Pārlekt uz galveno saturu
Inovācijas
Pētniecība

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pētnieki, piedaloties Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras programmā PROTOTECH, ir veikuši intīmās kosmētikas prototipa testēšanu, kuru attīsta Latvijas jaunuzņēmums MYLOME.

mylome_lead1.png

Projekta gaitā tika veikta produkta testēšana, lai noteiktu mikrobioma izmaiņas pēc intīmās kosmētikas lietošanas. Pētījumā piedalījās septiņas sievietes, kuras vienu mēnesi lietoja produktu, un viņām tika pārbaudīta vaginālā mikroflora pirms un pēc produkta lietošanas. Ar molekulārās bioloģijas metodēm tika pārbaudīta dažādu mikroorganismu klātbūtne un to skaitliskās izmaiņas pēc produktu lietošanas.  

Analizējot visus iegūtos rezultātus, tika secināts, ka pēc kosmētikas līdzekļa lietošanas ir palielinājies četru pārbaudīto Lactobacillus sugu relatīvais daudzums. Kopējais relatīvais baktēriju skaits samazinājās tāpat kā Streptococcus agalactiae daudzums. Jāatzīmē gan, ka, ņemot vērā mazo paraugu kopu un kontroles grupas neesamību, nebija iespējams pateikt, vai tendences ir statistiski ticamas un tieši saistītas ar kosmētikas līdzekļa lietošanu.

Kā atzīst RSU Medicīnas fakultātes Bioloģijas un mikrobioloģijas katedras docents, projekta vadošais pētnieks Aigars Reinis, lielākie izaicinājumi šā projekta īstenošanā bija diezgan saspringtie termiņi, tomēr, pateicoties lieliskajai komandai – gan dr. med. Lindai Gailītei, gan ārstei ginekoloģei Natālijai Bērzai –testēšana noritēja veiksmīgi, un iegūtie rezultāti arī ir uzskatāmi par lieliskiem. A. Reinis uzskata, ka jaunais produkts sniegs nozīmīgu artavu rūpēs par sievietes veselību un labsajūtu, un, viņaprāt, idejas, kas radās projekta realizācijas laikā, dos atspērienu jaunu produktu radīšanai.

Uzņēmuma MYLOME pārstāve Dace Minikovica norāda, ka uzņēmuma ķīmiķi veic nepārtrauktu produktu izstrādes, paraugu testēšanas darbu un jaunu produktu izstrāde, tostarp inovācijas, ir būtiska uzņēmuma attīstīšanas daļa, kam tiek atvēlēti resursi. "Šobrīd esam jauns uzņēmums ar ierobežotiem finansiālajiem resursiem, un šā projekta īstenošana noteikti ir liels ieguldījums mūsu produktu attīstīšanā. Tāpat ceram uz turpmāku sadarbību RSU, lai realizētu mūsu produktu ieceres nākotnē un pārliecinātos par produkta ietekmi uz cilvēku veselību," perspektīvā raugās D. Minikovica.

Universitāšu sadarbība ar uzņēmējiem ir ļoti svarīga, jo tā veicina tehnoloģiju attīstību un inovācijas Latvijā. Prototipēšanas programmas PROTOTECH mērķis ir radīt jaunus un efektīvus produktus, kas var konkurēt starptautiskajā tirgū. Lai gan MYLOME ir tikai viens no daudziem veiksmīgiem projektiem, tas apliecina Latvijas spēju radīt inovatīvus risinājumus un veicināt ekonomisko izaugsmi.

PROTOTECH ir Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tehnoloģiju biznesa centra radīta prototipēšanas programma, kas sniedz atbalstu fiziskām un juridiskām personām zinātņietilpīgu tehnoloģiju produktu vai pakalpojumu prototipu izstrādē un attīstībā, sadarbojoties ar vadošajām Latvijas augstskolām – Rīgas Tehniskai universitātei, Latvijas Universitātei un Rīgas Stradiņa universitātei. Projekts tiek īstenots Norvēģijas finanšu instrumenta 2014.–2021. gada perioda programmā Uzņēmējdarbības attīstība, inovācijas un mazie un vidējie uzņēmumi. Šā prototipa testēšanai saņemts grants 14998,64 eiro apmērā.

Strādājam kopā konkurētspējīgai Eiropai!

prototech.png