Pārlekt uz galveno saturu

Endodontija un Zobu protezēšana

Studiju kursa apraksts

Kursa apraksta statuss:Apstiprināts
Kursa apraksta versija:1.00
Kursa apraksta apstiprināšanas datums:07.03.2023 12:32:04
Par studiju kursu
Kursa kods:ZTMVK_071LKI līmenis:5. līmenis
Kredītpunkti:2.00ECTS:3.00
Zinātnes nozare:Klīniskā medicīna; StomatoloģijaMērķauditorija:Zobārstniecība
Studiju kursa vadītājs
Kursa vadītājs:Anda Mindere-Gūbele
Studiju kursa īstenotājs
Struktūrvienība:Zobu terapijas un mutes veselības katedra
Struktūrvienības vadītājs:
Kontaktinformācija:Rīga, Dzirciema iela 20, zhsatrsu[pnkts]lv, +371 67455560
Studiju kursa plānojums
Pilns laiks - 1. semestris
Lekcijas (skaits)9Lekciju ilgums (akadēmiskās stundas)2Kopā lekciju kontaktstundas18
Nodarbības (skaits)9Nodarbību ilgums (akadēmiskās stundas)2Kopā nodarbību kontaktstundas18
Kopā kontaktstundas36
Studiju kursa apraksts
Priekšzināšanas:
Dentālā anatomija, oralā histoloģija, orālā mikrobioloģija, imunoloģija, rentgenoloģija, zobu cieto audu patoloģija.
Mērķis:
Sniegt studējošiem teorētiskas zināšanas par pulpas un apikālā periodonta audu uzbūvi, šo audu slimību etioloģiju un ārstēšanas pamatprincipiem. Sniegt zināšanas par zobu higiēnista manipulācijām un pielietojamām darbībām pacientam ar dažāda veida zobu protēzēm, kā arī sniegt zināšanas par protezējamo aparatūru kopšanu un uzglabāšanu. Izskaidrot zobu protezēšanas pamatprincipus, protēžu veidus, izgatavošanu, ietekmi uz mutes dobuma audiem, kā arī sniegt zināšanas par protezējamo aparatūru kopšanu un uzglabāšanu. Iepazīstināt ar nekvalitatīvi izgatavotu zobu protēžu kaitīgo ietekmi uz mutes dobuma audiem, kaulu un zobiem, tās novēršanas metodes.
Tēmu saraksts (pilna laika studijas)
Nr.TēmaĪstenošanas formaSkaitsNorises vieta
1Zobu protezēšana. Aizvietošanas iemesli, plānošana, higiēnista loma protezēšanā.Lekcijas1.00E-studiju vide
2Izņemamas, neizņemamas protezēšanas konstrukcijas, materiāli.Lekcijas1.00E-studiju vide
3Higiēna un zobu protezēšana.Lekcijas1.00E-studiju vide
4Plānošana.Cieto audu defekti. Kapes.Nodarbības1.00klīniskā bāze
5Izņemamas zobu protezēšanas konstrukcijas.Nodarbības1.00klīniskā bāze
6Neizņemamās zobu protezēšanas konstrukcijas.Nodarbības1.00klīniskā bāze
7Zobu implantāti.Nodarbības1.00klīniskā bāze
8Gala ieskaite.Nodarbības1.00klīniskā bāze
9Periodonta audu uzbūve. Sakņu kanālu mikrobioloģija.Lekcijas1.00E-studiju vide
10Pulpas un periapikālo audu slimību etioloģija un ārstēšanas pamatprincipi.Lekcijas1.00E-studiju vide
11Pulpas attīstība, uzbūve, funkcijas, reakcija uz kairinājumiem. Mikrobioloģija endodontijā.Lekcijas1.00E-studiju vide
12Pulpas iekaisums un nekroze. Endodontisko slimību klasifikācijaLekcijas1.00E-studiju vide
13Periapikālo audu iekaisums. Endodontiskas ārstēšanas pamati.Lekcijas1.00E-studiju vide
14Pulpas reakcija uz kariesu un kairinājumiem. Endodontisko un periapikālo slimību saistība.Lekcijas1.00E-studiju vide
15Sakņu kanālu mikrobioloģija. Endodontisko saslimšanu klasifikācija, klīniskā aina un diagnostika. Endodontijā izmantojamā aparatūra un materiāliNodarbības1.00klīniskā bāze
