Skip to main content
This page is available in Latvian only.
Studentiem
Absolventiem
Darbiniekiem
Rezidentūra

Vispirms viņai teica – būs grūti un studijas atmetīsi, pēc tam – ka atmetīs sapni tieši par acu ārstēšanu un aizies citā specialitātē, bet 25. septembrī jaunā ārste Liene Muceniece saņēma Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) diplomu par pabeigtām rezidentūras studijām oftalmoloģijā.

"Mans ceļš uz medicīnu nav bijis rozēm kaisīts un tāds, kur visas durvis pašas veras. Par to, kur esmu, milzu paldies jāsaka vecākiem, kas vienmēr atbalstījuši, un mācībspēkiem, kas īstajā brīdī palīdzējuši neizlaist mērķi no redzesloka," stāsta Liene, kura par labu medicīnai izlēma tad, kad viens augstākās izglītības diploms – dabaszinātņu bakalaura grāds optometrijā – jau bija kabatā.

Liene_Muceniece00.gif

Ar Lieni tiekamies tūdaļ pēc tam, kad viņa prezentējusi savu veikumu ikgadējā doktorantu atskaitē. "Mani reizēm apsēž ambiciozas idejas, un doktorantūra bija viena no tām," Liene smejas, bet pēcāk nopietni piebilst – jau pirmajos studiju gados viņa nonākusi pie atziņas, ka grib mācīt. "Taču, lai mācītu, ir jābūt vismaz vienu izglītības pakāpi augstāk. Tad nu šogad man būs divi izlaidumi – gan rezidentūrā, gan doktorantūrā, un ir jāķeras pie promocijas darba," apņēmīgi stāsta jaunā ārste, piekārtodama ap kaklu mirdzošo kaklarotu ar acs formas piekariņu.

No optometrista līdz acu ārstam

Acu ārsta darbs nebija Lienes bērnības sapnis. Medicīna ir otrā viņas iegūtā izglītība, līdz kurai aizveda bakalaura studijas optometrijā. Pirmajos studiju gados būdama pilnībā apsēsta ar augstāko matemātiku un fiziku, Liene 3. kursā saprata, ka par acu saslimšanām viņa zina gauži maz.

"Esmu no tiem cilvēkiem, kam labāk par urbšanos grāmatās patīk visu iepazīt, izejot kopā ar zinošu cilvēku un saprotot, kā tas strādā dzīvē. Tāpēc jāsaka liels paldies profesorei Dacei Gardovskai, kura palīdzēja man sākt volontēt pie oftalmoloģes Aritas Danilānes Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā."

Pēc teju pusgada brīvprātīgā darba daktere Danilāne Lieni sāka virzīt medicīnas virzienā, sakot, ka saskata viņā ārstam būtiskas īpašības. "Tas man lika aizdomāties – kā būtu, ja es tomēr mēģinātu iet šo trako ceļu? Tā trīs gadus pēc vidusskolas eksāmeniem atkal sāku mācīties ķīmiju un bioloģiju un dienu pēc bakalaura darba aizstāvēšanas optometrijā kārtoju centralizēto eksāmenu ķīmijā," atminas Liene. Viņa ir gandarīta, atskatoties uz šo divu alma mater pieredzi, un saka: "Tā Liene, kas bija tikko pabeigusi vidusskolu, diez vai būtu absolvējusi RSU programmu Medicīna. Tieši optometrijas programmā kopā ar fizmatiem iemācījos, ko nozīmē mācīties, – izvilkt pašu svarīgāko, likt lietā loģiku, izprotot dabas likumus, un savilkt teoriju kopā ar praksi."

Liene_Muceniece02.gif

Šaura specialitāte, plašas iespējas

Kopš iestāšanās RSU interesi par acīm Liene ir saglabājusi stabili. "Tā bija mana priekšrocība – kamēr kursabiedri taustījās un šaudījās, meklējot sev specializāciju, es visus sešus studiju gadus katrā studiju kursā saredzēju to, kas attiecas uz acu veselību," saka oftalmoloģe, piebilstot, ka acis ir mazs, bet ļoti saistošs orgāns, kura veselību ietekmē ļoti daudz faktoru.

Kā stāsta jaunā ārste, katrai acs daļai ir savas raksturīgās saslimšanas, tāpēc oftalmoloģijā ir tik daudz subspecialitāšu – katrs kolēģis specializējies mazliet citā jomā: viens bērnu oftalmoloģijā, cits radzenēs, tīklenēs vai kataraktās. Viņa ir gandarīta, ka rezidentūrā izdevās tikt Latvijas jaudīgākajā specialitātes bāzē – Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikā, kuru vada profesore Guna Laganovska. "Profesore ir ieviesusi daudzas inovācijas Latvijas acu ķirurģijā: vitrektomijas operāciju, kataraktas operāciju ar mazo griezienu, radzenes transplantāciju, ļaujot pacientam atgūt redzi,” uzskaita jaunā ārste, vienlaikus stāstot, ka turpmākos trīs gadus profesionāli saistīs sevi ar Rīgas Veselības centru. Liene strādās ambulatori, pieņemot ne tikai pieaugušos, bet arī mazos pacientus, un plāno attīstīt savā jaunajā darbavietā acu ķirurģiju.

"Darbs ar pacientiem ir ļoti raibs un prasa daudz, bet vienlaikus atstāj lielu gandarījuma pēcgaršu, īpaši manā specialitātē, kur ārstniecības ietekme ir tik nozīmīga. Ar acīm cilvēks uzņem ap 80 – 90 % informācijas – ja redze tiek zaudēta, dzīves kvalitāte mainās kardināli!"