Skip to main content
Page is available only in Latvian
Konferences, semināri

Aizvadītajā nedēļas nogalē Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) notika HIV / AIDS tēmai veltīta konference HIV/AIDS somatiskie, psihiskie un tiesiskie aspekti, kas universitātes aulā pulcēja vairāk nekā 1000 interesentu. Konferencei tiešraidē pievienojās arī Daugavpils reģionālās slimnīcas, kas ir RSU sadarbības slimnīca, rezidenti un ārsti.

Atklājot konferenci, RSU rektors profesors Jānis Gardovskis norādīja, ka RSU organizē šo konferenci, lai aktualizētu it kā visiem labi zināmo HIV / AIDS tēmu, taču mūsdienās minētā tēma ir mainījusies un kļuvusi daudz aktuālāka, atklājot vēl neizvērtētas tēmas.

"HIV / AIDS vairs nav kādas atsevišķas sabiedrības daļas slimība, lai gan tā daudzi joprojām mēdz uzskatīt, uzturot maldīgus priekšstatus un aizspriedumus, kas apgrūtina ārstniecību, pat rada papildu psihiskus simptomus pacientiem un veido jaunus juridiskos kāzusus. Mūsdienās šī slimība skar ļoti plašu un dažādu pacientu kontingentu, un tas atspoguļojas arī statistikas rādītājos – Latvija ir viena no līderēm Eiropas Savienībā šīs slimības izplatībā. Tieši tāpēc konference ir veltīta ne tikai somatiskajiem aspektiem, bet arī tiesiskajiem un, galvenais, psihiskajiem un emocionālajiem, kas ietekmē gan pašu pacientu, gan tā tuviniekus un sabiedrību kopumā," uzsvēra RSU rektors J. Gardovskis.

Konferences organizatore RSU Medicīnas fakultātes Infektoloģijas un dermatoloģijas katedras vadītāja profesore Ludmila Vīksna atklāšanas uzrunā norādīja, ka ir pagājuši 30 gadi, kopš Latvijā atklāja pirmo HIV / AIDS slimnieku.

"Un, kā vienmēr uzsvēra ievērojamais profesors Anatolijs Bļugers, jaunas un nezināmas slimības gadījumā ārstam ar pacientu ir jāsadarbojas, jo tas var daudz palīdzēt atklāt ceļu pie slimības cēloņiem un tās ārstēšanu."

L. Vīksna teica, ka katru gadu šīs slimības ārstēšanā tiek nosprausti jauni mērķi, ko nosaka gan pati slimība, gan ārstēšanas metodes.

"Tagad arvien vairāk parādās jaunas problēmas – HIV / AIDS ir parādījusi attiecības mūsu sabiedrībā. Tiek runāts par it kā labajām un sliktajām slimībām, kas izraisa sabiedrībā daudz jautājumu un pacientu stigmatizāciju. Tiek uzskatīts, ka pneimonija vai gripa ir labā slimība, bet, lūk, HIV ir sliktā slimība. Proti, HIV / AIDS ir aktualizējusi emocionālo kultūru, kas ir svarīga ne tikai pacienta attiecībās ar ārstu, bet arī savstarpēji sabiedrībā kopumā. HIV / AIDS ir daudz iemācījis sabiedrībai par tās attiecībām. Šo gadu laikā daudz kas ir mainījies. Sabiedrība un pacienti ir tikuši nemitīgi izglītoti. Liela nozīme sabiedrības izglītošanā ir bijusi gan ārstiem, gan ar šo slimību saistītajām NVO.”

Kā uzsvēra L. Vīksna, ir jāatceras, ka mūsdienās tiek runāts par to, ka katrs sabiedrības loceklis var saskarties un tikt inficēts ar HIV, tāpēc sabiedrībai ir jāmācās izturēties pret HIV / AIDS pacientiem bez stigmām – saprotoši, ar cieņu, atvērti un toleranti.

Kāds ceļš ejams un kādas ir perspektīvas šo šķautņu risināšanā, atklāja konference, kurā uzstājās 14 eksperti no dažādām jomām: RSU profesore A. Krūmiņa, RSU profesors E. Rancāns, RSU profesors M. Taube, RSU profesors A. Vilks, RSU profesore L. Vīksna, LU profesors U. Dumpis, LU asoc. profesore I. Bite, RSU asoc. profesors G. Karelis, RSU asoc. profesors A. Lieljuksis, RSU asoc. profesore I. Ozere, RSU asoc. profesore G. Stūre, RSU asoc. profesore I. Zeltiņa, RSU docente E. Livčāne, biedrības AGIHAS valdes priekšsēdētājs A. Veiķenieks un komunikācijas konsultante G. Zvirbule.

Konferenci organizēja Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes Infektoloģijas un dermatoloģijas katedra sadarbībā ar Psihiatrijas un narkoloģijas katedru un Juridisko fakultāti. Sadarbības partneri bija Latvijas Ārstu biedrība, Latvijas Infektologu un Hepatologu asociācija, kā arī biedrība AGIHAS un akciju sabiedrība Repharm.

Konferences programma