Atzinība

Pagājušajā nedēļā studenti no visas Latvijas tiešsaistē tikās Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta veselības kopienas (EIT Health) un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) rīkotajā i-Days hakatona Latvijas posmā, kur meklēja idejas slimību profilaksei. Hakatona žūrijas augtāko novērtējumu ieguva komanda Echelon, kurā bija apvienojušies Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un Vidzemes Augstskolas studenti.

Četru jauniešu komanda Echelon, kas tika izveidota hakatona norises laikā, izstrādāja ideju par ierīci senioru veselības uzraudzīšanai. Tā monitorē veselības datus un būtisku izmaiņu gadījumā nosūta brīdinājumu programmai piesaistītajām kontaktpersonām, piemēram, lietotāja bērniem.

Komandas izstrādātais risinājums no citiem tirgū jau esošiem, līdzīgiem rīkiem atšķiras ar plašu rādītāju apkopojumu un iestrādātu balss atpazīšanas risinājumu, kas ļautu gan konstatēt krīzes situāciju un atpazīt saucienu pēc palīdzības, gan izveidot saziņu ar cietušo.

Uzvarētāju komandas Echelon pārstāvji teica, ka hakatona lielākais ieguvums bijusi sadarbošanās ar citu nozaru studentiem un jauniegūtie kontakti.

“Idejas rašanās un attīstība hakatona procesā, un beigās iegūtā uzvara ir pierādījums tam, ko spēj paveikt mērķtiecīgi, bet iepriekš savstarpēji nepazīstami studenti.

Katram no komandas biedriem bija sava pieredze un unikāls pienesums idejai,”

teica Šašvats Aniruds (Shashwat Anirudh), kurš ir RSU studiju programmas Zobārstniecība 3. kursa students un kurš bija vienā komandā ar RSU studentiem Adriano Fedeli (Adriano FedeleZobārstniecība, 4. kurss) un Montu Miškinu (Psiholoģija, 2. kurss), kā arī Vidzemes Augstskolas maģistranti Inesi Zariņu.

Novembra izskaņā komanda dosies uz Eiropas fināla sacensībām Barselonā, kur pārstāvēs Latviju un prezentēs savu ideju i-Days Eiropas konkursa finālā.

Studenti pilni radošu ideju

i-Days hakatona Latvijas posmā piedalījās 82 studenti no 13 dažādām augstskolām, tostarp ārvalstu studenti, kas Latvijā studē apmaiņas programmās. Darbojoties komandās, studenti piedāvāja tādas idejas kā personalizētais uztura plāns, izmeklējumu algoritms un rīks mutes veselības uzlabošanai, palīgs grūtniecības veiksmīgai norisei u. c.

“Jauniešu idejām ir patiešām augsts potenciāls uzlabot sabiedrības veselības stāvokli vai sniegt pienesumu nopietnu slimību prevencijā,”

atzina RSU Starptautisko sakaru departamenta direktore un EIT Health centra (EIT Health RIS Hub in Latvia) vadītāja Baiba Pētersone.

Divu dienu garumā hakatona dalībnieki klausījās nozares profesionāļu lekcijas, iedvesmojās no dažādiem veiksmes stāstiem, piedalījās treniņu sesijās un saņēma mentoru palīdzību, lai radītu inovatīvus risinājumus.

RSU studenti sevi lieliski apliecinājuši arī iepriekš

Pērn i-Days hakatonā uzvarēja un iespēju piedalīties Eiropas finālā Vīnē (Austrijā) izcīnīja RSU Eiropas studiju fakultātes bakalaura studiju programmas Starptautiskā mārketinga un reklāma studentu komanda E-med space. Viņi izstrādāja ideju par digitālo lietotni, kas uzglabā visus izmeklējumu datus (slimības vēsturi) un, izmantojot mākslīgo intelektu, cilvēkam pacientam atgādinājumu par obligāto vakcināciju un ikgadējo apmeklējumu pie speciālista, kā arī brīdina par iespējamām veselības problēmām, slimībām, pamatojoties uz ģimenes slimības vēsturi. Plašāka informācija

Savukārt 2021. gada hakatonā uzvarēja piecu jauniešu komanda No Trace, No Spills, kuras kapteine bija RSU medicīnas studente Prija Gnanasekarana (Priya Gnanasekaran). Komanda piedāvāja risinājumu veselībai draudzīga un inovatīva produktu iepakojumam, kas palīdz izvairīties no slimībām, kuras izraisa saindēšanās ar uzturu. Iepakojums sastāv no drošiem un videi draudzīgiem sensoriem, kas spēj noteikt baktēriju, sēnīšu un citu mikrobu izraisītāju izdalītos toksīnus un informēt par to patērētājus.

Par i-Days

i-Days piedāvā iespēju studentiem piedalīties inovatīvu veselības aprūpes ideju izstrādē dažādos EIT Health pasākumos visā Eiropā. Pasākumu laikā dalībnieki gūst padziļinātu ieskatu par veselības aprūpes jautājumiem, iepazīstas ar jaunākajām inovācijām veselības nozarē un sacenšas komandās, lai risinātu reālās dzīves problēmas. EIT Health Latvijas centrs (EIT Health RIS Hub in Latvia) atrodas RSU kopš 2019. gada janvāra.