Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Darbiniekiem
RSU vēsture

17. maijā plkst. 14 par godu Starptautiskajai muzeju dienai aicinām apmeklēt Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Vēstures muzeja pastāvīgo ekspozīciju Dzirciema ielā 16 (blakus aulai) gida pavadībā. Ekspozīcija atklāj augstskolas un medicīnas studiju attīstību saistībā ar vēsturiskajiem laika posmiem Latvijā. 

Bez iepriekšējas pieteikšanās. 

RSU vēstures pastāvīgo ekspozīciju iekārtoja un atvēra 2013. gada septembrī, bet pašlaik tā ir lielu pārmaiņu priekšā, tāpēc būs pieejama vēl tikai līdz šā gada 9. jūlijam. 

2012. gadā muzeja darbinieki kopā ar vēsturnieku, RSU docentu Valteru Ščerbinski izstrādāja ekspozīcijas saturu. Konkursā par pastāvīgās ekspozīcijas telpas vizuālo risinājumu uzvarēja māksliniece scenogrāfe Anna Heinrihsone. Viņas redzējums bija pārliecinošs – ļoti muzejisks, jo tajā katrs priekšmets ir vērtīgs augstskolas kontekstā un runā pats par sevi.

Līdz ekspozīcijas slēgšanai RSU Vēstures muzeja sociālo tīklu profilos (Facebook un Instagram) publicēsim vairāku ekspozīcijas priekšmetu izvērstākus stāstus. Ieskatam – divu priekšmetu stāsti. 

Profesora Jevgēnija Nemiro zinātniskā darba kartotēka (tās daļa). 20. gs. 60.–70. gadi

Kastītē kārtotas kartītes, uz kurām ar roku pierakstīta kāda tēze, dati, publikāciju fragmenti u. tml. Dažas – garākās lapiņas – ir ārzemju žurnālu zinātnisko rakstu kopijas uz foto papīra. Tās pēc profesora J. Nemiro iesnieguma izgatavotas Rīgas Medicīnas institūta (RSU nosaukums no 1950. līdz 1990.) foto laboratorijā, kas darbojās no 1957. līdz 2011. gadam. Tajā laikā ne katrā iestādē bija pieejamas kopēšanas iekārtas, tādēļ drukāto materiālu kopijas veidoja ar fotogrāfijas metodi, nofotografējot uz foto filmas, attīstot un izgatavojot fotogrāfijas – tas bija daudz plašāk pieejams un ērtāks pavairošanas veids. Padomju Savienības okupācijas laikā daudzi ārzemju preses izdevumi nebija brīvi pieejami bibliotēkās. Lai tiem piekļūtu, zinātniekam bija jādabū atļauja no drošības instancēm, bet dažkārt nepieciešamais izdevums bija jāpasūta pat no Maskavas. 

prof_nemiro_zin_darba_kartoteka_rsu_vestures_muzeja_krajums-lead.jpgNo RSU Vēstures muzeja krājuma

Nozīmīte RMI Uzņemšanas komisija. 20. gs. 80. gadi

Šādas atpazīšanas zīmes bijušas Uzņemšanas komisijas pārstāvjiem, kuri uzraudzīja iestājpārbaudījumu norisi, risināja organizatoriskos jautājumus u. tml.

Uzņemšanas komisijā darbojās docētāji, kurus uz iestājeksāmenu laiku iecēla ar rektora pavēli.

Uzņemšana Rīgas Medicīnas institūtā (RMI) notika jūlijā. Lai iestātos, atkarībā no specialitātes klātienē bija jākārto vairāki iestājeksāmeni, kā arī ar reflektantu notika pārrunas. 

rmi_uznemsanas_komisija_no_rsu_vestures_muzeja_krajuma-kvadrats-lead.jpgNo RSU Vēstures muzeja krājuma

* Starptautiskā muzeju diena ir 18. maijā.