Skip to main content
Page is available only in Latvian
Preses relīzes

Jau piekto gadu pēc kārtas Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) iekļauta starp pasaules vadošajām universitātēm starptautiski atzītajā reitingā QS World University Rankings. Aizvadīto gadu laikā RSU spējusi stabili noturēt un saglabāt savu pozīciju pasaules labāko augstskolu vidū un jaunākajā World University Rankings 2023 izdevumā ierindojas 801.–1000. vietu grupā. Visaugstākais vērtējums iegūts rādītājā "ārvalstu studenti", kur gada laikā augstskola pakāpusies par piecām vietām, ieņemot 128. vietu pasaulē.

“Rīgas Stradiņa universitātes panākumi starp pasaules labākajām universitātēm QS reitingā ir ievērojams sasniegums, ņemot vērā gan pēdējo divu gadu mainīgo un sarežģīto situāciju pasaulē, gan to, ka universitātēm ik gadu no jauna savā starpā ir jākonkurē un jāpierāda savs veikums globālā mērogā," uzsver RSU rektors profesors Aigars Pētersons.

Starptautiski plaši zināmajā reitingā QS World University Rankings jau vairāku gadu garumā no Latvijas spējušas iekļūt vien trīs augstākās izglītības iestādes. Visas trīs Latvijas augstskolas šā gada reitingā saglabājušas pērnā gada pozīcijas: Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) kopvērtējumā ieņem 751.–800. vietu, RSU – 801.–1000. vietu, bet Latvijas Universitāte (LU) atrodas 1001.–1200. vietā. Konkurence par iekļūšanu reitingā šogad pieaugusi – tajā kopumā iekļautas jau 1422 institūcijas no 100 valstīm, kas ir par 9,4 % vairāk nekā pirms gada.

Akadēmiskās reputācijas rādītājā, kam ietekme uz kopvērtējuma rezultātu QS pasaules universitāšu reitingā ir vislielākā, visas trīs Latvijas augstskolas vietu ziņā atrodas līdzvērtīgās pozīcijās un pasaules ranga tabulā ieņem 501+ vietu. Universitāšu zinātniskos rezultātus QS reitings izvērtē, ņemot vērā vidējo citējumu skaitu uz akadēmiskā personāla pārstāvi. Arī šajā rādītājā nevienai no trim Latvijas augstskolām nav izdevies pakāpties augstāk par 601+ vietu.

Lai gan atsevišķos reitinga rādītājos Latvijas augstskolas atrodas līdzvērtīgās pozīcijās, kopvērtējuma sarakstā vietas atšķiras, jo augstskolu sniegums tiek izvērtēts, balstoties uz sešiem kritērijiem. Starp šiem rādītājiem RSU visspēcīgākā ir ārvalstu studentu īpatsvarā, kurš vairāku gadu garumā uzrāda pieauguma tendenci un atspoguļojas arī reitinga rezultātos. Arī šogad RSU šajā rādītājā spējusi uzlabot savu pozīciju un, salīdzinot ar pagājušo gadu, ir pakāpusies par piecām vietām, ieņemot augsto 128. vietu pasaules mērogā. Salīdzinājumam – RTU ieņem 249. vietu, bet LU šī rādītāja ranga tabulā atrodas 601+ vietā. Papildus iepriekš minētajiem rādītājiem augstskolas tiek izvērtētas arī tādās kategorijās kā darba devēju reputācija, studentu un akadēmiskā personāla proporcija, kā arī ārzemju mācībspēku īpatsvars. 

QS ir viens no pasaulē atpazīstamākajiem augstākās izglītības sektora pakalpojumu, analīzes un apskatu sniedzējiem. Lai salīdzinātu augstskolu sniegumu, tas veido reitingus jau kopš 2004. gada. Jaunākie reitinga rezultāti skatāmi šeit: www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2023