Skip to main content
Page is available only in Latvian
SZF
Sociālā antropoloģija
Erasmus+ pieredze

Foto: Lelde Klaipa

Vai iespējams apvienot maģistra studijas, pilnas slodzes darbu un aizraujošu starptautisku pieredzi? Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) maģistra studiju programmas Sociālā antropoloģija studente Lelde Klaipa pierāda, ka tas ir iespējams, maija sākumā piedaloties Erasmus+ BIP (Blended Intensive Programme) nedēļā Padujā, Itālijā. Viņas un vēl deviņu RSU sociālās antropoloģijas studentu pieredze atklāj, kāpēc šī joma ir labākā izvēle tiem, kuri vēlas pētīt un izprast pasaules paradoksus.

Grupas foto uz Pelestrīnas salas
Grupas foto uz Pelestrīnas salas

Universitāte ar brīvības DNS  

Padujas Universitāte nav parasta augstskola – tā ir otrā vecākā Itālijā un viena no vecākajām visā Eiropā, dibināta jau 1222. gadā. Tā ir arī universitāte, kurā 1678. gada 25. jūnijā venēciešu filozofe Elēna Lukrēcija Kornaro Piskopija (1646–1684) kļuva par pirmo sievieti pasaulē, kas ieguva doktora grādu.

Padujas universitātes lielajā zālē. Pie sienām absolventu ģērboņi.
Padujas universitātes lielajā zālē. Pie sienām absolventu ģērboņi

Universitāte vēsturiski vienmēr tiekusies būt akadēmiski neatkarīga gan no reģiona varas, gan baznīcas. Tieši šajā brīvdomīgajā un zinātniski bagātajā vidē RSU studenti kopā ar kolēģiem no Itālijas un Brno (Čehija) aizvadīja intensīvu pētniecības nedēļu, kuras šī gada centrālā tēma bija ūdens.

Antropoloģiskais detektīvs: kāpēc vietējie nepeldas  

"Antropoloģijas skaistums slēpjas tajā, ka ar tās metodēm var pētīt absolūti jebkuru parādību, un tu nekad nezini, kādas apslēptas likumsakarības atklāsi," stāsta Lelde.  

Pirmā intensīvās nedēļas diena sākās ar doktorantes Lisa Zecchin lekciju par Padujas kanāliem. Pilsēta vēsturiski ir bijusi ūdens pilsēta, taču laika gaitā kanāli tikuši aizbērti, radot ļoti interesantas un pretrunīgas mūsdienu cilvēku attiecības ar šo elementu. Lai to izpētītu praksē, studenti devās lauka pētījumos.

"Mēs strādājām jauktās grupās kopā ar itāļu studentiem, lai būtu vieglāk komunicēt ar vietējiem iedzīvotājiem. Devāmies uz Pelestrīnas salu – tā ir gara, šaura sauszemes josla, kurā rit mierīga vietējo iedzīvotāju ikdiena. Lai gan liela daļa salas iedzīvotāju strādā iekšzemē, šīs vietas ekonomikas pamatā ir tieši zvejniecība. Šķiet, videi vajadzētu būt cieši saistītai ar ūdeni, taču mēs novērojām pārsteidzošu nošķirtību. Vietējie iedzīvotāji ūdenī nepeldas, uzskata to par netīru un pat bīstamu vidi. Atpūta notiek pārsvarā uz sauszemes, uz takām, un dzeramo ūdeni pārsvarā pērk veikalā. Kā secinājām, šīm bailēm ir vēsturiski iemesli. Reģionā piedzīvotie ūdens piesārņojuma gadījumi ir atstājuši tik dziļas pēdas kolektīvajā atmiņā, ka cilvēki joprojām baidās uzticēties krāna ūdenim, lai gan šodien tas ir pilnībā tīrs un drošs lietošanai. Bija situācija laivu braucienā pa upi, kad vietējie pavadoņi manāmi uztraucās, ja kāds vienkārši pieskārās ūdenim. Lai atjaunotu šo saikni, cilvēki ir fiziski jāved atpakaļ pie ūdens."

Padujas kanāli
Padujas kanāli
Lauka darbā, klausoties vietējā iedzīvotāja stāstu
Lauka darbā, klausoties vietējā iedzīvotāja stāstu 

Erasmus+ BIP: Ideāls formāts strādājošiem maģistrantiem  

Bieži vien maģistrantūras studenti atsakās no starptautiskās pieredzes, jo nespēj apvienot pilna semestra apmaiņas braucienus ar darbu un ģimeni. Erasmus+ BIP ir radīts tieši viņiem – tas apvieno neklātienes mācības ar vienu īsu, bet ļoti koncentrētu klātienes nedēļu ārvalstīs.

Arī Lelde ikdienā strādā RSU Sociālo zinātņu pētniecības centrā kā biroja administratore, tāpēc šāds formāts bija ideāls risinājums. "Tā ir lieliska iespēja studentiem iepazīt kultūras, cilvēkus un akadēmisko vidi citās valstīs, kā arī iegūt vērtīgas zināšanas par sev interesējošām tēmām," uzsver Lelde.

Smaiļošana pa Bakigliones upi
Smaiļošana pa Bakigliones upi 

Nāc studēt sociālo antropoloģiju RSU!

Leldes ceļš līdz antropoloģijai sākās tieši RSU darba gaitās. "Sākumā nezināju par šādu programmu, bet, kad atnācu strādāt uz RSU un vēlējos turpināt savu izglītību starptautisko attiecību virzienā, programmas vadītāja ieteica pamēģināt sociālo antropoloģiju. Tagad varu teikt – tā bija lieliska izvēle, jo esmu atradusi tieši to, kas mani interesē visvairāk. 

Ja arī tevi saista cilvēku uzvedības slēptie motīvi, vēlme saprast, kāpēc sabiedrība rīkojas tā, kā rīkojas, un tu vēlies studēt vidē, kas paver durvis uz pasauli - nāc studēt RSU maģistra programmā Sociālā antropoloģija!

Uzņemšana RSU Sociālo zinātņu fakultātē jau ir sākusies. Izmanto iespēju un piesakies līdz jūlija vidum!