16Endodontiski ārstēta zoba novērtēšana un prognoze. Pacienta nosūtīšana pie endodontijas speciālista.Nodarbības1.00klīniskā bāze
17Zoba pulpas un periapikālo audu uzbūve, asinsrite, inervācija, funkcijas. Etioloģiskie faktori, kas izsauc pulpas un periapikālo audu iekaisumu endodontijāNodarbības1.00klīniskā bāze
18Pulpas iekaisuma klīniskā klasifikācija, klīniskās izpausmes. Pulpas reakcija uz dentālām procedurām.Nodarbības1.00klīniskā bāze
Vērtēšana
Patstāvīgais darbs:
Atbilstoši nodarbības tēmai, patstāvīgi veikt literatūras apskatu un analīzi. Savu patstāvīgo darbu prezentēt, izmantojot Powerpoint prezentācijas opcijas. Atbildēt uz docētāju uzdotajiem jautājumiem, izvērtējot klīniskos gadījumus. Aizpildīt kursa novērtēšanas anketu.
Vērtēšanas kritēriji:
Aktīva dalība lekcijās un nodarbībās. Kursa daļas "Endodontija" noslēgumā rakstiska ieskaite ar jautājumiem par studiju kursa lekcijās un nodarbībās apgūtām tēmām. Kurss ieskaitīts, sniedzot 55% pareizu atbilžu. Kursa daļā "Zobu protezēšana" rakstiska gala ieskaite ar atvērtā tipa jautājumiem (5 gab) no iepriekš sagatavotiem, studējošam pieejamiem ieskaites jautājumiem. Ieskaitīts sniedzot 55% pareizu atbilžu. Kursa gala vērtējums sastāda sekmīgi nokārtotas ieskaites abās kursa daļās.
Gala pārbaudījums (pilna laika studijas):Ieskaite
Gala pārbaudījums (nepilna laika studijas):
Studiju rezultāti
Zināšanas:Pēc kursa daļas "Endodontijā" beigšanas students: zinās zoba pulpas un periapikālo audu uzbūvi, asinsriti, inervāciju, funkcijas, zinās izskaidrot pulpas reakciju uz dentālām procedurām, zinās sakņu kanālu ārstēšanas mērķus. Izpratīs kanālu preparēšanas, pagaidu slēgšanas, pildīšanas un restaurācijas nozīmi. Gūs izpratni par endodontiskas ārstēšanas prognozi. Zinās endodontijas un periodonta slimību saistību, to diferenciāldiagnostiku, zinās izskaidrot endodontiskas ārstēšanas iespējas Latvijā. Studentam, pēc kursa daļas "Zobu protezēšana" pabeigšanas, būs izpratne un zināšanas par zobu protezēšanas pamatprincipiem, zobu un bezzobu žokļu protēžu veidiem, kapēm. Zināšanas par klīniskām un laboratoriskām manipulācijām to izgatavošanā. Varēs atpazīt un nosaukt zobu protēžu veidus, kā arī aprakstīt to galvenās atšķirības. Studentam būs zināšanas par protēžu aprūpi un piemērotāko to kopšanu.
Prasmes:Kursa daļas "Endodontija" noslēgumā students pratīs: veikt endodontisku un periodonta slimību diferenciāldiagnostiku, nepieciešamības gadījumā veikt endodontisku slimību diagnostisku, veikt radioloģisko izmeklēšanu, nosūtīt pacientu pie endodontijas speciālista. Students, pēc kursa daļas "Zobu protezēšana" pabeigšanas, pratīs novērtēt un atpazīt kvalitatīvu protēzi no nekvalitatīvas. Pratīs īsi aprakstīt ar protēzēm saistītās gļotādas pataloģijas. Spēs sniegt piemērotu dažādu veidu zobu protēžu aprūpi, izvēloties atbilstošus instrumentus un kopšanas līdzekļus. Pratīs ņemt zobu nospiedumu ar dažādiem nospieduma materiāliem, dažādu veidu kapju izgatavošanai.
