Skip to main content
Page is available only in Latvian

Publicēšanās

SAGE APCS ATVĒRTĀS PIEKĻUVES PUBLICĒŠANAI
Rakstu apstrādes maksas (APCS) nav vai tiek piemērotas atlaides RSU autoriem, publicējoties atvērtās piekļuves režīmā SAGE žurnālā. Video

 

Pirms sākt

Pirms pieņemt lēmumus, vispirms nosakiet savas prioritātes, mērķus un apkopojiet informāciju par to, ko jūsu finansētājs prasa no paša sākuma. Pajautājiet sev:

  1. Kas ir jūsu vissvarīgākā auditorija un kas gūst labumu no jūsu pētījumiem? Jebkuru pašreizējo vai potenciālo mērķauditoriju noteikšana palīdz precizēt savus mērķus un izstrādāt plānu, kā tos iesaistīt.
  2. Vai jūs plānojat iegūt akadēmisku pieredzi, vai jūsu pētījumi ietekmēs konkrētas nozares vai plašu sabiedrību? Potenciālās auditorijas ietver speciālistus, pētniekus no plašas jomas, praktiķus, pedagogus, kopienas grupas, uzņēmumus vai plašu sabiedrību. Vai jūs cenšaties panākt kolēģu atzinību, meklējat sadarbības iespējas nākotnē, mērķi komercializēt vai ietekmēt praktizētāju uzvedību?
  3. Kādas ir publicēšanas konvencijas jūsu disciplīnā?
  4. Vai jūsu pētniecības finansējums ir saistīts ar brīvas piekļuves prasībām? Atvērtā piekļuve nozīmē padarīt jūsu darbu brīvi un pastāvīgi pieejamu visiem potenciālajiem lietotājiem. Ir svarīgi agrīnā posmā apsvērt atvērtās piekļuves iespējas, jo tās var ietekmēt izdevēju līgumi.
  5. Kādi ir jūsu īstermiņa un ilgtermiņa karjeras mērķi?

Resursi:

Starptautiskā bezpeļņas organizācija EIFL (Electronic information for libraries) ir noslēgusi virkni līgumu ar dažādām kompānijām, nodrošinot ievērojamu pētniecības rakstu apstrādes maksas (APC) atlaidi. Iniciatīvas mērķis ir atbalstīt Latvijas pētniekus, ļaujot tiem publicēt savus rakstus brīvpieejas izdevumos. Pamatojoties uz līgumiem, Latvijas autori var publicēt savus rakstus norādītajos Open Access žurnālos vai hibrīdžurnālos. Pilnu žurnālu nosaukumu sarakstu skatiet šeit!

EnagoAcademy - Enago akadēmija palīdz agrīnās karjeras pētniekiem pārvarēt visas problēmas, publicējot savus darbus populārākajos žurnālos. Galvenokārt koncentrējas uz zināšanu resursu nodrošināšanu par pētījumu rakstīšanu, publicēšanu žurnālos un publicēto darbu popularizēšanu.

Pētījuma publicēšanās plāns -  Bristoles universitātes piemērs

Publish or Perish: Graduate Students' Guide to Publishing.

Publishing considerations (RMIT University).

Žurnāli

Lai sasniegtu izvēlēto mērķauditoriju, piemērota žurnāla atrašana ir svarīgs nosacījums.  Jāņem vērā raksta veids, kuru vēlaties publicēt, potenciālo žurnālu mērķi un darbības joma, kā arī pierādījumi par žurnāla darbību.

  • Identificējiet žurnālus, kuri atbilst jūsu darbības jomai
  • Padomājiet, kurus žurnālus lasāt un citējat.
  • Runājiet ar saviem kolēģiem, kādus žurnālus viņi lasa un iesaka.
  • Meklējiet savas nozares galvenajās datu bāzēs, lai redzētu, kur pētījumi ir publicēti iepriekš.

Journal checker tool

Pārlūkojiet žurnālu klasifikāciju atbilstoši savai tēmai vietnē Scopus, Journal Citation Reports , Scimago Journal….

