Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Darbiniekiem

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Senāts apstiprinājis grozījumus Ētikas kodeksā, stiprinot profesionālās ētikas prasības universitātes personālam. RSU Ētikas kodekss ir papildināts ar diviem jauniem principiem – cilvēka cieņas principu un taisnīguma principu. Kodeksā kā pienākums noteikta studentu un darbinieku profesionālās pilnveides nodrošināšana. 

RSU Ētikas kodekss papildināts ar diviem jauniem principiem, kā arī precizēti vairāki esošie formulējumi. Piemēram, jaunieviestā cilvēka cieņas principā  uzsvērts, ka cilvēka cieņa ir neaizskarama un vispārcilvēciska vērtība un RSU atzīst, novērtē un respektē katra indivīda identitāti un autonomiju. Ētikas kodeksā ticis precīzi noteikts, ka “RSU personāls nepieļauj emocionālu vai fizisku vardarbību, tajā skaitā, bet ne tikai seksuālus aizskārumus, mobingu, bosingu, bulingu, kā arī norādījumus diskriminēt un viktimizāciju”.

Savukārt taisnīguma principa ietvaros RSU uzsver, ka visi personāla pārstāvji ir vienlīdzīgi un RSU

“netiek pieļauta diskriminācija tautības, rases, dzimuma, vecuma, seksuālās orientācijas, politisko, filozofisko vai reliģisko uzskatu, sociālās izcelsmes, mantiskā, ģimenes vai veselības stāvokļa, vai citu iemeslu dēļ”.

Kodeksā uzsvērts, ka RSU personāls apzinās un ar izpratni uztver atšķirības starp dažādu kultūru pārstāvjiem, sekmē dažādību, veidojot iekļaujošu un drošu darba un studiju vidi. 

Situācijā, kad sabiedrībā aktualizējusies diskusija par studentu un docētāju attiecību ētiku, RSU kodeksā ir uzsvērusi, ka

“RSU personāls neizmanto hierarhiskās attiecības, kas pastāv starp studējošajiem, akadēmisko un vispārējo personālu, savtīgiem mērķiem”.

RSU Ētikas kodeksā iekļauta arī jauna sadaļa par personāla kompetences pilnveidi. Ikvienam universitātes pārstāvim būs pienākums patstāvīgi pilnveidot savas zināšanas par ētiku, bez tam universitāte rīkos izglītojošus pasākumus personālam par ētiku un tās nozīmi universitātē.

Īpaša uzmanība tiks pievērsta jauno studentu izglītošanai. Uzsākot studijas RSU, studentiem plānots sniegt informāciju par RSU noteiktajām ētikas normām, iespējām ziņot par ētikas pārkāpumiem un šo pārkāpumu izskatīšanas kārtību. 

RSU Pedagoģiskās izaugsmes centrs universitātes personālam izstrādās obligātas mācības par ētikas dilemmām augstākajā izglītībā (padomi docētājiem ētiskai sadarbībai ar studējošajiem; dzimumu līdztiesības un nediskriminācijas nodrošināšana studiju procesā; ar vardarbību saistīto pārkāpumu juridiskie aspekti u. c.). Mācību noslēgumā personālam būs jānokārto ar video saturu saistīts uzdevumu tests.

RSU jau ir īstenojusi arī pirmo klātienes praktisko mācību simulāciju Sarunas, kas maina: vardarbības atpazīšana un nepieļaušana augstskolā

Ar ētikas dilemmām, principiem, cieņpilnu komunikāciju un studējošo labizjūtu saistīti temati tiks iekļauti RSU izveidotās Jauno docētāju skolas (četru mēnešu mācību programma docētājiem, kas sāk veikt akadēmisko darbu) mācību saturā, kā arī regulārajās tālākizglītības mācībās RSU docētājiem (lekcijas, semināri, darbnīcas u. c.). 

Saskaņā ar RSU Satversmi ētiska rakstura strīdus universitātē izskata Ētikas komisija. Ētikas komisijas darbību regulē Ētikas kodekss, kuru apstiprina RSU Senāts. RSU ir noteikusi, ka arī Ētikas komisiju izveido Senāts, kas universitātē ir augstākā koleģiālā akadēmiskā lēmējinstitūcija, kas atbildīga par izglītības un pētniecības izcilību un attīstību. Grozījumus Ētikas kodeksā atzinīgi novērtējusi arī RSU padome, izskatot tos savā sēdē. 

Kā nākamais solis sadarbībā ar RSU Studējošo pašpārvaldi paredzēts izstrādāt pasākumu plānu ētikas prasību iedzīvināšanai.

RSU Ētikas kodekss atrodamas RSU mājaslapā – latviešu un angļu valodā.