Kompetences:Students spēj atpazīt pulpas un periodonta patoloģiju, izprot endodontisku slimību ārstēšanas pamatprincipus, spēj veikt endodontisku un periodonta slimību diferenciāldiagnostiku. Students spēj veikt higiēnista pienākumus pacientiem ar dažāda veida zobu protēzēm, students spēj Izskaidrot un motivēt visu vecumu grupu pacientiem, kā kopt dažāda veida zobu protēzes un ieteikt piemērotus kopšanas līdzekļus. Spēj izvērtēt sakodienu, zobu un žokļu attiecības, lai paņemtu dažādu veidu zobu nospiedumus. Spēj informēt pacientu par kapju pareizu lietošanu un kopšanu.
Bibliogrāfija
Nr.Atsauce
Obligātā literatūra
1Cinquanta, L, Varoni, E., M, Barbieri, C, Sardella, A. 2021. Patient attitude and habits regarding removable denture home hygiene and correlation with prosthesis cleanliness: A cross-sectional study of elderly Italians. J Prosthet Dent. 2021 May;125(5):772.e1-772.e7.
2Felton, D., Cooper, L., et.al. 2011. Evidence-based guidelines for the care and maintenance of complete dentures: a publication of the American College of Prosthodontists. Journal of Prosthodontics. 2011:S1-S12. (akceptējams izdevums)
3Greenwood M., Corbet I. Dental Emergencies. Wiley-Blackwell, 2012.
4Hargreaves KM. Pathways of the pulp, 11th ed. Elsevier, 2016.
5Mahmoud Torabinejad, Ashraf F. Fouad and Shahrkh Shabahang. Endodontics: Principles and Practice, 2021, 6th ed.
6Susan, S. Wingrove. Peri-Implant Therapy for the Dental Hygienist. Clinical Guide to Maintenance and Disease Complications. Wiley-Blackwell, 2013
Papildu literatūra
1Alan, B. Carr & David, T. Brown. McCracken's Removable Partial Prosthodontics. 13th Edition, 2016
2Ashraf F. Fouad, Endodontic Microbiology . Wiley & Sons, Incorporated, 2017. ProQuest Ebook Central,
3Carl, Misch. Dental Implant Prosthetics. 2nd Edition. 2015.
4Cheung, M. C, Hopcraft, M. S, Darby, I. B. Dental Implant Hygiene and Maintenance Protocols: A survey of oral health practitioners in Australia. J Dent Hyg. 2021 Feb;95(1):25-35.
5Chugal N, Li LM. Endodontic Prognosis. Clinical Guide for Optimal Treatment Outcome. Springer, 2017.
6 Deepak, Nallaswamy. Textbook of Prosthodontics. Hardcover – 30 Sep 2017
7Jepsen, S., Berglundh, T., et.al. Primary prevention of peri-implantitis: managing peri-implant mucositis. J Clin Periodontol. 2015 Apr; 42 Suppl 16:S152-7.
8Hannah, V. E., O'Donnell, L., et.al. Denture Stomatitis: Causes, Cures and Prevention. Prim Dent J. 2017 Dec 1;6(4):46-51.
9Oral Cavity and Allergy: Meeting the Diagnostic and Therapeutic Challenge. Eleni Papakonstantinou1 & Ulrike Raap, Curr Oral Health Rep. 2016, 3:347–355
10Rösing, C., K., Fiorini, T., et.al. The impact of maintenance on peri-implant health. Braz Oral Res. 2019, Sep 30;33(suppl 1):e074.
Citi informācijas avoti
1Introduction to Implant Dentistry: A Student Guide. Journal of Oral and Maxillofacial Surgery. February 2017 • Volume 75 • Supplement 2
2Dažādās datubāzēs pieejamā informācija piem. DynaMed, EBSCO, PubMed u.c.
3Profesionālo zobārstu un endodontistu asociāciju vadlīnijas
4International Endodontic Journal.