Izmēģiniet žurnālu meklēšanas rīkus:

Find open access journals (DOAJ)

Elsevier JournalFinder, kuru nodrošina Elsevier Fingerprint Engine ™, izmanto viedo meklēšanas tehnoloģiju un specifiskus vārdu krājumus, lai jūsu rakstu pielāgotu Elsevier žurnāliem.

Izmantojot Manuscript Matcher, atrodiet žurnālus, kuri tiek indeksēti  Web of Science Core Collection.

Journal finder Beta (Wiley)

Žurnālu meklētājas JANE (Journa/Author/ Name/ Estimator)

Journal Selection Guidelines (Enago Academy)

Novērtējiet žurnālu kvalitāti, reputāciju, mērķus (Library of the University of Sydney):

AvotsNovērtēšanas kritērijs
Žurnāla un izdevēja vietnesVai salīdzinošās pārskatīšanas procesi ir stingri un pārredzami?
Vai redakcijas locekļi ir augsti kvalificēti, atpazīstami cilvēki, kas kopumā pārstāv šo jomu?
Vai redakcijas darbinieku kontaktinformācija ir viegli pieejama?
Vai izdevējs ir profesionālu organizāciju, piemēram, COPE, WAME vai OASPA, biedrs?
Vai atklātās piekļuves un pašarhivēšanas politikas ir pārredzamas?
Iepriekšējie žurnāla izdevumiVai pē jūsu viedokļa raksti ir augstas kvalitātes?
Vai rakstos ir iekļauti pastāvīgi identifikatori, piemēram, DOI un ORCID?
Personālie tīkliVai jūsu kolēģi un vadītāji ir iepazinušies ar žurnālu un tā reputāciju?
Vai jūsu kolēģi vai darba vadītājs ir piedzīvojuši negaidītas problēmas, strādājot ar žurnālu vai izdevēju?
RSU e-žurnālu datubāzesVai žurnāls ir pieejams, izmantojot galvenās nozares datu bāzes?
Nozares saraksti un žurnālu vērtējumiVai žurnāls ir iekļauts attiecīgos nozares sarakstos?
Vai tas ierindojas pietiekami augstu sarakstā, pamatojoties uz žurnālu citēšanas rādītājiem?

Starptautiskā bezpeļņas organizācija EIFL (Electronic information for libraries) ir noslēgusi virkni līgumu ar dažādām kompānijām, nodrošinot  ievērojamu pētniecības rakstu apstrādes maksas (APC) atlaidi. Iniciatīvas mērķis ir atbalstīt Latvijas pētniekus, ļaujot tiem publicēt savus rakstus brīvpieejas izdevumos. Pamatojoties uz līgumiem, Latvijas autori var publicēt savus rakstus norādītajos Open Access žurnālos vai hibrīdžurnālos. Pilnu žurnālu nosaukumu saraksts!

Accepted Manuscript embargo periods. Oxford Academic journals.

Find Embargo Date fir Elsevier Journals. Journal Embargo Finder.

SAGE semināru ieraksti par akadēmisko rakstīšanu un žurnālu iesniegšanas procesu saviem žurnāliem:

Session 1: Preparing your manuscript, using SAGE Research Methods

Šajā sesijā tiek apskatīti jautājumi: augstas kvalitātes akadēmisko žurnālu galvenie kritēriji; akadēmiskās rakstīšanas process; jēdziens "žurnālu iesniegšanas vadlīnijas". Šajā sesijā ir iekļauti resursi no SAGE unikālās bibliotēkas datu bāzes SAGE Research Methods, kas darbojas kā nenovērtējams resurss pētniekiem jebkurā viņu pētniecības ceļojuma posmā.

Session 2: Choosing the right journal for your research article

Šajā sesijā tiek apskatīti kritēriji, kurus var izmantot, lai izveidotu žurnālu izlases sarakstu, kas piemērots konkrētajam pētījumam, un to, kādas lietas apsvērt. Tiek apskatītas atšķirības starp abonēšanas un atvērtās piekļuves žurnāliem, kā arī iepazīstina ar lielisku un bezmaksas rīku, kas palīdzēs ātri un viegli atrast potenciālos SAGE žurnālus, kas atbilst manuskripta nosaukumam un kopsavilkumam!

