Pārlekt uz galveno saturu

Eiropas Savienības ārpolitika

Studiju kursa apraksts

Kursa apraksta statuss:Apstiprināts
Kursa apraksta versija:5.00
Kursa apraksta apstiprināšanas datums:12.03.2024 16:16:33
Par studiju kursu
Kursa kods:PZK_150LKI līmenis:6. līmenis
Kredītpunkti:3.00ECTS:4.50
Zinātnes nozare:PolitikaMērķauditorija:Politikas zinātne
Studiju kursa vadītājs
Kursa vadītājs:Aleksandra Palkova
Studiju kursa īstenotājs
Struktūrvienība:Sociālo zinātņu fakultāte
Struktūrvienības vadītājs:
Kontaktinformācija:Dzirciema iela 16, Rīga, szfatrsu[pnkts]lv
Studiju kursa plānojums
Pilns laiks - 1. semestris
Lekcijas (skaits)11Lekciju ilgums (akadēmiskās stundas)2Kopā lekciju kontaktstundas22
Nodarbības (skaits)10Nodarbību ilgums (akadēmiskās stundas)2Kopā nodarbību kontaktstundas20
Kopā kontaktstundas42
Studiju kursa apraksts
Priekšzināšanas:
Priekšzināšanas kursam "Eiropas Savienības ārpolitika" ietver pamatzināšanu par Eiropas Savienības kā politiskas un ekonomiskas vienības uzbūvi un funkcijām. Tas ietver zināšanas par ES iestādēm, lēmumu pieņemšanas procesiem un politiku dažādās jomās, piemēram, tirdzniecībā, ekonomikā un pārvaldībā. Turklāt svarīga ir starptautisko attiecību pamatjēdzienu pārzināšana, tostarp diplomātija, varas dinamika un globālā pārvaldība. Studentiem jābūt arī pamata izpratnei par galvenajām globālajām problēmām un izaicinājumiem, ar kuriem saskaras starptautiskā sabiedrība. Šīs iepriekšējās zināšanas kalpo kā ietvars, uz kura balstās kurss, ļaujot studentiem dziļāk iedziļināties ES ārpolitikas sarežģītībā, nepārskatot jau aplūkotos pamatjēdzienus.
Mērķis:
Kursa "Eiropas Savienības ārpolitika" mērķis ir sniegt studentiem vispusīgu izpratni par ES lomu un ietekmi globālajās lietās. Kursa beigās studenti būs ieguvuši niansētu izpratni par ES diplomātiskajām stratēģijām, tās sadarbību ar starptautiskajiem partneriem un atbildi uz galvenajiem globālajiem izaicinājumiem. Viņi spēs analizēt un novērtēt ES ārpolitikas un drošības iniciatīvu efektivitāti, izprast lēmumu pieņemšanas procesu sarežģītību ES institūcijās un novērtēt ES ārpolitikas ietekmi uz starptautiskajām attiecībām. Galu galā studenti spēs kritiski novērtēt ES kā globāla dalībnieka lomu un dot ieguldījumu informētās diskusijās par Eiropas ārpolitikas jautājumiem.
