāku strādāt brīvprātīgo darbu Latvijas Kardioloģijas centrā (LKC), kā arī iesaistījos dažos pētniecības projektos, un to visu darīju ārpus studijām. 5. studiju gadā iesaistījos LKC Jauno kardiologu skolā, bet 6. studiju gadā biju RSU Kardioloģijas studentu zinātniskā pulciņa vadītājs.

Studijas RSU rezidentūrā

Rezidentūra noteikti ir citādāka, nekā to biju iztēlojies. Papildus praktiskajam darbam RSU liels uzsvars ir uz teorētiskajām lekcijām.

Augstu novērtēju to, ka RSU atbalsta rezidentu zinātnisko darbu,

nodrošinot iespēju saņemt konsultācijas par statistiku, kad, piemēram, top starptautiska publikācija, un sniedzot finansiālo atbalstu, kas ļauj piedalīties konferencēs ārpus Latvijas.

Dalība dažādos pētījumos, arī starptautiskos

Pašlaik esmu iesaistījies vairākos pētniecības virzienos, viens no tiem ir saistīts ar koronāro sirds slimību, kā arī primāro arteriālo hipertensiju. Esmu viens no rezidentiem, kurš piedalās Latvijas agrīnās aterosklerozes reģistra uzturēšanā, kur tiek iekļauti koronāro artēriju slimības pacienti, kuriem šī slimība ir konstatēta agrīnā vecumā. Šī informācija ļauj papildus izpētīt pacientu riska faktorus, kā arī izvērtēt, kā slimības gaitu ietekmē medikamentozā terapija.

Prof. Kārļa Trušinska vadībā piedalos renālās denervācijas projektā. Renālo denervāciju izmanto pacientiem ar rezistentu arteriālo hipertensiju tad, kad ar zālēm nav iespējams panākt spiediena kontroli. Pēc būtības šīs invazīvās procedūras laikā ar radiofrekvences ablāciju iespējams samazināt nieru artēriju inervāciju jeb nervu sistēmas stimulāciju, līdz ar to pacientam ilgtermiņā samazinās asinsspiediens.

Daļu no šo pētījumu datiem esam prezentējuši starptautiskās konferencēs, piemēram, Eiropas Kardiologu biedrības (European Society of Cardiology) kongresā 2023. gadā un American College of Cardiology kongresā 2023. gadā, un vietēja mēroga konferencēs.

maris_lapsovs03-apgriezta-lead.png2023. gads. Māris uzstājas Eiropas Kardiologu biedrības kongresā. Foto no privātā arhīva

Karjera Latvijā vai ārvalstīs?

Pavisam noteikti savu tālāko karjeru veidošu Latvijā! Esmu no tiem, kuri uzskata, ka mums ir jādod artava savai valstij.

Proti, esmu ieguvis izglītību, zināšanas un pieredzi, kuru varu izmantot lietderīgi ikdienas darbā slimnīcā, ambulatorās konsultācijās vai arī mācot studentus. Man patīk strādāt ar pacientiem, un ceru to darīt arī nākotnē, tāpat mani aizrauj zinātniskais darbs, ko noteikti gribu turpināt.