How to Get Published (SAGE).

SAGE guide: How to get your journal article published.

SAGE webinars: How to get published.

Fundamentals of manuscript preparation (Elsevier).

Open access for authors (British Medical journal).

 

Grāmatas

Izdevniecības izvēle noteiks to, cik daudz cilvēku lasīs grāmatu un vai tā nokļūs konkrētajā mērķauditorijā.

Grāmatas veids

Grāmatu un grāmatu nodaļu publicēšanas nosacījumi dažādās nozarēs ir ļoti atšķirīgi un atkarīgi no karjeras posma. Piemēram, karjeras sākumā, daudzās nozarēs tiek sagaidīts, ka grāmatas tiks publicētas akadēmiskajai mērķauditorijai vai arī nodaļas konferenču rakstu krājumā. No sākuma jāpārliecinās, kādas iespējas ir saistībā ar izdevumu veidu, mērķauditoriju un izdevēju.

Book writing (Elsevier).

Book Authors and Book Editors (Elsevier).

Book Publication Journey (Springer).

5 Simple steps to publishing a book with Springer.

Atvērtās piekļuves grāmatas

Atvērtās piekļuves grāmatas kļūst arvien populārākas. Šī iespēja var palīdzēt sasniegt plašāku mērķauditoriju. Pirms lēmuma pieņemšanas, vērts noskaidrot, kā tas tiktu vērtēts konkrētajā nozarē. 

Visplašākais resurss, lai atrastu atvērtās piekļuves grāmatu izdevējus, ir Directory of Open Access Books (DOAB). DOAB ietver akadēmiskas, recenzētas grāmatas, kas pieejamas ar atvērto licenci. Izdevēji, kas iekļauti šajā sarakstā, tiek pārbaudīti, ņemot vērā to recenzēšanas procesu un licencēšanas politiku (OAPEN, 2023).

Open Access Publishing in European Networks (OAPEN) apkopo to izdevēju sarakstu, kas atbilst Eiropas pētniecības finansētāju, pašlaik European Research Council (ERC), Wellcome, the Austrian Science Fund (FWF) un Swiss National Science Foundation (SNSF) atvērtās piekļuves prasībām. Saraksta mērķis ir informēt autorus par izdevējiem, kas atbilst prasībām (OAPEN, 2023).

Vēl viens veids, kā atrast izdevējus, ir meklēt atvērtās piekļuves grāmatu platformās, piemēram, OAPEN, OpenEdition, Project Muse, JSTORORL, MDPI u.c.

Publish open access with Springer.

Open access books & chapters (Springer Nature).

Publish an open access book (Emerald).

Diplomdarba publicēšana grāmatas veidā

Būs jāiegulda ievērojams darbs, lai publicētu savu promocijas darbu grāmatas veidā. Izdevēji sagaidīs, ka to pārrakstīsiet un pārveidosiet jaunajai mērķauditorijai. Tas nozīmē, ka zināmā mērā būs jāsāk rakstīt no nulles. Tas attiecas arī uz virsrakstu, nodaļu nosaukumiem un pat atsaucēm. Grāmata būs daudz lasāmāka un personiskāka nekā diplomdarbs, un būtiskākie informācijas fragmenti tiks izcelti un papildināti.

Converting your PhD Thesis into a Book in Five Steps (Elsevier).

Turning your PhD into a successful book (Taylor & Francis).

Publish your thesis as a book (Springer Nature).

Izdevēji

Padomājiet, kāda veida grāmatu publicēsiet, kas ir mērķauditorija, un izvērtējiet, kāds stils vai formāts tai ir piemērots. Meklējiet izdevniecību, kas izdod šāda veida grāmatas. Vērts izpētīt izdevniecības, kas izdod šāda veida grāmatas konkrētajā tematiskajā jomā vai grāmatu sērijās. Ja grāmata varētu interesēt plašākai mērķauditorijai, tad var apsvērt izdevniecības, kas izdod starpnozaru grāmatas.

