Skip to main content
Page is available only in Latvian
Studentiem

Četrpadsmit RSU medicīnas studentiem jūlijā un augustā bija iespēja vairākas nedēļas praktizēties slimnīcās Vācijā ar Sv. Franciska Minsteres fonda (St. Franziskus-Stiftung Münster) atbalstu.

Elīna Gulāne un Anita Novicka praksi izgāja Sv. Barbaras klīnikā (St. Barbara Klinik) Hammas pilsētā. Darba pienākumi studentēm bija tādi paši kā asistentiem (rezidentiem): ņemt asins analīzes, piedalīties vizītēs, mainīt pārsējus, asistēt operācijās, uzņemt pacientus utt. E. Gulāne stāsta, ka bijusi iespēja piedalīties manipulācijās un procedūrās, kas viņu īpaši interesē . Tāpat viņa ļoti novērtē iespēju piedalīties neikdienišķās manipulācijās. Runājot par valodas zināšanām, Elīna uzskata, ka, dodoties praksē, vācu valoda ir jāzina ļoti augstā līmenī. "Ja lielākā daļa ārstu varētu komunicēt tikai angliski, tad pacienti nebūtu priecīgi un nevarētu ar viņiem sarunāties. Noder arī krievu un turku valodas zināšanas."

Anita Novicka praksē pavadīja astoņas nedēļas, strādājot piecās dažādās nodaļās – internās medicīnas, ginekoloģijas, vispārējās ķirurģijas, traumatoloģijas un uroloģijas nodaļā. Prakses satura kvalitāti Anita vērtē kā ļoti augstu. "Slimnīcu darbs balstās uz vadlīnijām; ārsti ir ļoti kompetenti, koleģiāli, atsaucīgi, labprāt māca un skaidro topošajiem kolēģiem. Students tur jūtas drošs jautāt jebkuru jautājumu, ne reizi nesaņēmu noraidošu atbildi. Ikviens slimnīcas darbinieks – gan medicīnas māsas, gan ārsti – ir ļoti laipni un atsaucīgi. Viņi ļoti ciena cits citu un otra darbu."

ANovicka-RZukovs-pie-Barbaras-klinikas-2016-lead.jpg

RSU studenti Anita Novicka un Romāns Žukovs pie Sv. Barbaras klīnikas Hammā. Foto no studentu privātā arhīva

Ieguvumi no prakses laika Vācijā Anitai Novickai ir ļoti daudz: "Iemācījos taisīt ultrasonogrāfijas vēdera dobuma orgāniem, piedalījos apjomīgās un sarežģītās operācijās, kuras Latvijas klīniskajās universitātes slimnīcās vispār netiek veiktas. Domāju, ka lielākais ieguvums ir apziņa, ka tu vari, ka ir vieta, kur tevi gaida un ar lielāko prieku ir gatavi tev palīdzēt, apmācīt un paskaidrot. Prakse bija fantastiska iespēja aptvert savas iespējas, parādīt savas prasmes, zināšanas un spējas starptautiskā līmenī. Tās tika novērtētas."

Prakses pieredzi par ļoti vērtīgu atzīst visi aptaujātie studenti. Viņu uzskaitītie ieguvumi ir ļoti daudzpusīgi: izkāpšana no savas komforta zonas, sevis pārbaudīšana, zināšanu iegūšana par vienu no Eiropas spēcīgākajām medicīnas sistēmām, klīniskā darba pieredze, jaunu paziņu iegūšana, kultūru iepazīšana.

Milēna Jakuba prakses četras nedēļas pavadīja Sv. Franciska slimnīcā (St. Franziskus-Hospital) Minsterē. Viņas darba pienākumos bija pacientu apskate, asins analīžu ņemšana, dažādu manipulāciju veikšana (USG, auskultācija, katetra ielikšana/ izņemšana). M. Jakuba uzsver, ka svarīgi ir izrādīt iniciatīvu prakses laikā – jo vairāk students vēlas darīt, jo vairāk viņam tiek paskaidrots un atļauts piedalīties. Viņa atzīst, ka ļoti palīdzējušas angļu valodas zināšanas, jo vācu valoda nav bijusi darbam vajadzīgajā līmenī. Tomēr prakses laikā guvusi lielisku mācību pieredzi, un vācu valodas zināšanas ir krietni labākas, nekā bija pirms tam.

MF-praktikanti-Minstere-2016-lead.jpg

Praktikantu tikšanās Minsterē. No kreisās: RSU 6. kursa studentes Dace Rezevska un Anija Meiere, RSU absolvents Edgars Volosnuhins, kurš pirms diviem gadiem bija praksē Minsterē, bet tagad strādā Hammā par ārsta asistentu, RSU 6. kursa studente Anita Novicka un students no Bulgārijas Staņislavs Gribačevs. Foto no studentu privātā arhīva

Mairas Zemītes prakses vieta četras nedēļas bija Sv. Žosefštifta slimnīca (Krankenhaus St. Josephstift) Brēmenē. Darba pienākumos ietilpa asins noņemšana, asistēšana operācijās, uzņemšanas nodaļā anamnēzes ievākšana un primārā apskate, ginekoloģiskā izmeklēšana, dzemdību vērošana un asistēšana, dažādu diagnostisko manipulāciju veikšana (EKG, CTG, piedalīšanās endoskopijā) u. c. Viņa par lielākajiem ieguvumiem uzskata pieredzes iegūšanu par ikdienas ārsta darbu dažādās nozarēs vācu slimnīcā un iespēju to salīdzināt ar ārsta ikdienu Latvijā. "Es redzēju gan labus, gan sliktus piemērus attieksmē pret pacientiem. No šīs pieredzes centīšos labāk aprūpēt pacientu un reaģēt uz viņu vajadzībām. Ar iegūtajām zināšanām ceru uzlabot savu turpmāko profesionālo darbu. Prakses iespējas ārzemēs dod citu skatu uz sabiedrību, cilvēkiem, medicīnu, un, paplašinot savu skatupunktu, var uzlabot lietas Latvijā."

Anita Novicka studentiem, kuri nākamajā vasarā dosies līdzīgā praksē, novēl: "Būt drosmīgiem un iziet ārpus komforta zonas! Nebaidīties pamest savu drošo vietiņu šeit Latvijā! Mācīties vācu valodu! Būt draudzīgiem, izpalīdzīgiem un pretimnākošiem! Tad arī saņemsiet pretī tādu pašu attieksmi."

Prakses iespējas RSU 4. un 5. kursa medicīnas studentiem kopš 2012. gada piešķir Sv. Franciska Minsteres fonds (St. Franziskus-Stiftung Münster). Prakses atlases procesu organizē un uzrauga RSU Starptautisko sakaru departaments. Stipendijas paredzētas 4–8 nedēļu ilgai vasaras praksei Minsteres pilsētas slimnīcā, kā arī tuvējās reģionālās slimnīcās pēc šāda modeļa: viena nedēļa Ķirurģijas nodaļā, viena nedēļa Dzemdniecības nodaļā, viena nedēļa Iekšķīgo slimību nodaļā, viena nedēļa un vairāku nedēļu darbs nodaļā, kas atbilst studenta interesēm (ginekoloģija, radioloģija u. tml.).

Pieteikšanās notiek ik gadu martā (prakse sākas jūlijā – augustā).

Papildu informācija – RSU Starptautisko sakaru departamentā: internationalatrsu[pnkts]lv (international[at]rsu[dot]lv).