Skip to main content
This page is available in Latvian only.
Skolēniem

Ēnu dienā, kas šogad noritēs 12. februārī, vairāk nekā 50 skolēni mēros ceļu no Rīgas, Daugavpils, Ogres, Viļakas un citām Latvijas pilsētām, lai Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) iepazītu savu iespējamo nākotnes profesiju. Visvairāk skolēnu izteikuši vēlmi ēnot ķirurgus, zobārstus un pētniekus dažādās RSU zinātniskajās struktūrvienībās, taču šogad interese ir arī par mārketinga speciālista, medicīnas iekārtu inženiera un citām profesijām.

“Kopā ar skolēniem iegūsim un pētīsim DNS, piemēram, noteiksim HIV rezistenci nosakošo mutāciju. Ļausim jauniešiem praktiski izmēģināt dažādus laboratorijas instrumentus un iepazīstināsim ar mērierīcēm,” par iecerēto Ēnu dienas norisi stāsta Molekulārās ģenētikas zinātniskās laboratorijas vadītāja Linda Gailīte. Arī Darba drošības un vides veselības institūta Bioķīmijas laboratorijā un Anatomijas un antropoloģijas institūta jeb anatomikuma Antropoloģijas laboratorijā skolēni ēnos pētniekus, sekojot viņu ikdienas gaitām.

Vienmēr tradicionāli liela interese RSU Ēnu dienā ir bijusi par ķirurga profesiju. Šogad skolēni slimnīcās ēnos vairākus ķirurgus, kas ir arī RSU mācībspēki un ievērojami savas nozares speciālisti – asoc. profesoru Haraldu Plaudi, kardiologus profesoru Romanu Lāci un asoc. profesoriem Kārli Trušinski un Jāni Pavāru, kā arī krūts ķirurgu asoc. profesoru Arvīdu Irmeju.

arvids_irmejs_sq.png

Ķirurga ikdiena norit ne tikai operāciju zālē, bet arī pacientu palātās, konsultācijās ar kolēģiem un citās aktivitātēs. Jau vairāk nekā piecus gadus piedalos Ēnu dienā, jo saprotu, ka jauniešiem ir svarīgi iepazīt profesiju klātienē, lai izvēlētos nākotnes karjeru.

Asoc. prof. Arvīds Irmejs

Arī zobārsts ir ēnotāju visvairāk pieprasīto profesiju vidū – šogad teju 30 jaunieši izteikuši vēlmi ēnot zobārstus. Ēnu dienā skolēni varēs ne tikai redzēt zobārsta darba ikdienu, bet arī iepazīt zobārstniecības studiju procesu un izmēģināt 3D zobārstniecības simulācijas iekārtas, urbjot zobus un izveidojot savu pirmo plombu.