Skip to main content
Page is available only in Latvian
Studentiem
Absolventiem
Darbiniekiem
Skolēniem
Startē Stradiņos!
Skolotājiem
Uzņemšana

Tā kā Santa Suhanova mācījās mākslas vidusskolā, kur absolvēja foto dizaina programmu, un fotogrāfija ir tas, kas viņu dzīvē patiesi aizrauj jau vairākus gadus, arī studijas viņa gribēja saistīt ar foto – ar plašākas teorijas apguvi un fotogrāfijas kā medija iepazīšanu, tāpēc pirms četriem gadiem iestājās Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) akadēmiskā bakalaura studiju programmā Fotogrāfija.

santa_suhanova.jpgSanta Suhanova. Foto no privātā arhīva
 

Sākot ar 2022. gada vasaras uzņemšanu, Fotogrāfija ir studiju programmas Multimediju komunikācija apakšprogramma, kurā tiek apgūtas plašas un daudzpusīgas prasmes foto projektu producēšanā, īstenošanā un vērtēšanā.

Tā kā mākslas vidusskolā Santai vairāk mācīja par fotografēšanas tehnisko pusi, augstskolā viņa gribēja “iepazīt fotogrāfiju no cita skatupunkta – niansētāk un dziļāk –, lai varētu pēc tam veidot nozīmīgus foto projektus, tāpēc sāku mērķtiecīgi meklēt, kur Latvijā ir iespējams studēt fotogrāfiju,” video stāsta RSU Komunikācijas fakultātes 2022. gada absolvente Santa Suhanova. “Atradu, ka RSU ir jauna fotogrāfijas studiju programma.

Tā kā RSU ir prestiža universitāte, arī pasniedzēju saraksts bija iespaidīgs un studiju programmas direktors Alnis Stakle ir cienījams fotogrāfs, nolēmu, kas tas ir ceļš, pa kuru man vajag doties.”

Lieliska iespēja mācīties no pieredzes bagātajiem

Vērtīgākais, ko Santa ieguvusi, studējot fotogrāfiju RSU, esot iepazīšanās ar dažādiem radošiem cilvēkiem un savas jomas profesionāļiem, kuru darbs saistīts ar fotogrāfiju. “Man bija ļoti interesanti uzzināt dažādus viedokļus un to, kā katrs no šiem fotogrāfiem raugās uz fotogrāfiju.

Arī kontakti bija ļoti svarīgi, jo jebkurā laikā varu paprasīt padomu un saņemt palīdzību, kas ir ļoti svarīgi, darbojoties tālāk pēc studijām saistībā ar fotogrāfiju un fotografēšanu,”

uzsver 24 gadus vecā Santa, kura ar fotografēšanu nodarbojas jau astoņus gadus.

Studiju laikā Santai ļoti noderējis tas, ka bijis jākāpj ārā no savas komforta zonas, jo viņa ir no tiem, kuriem ikdienā ir grūti komunicēt ar mazāk zināmiem cilvēkiem vai uzstāties publiski. “Fotogrāfijas studiju programma piespieda mani to darīt – protams, labā nozīmē – , un tas noderēs arī turpmākajā dzīvē,” piebilst šā gada RSU absolvente.

Darbs ar fotogrāfiju un fotografēšana liek kustināt prātu

Jautāta, kāpēc viņai patīk fotografēt, Santa atbild, ka fotografēšana visu laiku liek domāt – par dažādām sociāli aktuālām tēmām un to, kā, izmantojot fotogrāfiju, var pastāstīt par tām plašākai sabiedrībai.

Savā pēdējā foto sērijā Santa Suhanova ir pievērsusies tādām mūžam aktuālām tēmām kā alkoholisms ģimenē, sociālā atstumtība un nabadzība. “Alkoholisms ģimenē ir problēma, kas man pašai ir zināma, tāpēc strādāšana pie šīs sērijas bija pašterapeitiska,” rādot savas fotogrāfijas, atklāti stāsta jaunā fotogrāfe.

Aktuālās tēmas Santa atspoguļo caur citas ģimenes pieredzi. Viņa Latgalē atrada kādu pamestu māju, kur bija palicis daudz liecību par ģimenei, kas tur kādreiz dzīvoja, un gāja runāties ar kaimiņiem, lai uzzinātu vairāk par šo ģimeni.

santa_suhanova_10.jpgFoto no Santas Suhanovas foto sērijas

santa_suhanova_15.jpg

“Šīs ģimenes stāsts ir daudz traģiskāks un daudzslāņaināks nekā mans, taču mums ir bijušas līdzīgas problēmas, kuras lika man atcerēties par situācijām no manas dzīves, tāpēc šajā foto sērijā izmantoju gan savas fotogrāfijas, gan tur atrastos dokumentus un attēlus...”

Iepazīt fotogrāfijas nozīmību un daudzveidību

Santa RSU akadēmiskajā bakalaura līmeņa fotogrāfijas programmā iesaka studēt tiem, kuriem ir interese par fotogrāfiju, kuriem jau ir tehniskās pamatzināšanas par fotografēšanu un kuri grib

“iegūt dziļākas un niansētākas zināšanas, kā arī jaunu skatījumu uz fotogrāfiju, lai varētu radīt spēcīgus un interesantus projektus”.