Pārlekt uz galveno saturu
Pētniecība
Starptautiskā sadarbība

Otrdien, 27. februārī, Daugavpilī notiks diskusija Nojaucot mūrus: vārda brīvība kā kopīga vērtība, ko organizē Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sociālo zinātņu fakultāte, Daugavpils Marka Rotko muzejs un Mediju daudzveidības institūts no Lielbritānijas.

breaking_down_the_walls-lead.jpg

Diskusija ir daļa no publiskās programmas, noslēdzoties EU Horizon 2020 projektam Mediadelcom, kura laikā 17 dažādu Eiropas valstu pētniecības institūtu un augstskolu pētnieki strādāja pie jauna diagnostikas instrumenta izstrādes. Politikas veidotājiem, pedagogiem, plašsaziņas līdzekļiem, ekspertiem un žurnālistiem tas sniegs visaptverošu risku un iespēju novērtējumu saistībā ar izsvērtu komunikāciju un sociālo vienotību Eiropā. Latviju projektā pārstāvēja RSU Sociālo zinātņu fakultātes pētnieki prof. Anda Rožukalne, asoc. prof. Ilva Skulte un doc. Alnis Stakle.

“Vārda jeb izteiksmes brīvība ir viena no pamatbrīvībām, ko nodrošina Latvijas Republikas Satversme, un līdzīgi tas ir arī lielākajā daļā citu brīvās pasaules valstu.

Šīs normas saknes meklējamas jauno laiku sākumā, kad filozofi centās radīt normatīvo protokolu jaunajam sociālajam līgumam,” norāda viena no projekta pētniecēm asoc. prof. Ilva Skulte.

Tomēr jautājums ir – kā mēs saprotam šo normu? Kādas pakāpeniskas izmaiņas ar šo konceptu ir vai nav notikušas pagājušajā gadsimtā ar tā ātrajām tehnoloģiskajām un sociālajām izmaiņām? Kā mēs sajūtam un uztveram citādo? Kādi varētu būt noteikumi izsvērtai komunikācijai mūsdienu pretrunīgajās, nereti populisma vadītajās publiskajās diskusijās? Kāda ir mediju nozīme vārda brīvības nodrošināšanā un veicināšanā? Kā izmaiņas sabiedrībā ietekmē izteiksmes brīvības konceptu un šīs brīvības izmantojumu publiskajā dzīvē? Kādas runas brīvības robežas mēs (kā sabiedrība) akceptējam, kādas ir mākslinieciskās un citas (saistīto jomu) izteiksmes robežs – piemēram, preses brīvība? Un kā tas var ietekmēt sabiedrību? Cik liela iespējamība, ka visām sabiedrības grupām un apakšgrupām ir viena un tā pati ideja par vārda brīvību, lai varētu nojaukt mūrus, kas mūs šķir un sadarboties, nevis cīnīties savā starpā?

Uz šiem un citiem jautājumiem atbildes centīsies rast žurnāliste un Chayka.lv galvenā redaktore Inna Plavoka, aktīvists (New East), Joren Dobkiewicz, filmas Daugavpils – (ne)iespēju pilsēta autore, komunikācijas un mārketinga speciāliste Vladislava Romanova, Rotko muzeja tēlnieks Ivo Folkmanis un RSU docents, mākslas fotogrāfs Alnis Stakle. Diskusiju angliski vadīs Mediju daudzveidības institūta (Londona) pārstāve Tanya Sakzewski un Michał Głowacki no Varšavas Universitātes.