Tēmu saraksts (pilna laika studijas)
Nr.TēmaĪstenošanas formaSkaitsNorises vieta
1Ievadlekcija. Eiroatlantiskās vērtības un integrācijas teorijas.Lekcijas1.00cits
2Eiropas Savienības ārpolitikas galvenie aspekti.Lekcijas1.00cits
3ES kopējās ārpolitikas un drošības politikas vēsture, ES līgumi.Nodarbības1.00auditorija
4ES ārpolitikas un drošības politikas veidošana mūsdienu ģeopolitiskajā vidē.Lekcijas1.00cits
5ES institūcijas un varas instrumenti.Lekcijas1.00cits
6ES spējas jaunajā ģeopolitiskajā kārtībā.Nodarbības1.00auditorija
7ES paplašināšanās un drošības jautājumi.Lekcijas1.00cits
8Simulācijas spēle.Nodarbības2.00cits
9ES un NATO - drošības šķautneLekcijas1.00cits
10ES drošības instrumenti un NATO.Nodarbības1.00auditorija
11Eiropas kaimiņattiecību politika, “Austrumu dimensija”Lekcijas1.00cits
12Eiropas kaimiņattiecību politika, “Dienvidu dimensija” un pārējā pasaule.Lekcijas1.00cits
13ES un paplašināšanāsLekcijas1.00cits
14Eiropas kaimiņattiecību politikas izvērtējums un ES dalība starptautiskajās organizācijās.Nodarbības1.00auditorija
15ES attiecības ar Amerikas Savienotajām Valstīm (ASV) un Ķīnas Tautas Republiku (ĶTR).Lekcijas1.00cits
16ES attiecības ar pasauli ( Indija, Tuvie Austrumi, Indoklusais reģions, Āfrika)Lekcijas1.00cits
17Individuālā nodarbībaNodarbības4.00cits
Vērtēšana
Patstāvīgais darbs:
Eseju (2 lappušu) savlaicīga iesniegšana ir obligāta kursa sastāvdaļa. Esejas un pārskati tiešsaistes sistēmā jāiesniedz elektroniski PDF formātā. Eseju var rakstīt un iesniegt latviešu vai angļu valodā. Visas esejas ir jāiesniedz pirms eksāmena sākuma. Viens no galvenajiem kursa nosacījumiem ir semināru apmeklēšana. Ja students nepiedalījās vai nebija aktīvs seminārā, students var iesniegt aizstājējeseju - 3 lappuses garu eseju par semināra tēmu. Šī eseja pirms eksāmena sākuma jāaugšupielādē e-studijās. Visi semināru dokumenti jāiesniedz pirms eksāmena sākuma. Divu stundu tiešsaistes eksāmenā būs jāatbild uz vienu esejas tipa jautājumu e-studijās. Eksāmena laikā varēs izmantot visus pieejamos materiālus un to varēs darīt ārpus universitātes telpām. Literatūra un lekcijas ir papildinošas un neaizstāj viena otru. Ja students vēlas saņemt individuālu, detalizētu komentāru par savām esejām/ziņojumu, tas skaidri jānorāda iesniegtā rakstiskā darba titullapā. Lai izvērtētu studiju kursa kvalitāti kopumā, studentam jāaizpilda studiju kursa novērtēšanas anketa Studējošo portālā.
Vērtēšanas kritēriji:
Eiropas Savienības ārpolitikas kursa vērtēšanas kritēriji: 1. Aktīvā dalība semināros un lekcijās (30%): - Apmeklējums: Regulāra semināru un lekciju apmeklēšana un aktīva dalība. - Iesaistīšanās: dalība klases diskusijās, uzdodot atbilstošus jautājumus un piedāvājot saturīgus komentārus. - Sagatavotība: Sagatavošanās semināriem un lekcijām, ko demonstrē, pārzinot piešķirtos lasījumus un kursa materiālus. 2. Esejas (20%): - Saturs: argumentu skaidrība, analīzes dziļums un atbilstība esejas tēmai. - Struktūra: Ideju organizācija, argumentu saskaņotība un esejas loģiskā plūsma. - Pierādījumi: atbilstošu pierādījumu, citātu un atsauču izmantošana argumentu atbalstam. - Oriģinalitāte: radošums, pievēršoties esejas tēmai un piedāvājot unikālas perspektīvas. 3. Individuālais referāts (30%): - Pētījums: par izvēlēto tēmu veikto pētījumu dziļums un plašums. - Analīze: attiecīgās literatūras, datu un gadījumu izpētes kritiska analīze. - Prezentācija: skaidrība un profesionalitāte ziņojuma prezentācijā, tostarp formatējums, struktūra un vizuālie palīglīdzekļi, ja tādi ir. - Ieteikumi: pamatojoties uz veikto analīzi, sniegto ieteikumu pamatotība un iespējamība. 4. Eksāmens (20%): - Zināšanas: pierādīta izpratne par kursā ietvertajiem galvenajiem jēdzieniem, teorijām un empīriskiem pierādījumiem. - Pielietojums: Spēja pielietot teorētiskos ietvarus un analītiskos instrumentus ES ārpolitikas jautājumu analīzei. - Kritiskā domāšana: spēja kritiski novērtēt dažādas perspektīvas, argumentus un politikas iespējas. - Sintēze: zināšanu integrēšana no dažādiem kursa materiāliem, lai efektīvi atbildētu uz eksāmena jautājumiem. Vērtēšanas process: - Katrs uzdevums (dalība, esejas, referāts, eksāmens) tiks novērtēts atsevišķi, pamatojoties uz iepriekš izklāstītajiem kritērijiem. - Katram uzdevumam tiks piešķirti punkti vai atzīmes atbilstoši skolēna snieguma kvalitātei. - Galīgais vērtējums tiks aprēķināts, summējot katrā uzdevumā iegūtos vērtējumus un pārrēķinot tos procentos, pamatojoties uz kopējo iespējamo punktu skaitu.
