Skip to main content
This page is available in Latvian only.
Starptautiskā sadarbība
Pētniecība

Lai Latvijā pilnveidotu palīdzības sniegšanu akūti slimiem pacientiem, kopš pērnā gada septembra Latvijas Pediatru asociācija sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitāti (RSU) un Jeila Universitātes Medicīnas fakultāti īstenoja simulācijās balstītu pētījumu EUROPESim Latvia. Vērtējot pēc ārstniecības iestāžu atsaucības, šim pētījumam ir pamats kalpot par starta punktu sistēmisku uzlabojumu ieviešanai un tālākai simulācijās balstītai apmācībai.

Medicīna ir augsta riska nozare, kur kļūdas maksā dārgi. Mūsdienīga izpratne par pacientu drošību balstās atziņā, ka kļūdas medicīnā bieži rodas sistēmas nepilnību dēļ. Tieši ar šādu mērķi – novērtēt situāciju, lai novērstu sistēmas nepilnības un izvairītos no novēršama kaitējuma – tika īstenots minētais pētījums. “Prieks par mediķu komandām visā Latvijā, kas piedalījās, ar interesi sekoja rezultātiem un iedziļinājās ieteiktajos uzlabojumos,” norāda projekta pārstāvis BKUS pediatrs, RSU docents Reinis Balmaks.

zidainis_manekens.pngReģionālās slimnīcas vienmēr bijušas atvērtas sadarbībai, tāpēc vēlējās pārbaudīt un uzlabot attiecības ar pacientiem. Pētījuma ietvaros, izmantojot pacientu simulatorus, 16 ārstniecības iestādēs visā Latvijā ārsti un medicīnas māsas izspēlēja standartizētas klīniskās situācijas, kur uzņemšanas nodaļā nonāk zīdainis ar svešķermeni elpceļos, dzīvību apdraudošu infekciju, krampjiem, kā arī bērns, kuram pēc slīkšanas apstājusies sirdsdarbība. Pētījumā tika secināts, ka Latvijas slimnīcu uzņemšanas nodaļu pediatriskajai gatavībai ir izaugsmes potenciāls.

Pēc simulācijām, kas tika īstenotas reālajā darba vidē un izmantojot esošos medicīnas resursus, pētnieki katrai no slimnīcām sniedza konkrētus ieteikumus uzlabojumiem, no kuriem daļa īstenojama, papildinot ārstniecības iestāžu aprīkojumu, un daļa – uzlabojot savstarpējo komunikāciju vai iekšējos procesus. Būtisku artavu sniegtu mediķu prasmju un iemaņu pilnveide, izmantojot simulāciju tehnoloģijas. RSU tās aktīvi izmanto ne tikai topošo ārstu skološanai, bet piedāvā izmantot arī jaunajiem mediķiem rezidentūras laikā, kā arī praktizējošiem ārstiem.

Šiem nolūkiem RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrs attīstīts par Baltijā ievērojamāko un labāk aprīkoto šāda veida izglītības platformu. Kā norāda RSU veselības studiju prorektors profesors Guntis Bahs, “mācīties uz dzīva cilvēka vairs nav 21. gadsimta cienīgs ceļš, tāpēc RSU ir mērķtiecīgi investējusi simulāciju tehnoloģijās, un, gādājot par pacientu drošību un ārstniecības iestāžu attīstību, šo labi attīstīto infrastruktūru arvien vairāk esam gatavi atvērt jau praktizējošiem mediķiem gan galvaspilsētā, gan reģionos”.

Runājot par tālākajiem soļiem, slimnīcas ir atvērtas turpmākai sadarbībai. “RSU ir sagatavojusi kompleksus simulāciju kursus un piedāvā apmācību biežākajās neatliekamajās bērnu un pieaugušo situācijās gan stacionārajā, gan ambulatorajā medicīnā,” skaidro RSU Tālākizglītības fakultātes dekāne asoc. prof. Ilze Grope.