Pētniecība
Ziņas

Rīgas Stradiņa universitāte laidīs klajā grāmatu Priestera Vincenta de Paula žēlsirdīgo māsu apvienības darbība Latgalē (1789–1864), kas stāsta ne vien par šo māsu apvienību, kas 18. gadsimtā no Dienvideiropas ieradās Latgalē, bet par māsu profesijas attīstību Latvijas teritorijā pēdējo trīs gadsimtu laikā. Izdevums, kura pamatā ir RSU Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes docentes Olgas Fokinas un dekānes profesores Ingas Milleres veiktais pētījums, tiks atvērts 2. februārī plkst. 15.00 RSU Senāta zālē (Dzirciema ielā 16).

priestera_de_paula_zelsirdigas_masas-rsu-gramata.jpgŠī ir Latvijā pirmā grāmata, kas sniedz vēsturisku pārskatu par priestera Vincenta de Paula žēlsirdīgo māsu apvienību, tās principiem, virzieniem un žēlsirdīgo māsu misiju, aprakstot to kultūrvēsturiskā aspektā un vienlaikus atainojot arī māsu profesijas aizsākumus. Grāmatā tiek aplūkotas Latvijā līdz šim nezināmas medicīnas māsu profesijas vēstures detaļas, kam ir nozīmīga loma un vieta kopējā medicīnas attīstības ainā.

Izdevums aizraus gan topošos un praktizējošos mediķus, gan lasītājus, kas interesējas par vēsturi plašākā skatījumā, jo īpaši par Latgales pagātni. Grāmatas autoru interesi saista ne tikai apvienības māsu prakse, bet arī dokumenti, kas reglamentē viņu uzvedību, un kuros ietvertās prasības un normas vēl aizvien ir aktuālas. Gadu ritumā attīstoties, 19. gadsimtā definētie žēlsirdīgās māsas rīcības, izturēšanās un attieksmes principi atraduši vietu arī mūsdienu medicīnas māsas darba ētikā.

Grāmatas tapšanā tika studēti Lietuvas Valsts vēstures arhīva un Baltkrievijas Nacionālā vēstures arhīva materiāli. Vēsturisko avotu izpētē nozīmīgs materiāls gūts publikācijās, kuras atrodamas Polijas, Lietuvas un Latvijas bibliotēkās. Vairāki no grāmatā publicētajiem dokumentiem latviešu valodā dienasgaismu ieraudzījuši pirmoreiz.

Grāmata tapusi, pateicoties RSU Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes Māszinību un dzemdību aprūpes katedras finansiālam atbalstam.