Gala pārbaudījums (pilna laika studijas):Eksāmens (Rakstisks)
Gala pārbaudījums (nepilna laika studijas):
Studiju rezultāti
Zināšanas:1. Izprast Eiropas Savienības ārpolitikas vēsturisko attīstību, tostarp galvenos atskaites punktus, līgumus un institucionālo attīstību. 2. Demonstrēt zināšanas par galvenajiem dalībniekiem, iestādēm un lēmumu pieņemšanas procesiem, kas iesaistīti ES ārpolitikas veidošanā. 3. Analizēt un izskaidrot ES stratēģiskās prioritātes, intereses un mērķus tās ārējās attiecībās ar trešām valstīm un starptautiskām organizācijām.
Prasmes:1. Analizēt un novērtēt ES ārpolitikas instrumentu, tostarp diplomātisko, ekonomisko un drošības instrumentu, efektivitāti. 2. Izmantot teorētiskās struktūras un analītiskās pieejas, lai novērtētu ES kā globālas dalībnieces lomu reģionālo un globālo problēmu risināšanā. 3. Kritiski novērtējiet ES ārpolitikas darbību un nostāju saskaņotību un konsekvenci dažādās politikas jomās un reģionos.
Kompetences:1. Efektīvi sazināties gan mutiski, gan rakstiski par sarežģītiem jautājumiem, kas saistīti ar ES ārpolitiku, izmantojot atbilstošu terminoloģiju un analītisko precizitāti. 2. Parādīt spēju pētīt, sintezēt un kritiski novērtēt akadēmisko literatūru, politikas dokumentus un empīriskus pierādījumus, kas attiecas uz ES ārpolitiku. 3. Izstrādāt informētus un labi pamatotus argumentus un politikas ieteikumus attiecībā uz konkrētiem ES ārpolitikas izaicinājumiem vai dilemmām, ņemot vērā dažādas perspektīvas un ieinteresētās personas.
Bibliogrāfija
Nr.Atsauce
Obligātā literatūra
1“European Neighbourhood Policy (ENP),” European External Action Service''
2Adrianne Héritier. 2017. The increasing institutional power of the European Parliament and EU policy making. Working Paper 01/2017. European University Institute.
3Businesseurope. EU - China relations: engaging systemic rival. ECFR. War and sovereignty: How the EU can enhance its ability to act.
4Lucy Hatton. Theories of European Integration, Civitas Institute for the Study of Civil Society.
5EEAS. 2021. The European Union and the United States.
6EEAS. 2022. EU trade relations with China. Facts, figures and latest developments.
7EEAS. 2022. EU trade relations with the United States. Facts, figures and latest developments.
8EEAS. 2022. EU - China Relations factsheet.
9EEAS. Strategic compass.
10EU Institutions and bodies.
11European Commission. 2020. How does the EU make the impossible happen?
12European Commission. Foreign affairs and security policy.
13Florence Gaub. “The southern neighbours – two decades.” No: Florence Gaub, Nicu Popescu. The EU neighbours 1995-2015: shades of grey, Challot Papers No.136, European Union Institute for Security Studies, December 2015., 13-39.
14Jørgensen, Knud. 2015. The study of European foreign policy: Trends and advances.
15Matthias Hartwig, Michalis Ioannidis, and Achilles Skordas. 2020. Hard Power Europe.
16Shared Vision. Common Action: A Stronger Europe. A Global Strategy for the European Union’s Foreign And Security Policy. June 2016, European Union.
17Stanislav Secrieru, Sinikukka Saari. “Shifting ground. How megatrends are shaping the eastern neighbourhood.” No: Stanislav Secrieru, Sinikukka Saari (Eds.) The Eatern Partnership. Looking back, thinking ahead. Chaillot Paper / 153 July 2019. European Union Institute for Security Studies, 7-27.
18Stefan Lehne. 2022. Making EU Foreign Policy Fit for a Geopolitical World.