Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Doktorantiem
Darbiniekiem
Pētniecība

Sirds labā kambara mazspēja pacientiem izraisa būtisku fizisko aktivitāšu ierobežojumu un dzīves kvalitātes pasliktināšanos, kā arī ir priekšlaicīgas nāves iemesls. Labā kambara mazspējas ārstēšanas iespējas pasaulē ir ļoti ierobežotas, tāpēc ir ļoti būtiski pētīt un meklēt jaunus medikamentus un molekulas, kas potenciāli uzlabotu sirds labā kambara funkciju un līdz ar to pacientu dzīvildzi un dzīves kvalitāti.

Labā kambara mazspēja ir bieži sastopama dažādu plaušu un sirds patoloģiju gadījumā. Tā ir arī galvenais nāves iemesls pulmonālās hipertensijas pacientiem. Pulmonālā hipertensija ir bieži sastopama slimība, kurai ir arī retās formas, kas bieži skar gados jaunus cilvēkus. Latvijā reģistrēti vairāk nekā 300 pacienti, kas slimo ar kādu no retajām pulmonālās hipertensijas formām.

Labā kambara mazspējas gadījumā ir patoloģiski izmainīta miokarda enerģijas vielmaiņa. Pētījumā pulmonālās arteriālās hipertensijas pacientiem papildus zinātniski pierādītai un vadlīnijās apstiprinātai terapijai tika dots meldonijs, kas jau agrāk ir izmantots kā kardioprotektīva jeb sirdi aizsargājoša zāļu viela sirds kreisā kambara mazspējas gadījumā. Taču

Danas Kigitovičas promocijas darbā pirmo reizi ir pierādīts, ka meldonija terapija var aizkavēt pulmonālās arteriālās hipertensijas ierosinātu labā kambara mazspējas attīstību, atjaunojot enerģijas metabolismu labajā kambarī, tādējādi uzlabojot labā kambara funkciju.

Pētījumā meldonija izrakstīšana pacientiem ar pulmonālo arteriālo hipertensiju un labā kambara mazspēju samazināja elpas trūkumu un līdz ar to būtiski uzlaboja dzīves kvalitāti. 

Pētījuma rezultāti liecina, ka kardiometabolos medikamentus var lietot pacientu ārstēšanai, kam ir progresējoša labā kambara mazspēja.

dana_kigitovica_disertacijas_attels.jpg

Attēls no Danas Kigitovičas disertācijas

Danas Kigitovičas promocijas darba Effects of Meldonium on Right Ventricular Failure in a Preclinical Model and Patients (Meldonija ietekme preklīniskā modelī un pacientiem ar labā kambara mazspēju) aizstāvēšana notiks 2023. gada 20. decembrī. Plašāka informācija