Izvērtējot izdevējus, ņemiet vērā šādus aspektus:

  • Izdevniecības ietekmīgums konkrētajā nozarē. Vienas un tās pašas izdevniecības dažādās nozarēs var tikt vērtētas atšķirīgi, tāpēc vērts konsultēties ar kolēģiem un darba vadītājiem.
  • Recenzēšanas kritēriji. Zinātniskajiem darbiem jāveic rūpīga recenzēšana. Recenzēšanas kārtībai jābūt sīki aprakstītai izdevēju mājaslapā.
  • Grāmatu recenzēšana. Dažās nozarēs grāmatu recenzijas tiek publicētas žurnālos vai konsultējas ar ietekmīgiem izdevumiem.
  • Grāmatas pieejamība. Pārbaudiet, vai atvērtās piekļuves izdevniecības mājaslapā grāmatas ir saprotami norādītas un viegli atrodamas, un mēģiniet meklēt izdevniecības grāmatas tīmeklī, lai redzētu, cik augstu tās parādās meklēšanas rezultātos. Vai izdevniecības grāmatas ir plaši pieejamas veikalos un bibliotēkās? Vai tās ir iekļautas lielās brīvpieejas platformās, piemēram, OAPEN un DOAB? Apskatiet bibliotēku katalogus, kā arī tiešsaistes grāmatu mazumtirgotājus.
  • Maksa. Izdevēji, publicējot brīvpieejas grāmatu, iekasē maksu par grāmatas apstrādi (BPC). Ja izdevniecība iekasē maksu, pārbaudiet, vai izmaksas un pakalpojumi, ko tās sedz, ir pārredzami norādīti. Daži izdevēji var piedāvāt autoratlīdzību par atvērtās piekļuves grāmatu pārdošanu drukātā veidā.
  • Piedāvājumi publicēties par maksu vai bez jebkādiem labojumiem. Tie ir rādītāji, kas liecina par viltus izdevniecībām.
  • E-grāmatu publicēšana un DOI. Dažos gadījumos elektroniskās grāmatas var tikt vairāk izmantotas, un DOI palīdz kopīgot un sekot līdzi darba izmantošanai.
  • Autortiesības un atkalizmantošanas tiesības. Daudzi izdevēji nepieprasa parakstīt autortiesības vai noteiktas atkalizmantošanas tiesības atvērtās piekļuves grāmatām, tādējādi ļaujot pētniekam un citiem dalīties un atkalizmantot konkrēto darbu.
  • Formāts. Daži izdevēji sagatavo tikai atvērtās piekļuves PDF (Portable Document Format) grāmatas versiju. Citas sagatavo HTML (Hypertext Markup Language) vai XML (Extensible Markup Language) formātus, kurus ir vieglāk meklēt un atkārtoti izmantot. Izdevēji var piedāvāt arī EPUB formātu, kas ir saderīgs ar lielāko daļu e-lasītāju, un sadarboties ar Amazon, lai nodrošinātu AZW3 formātu Amazon e-lasītājiem. Daudzi atvērtās piekļuves izdevēji papildus digitālajai versijai pārdod arī drukāto versiju.
  • Licencēšana. Jebkurai atvērtās piekļuves grāmatai jābūt ar atklātu licenci. Pārbaudiet, vai izdevējs ir izskaidrojis licencēšanas iespējas un vai esat izvēlējies savam darbam piemērotāko licenci.
  • Embargo periods. Daži izdevēji var nepublicēt atvērtās piekļuves grāmatas izdevumu, kamēr šie izdevumi, kādu laiku nav bijuši apgrozībā. Citas izdevniecības atvērtās piekļuves izdevumu izdod uzreiz (OAPEN, 2023).

Lēmuma pieņemšanā, var palīdzēt precīzas koncepcijas iztrādāšana par to, ko izdevēji sagaida no autora. Noskaidrojiet vai rediģēšana jāveic pašam vai arī par to būs jāmaksā. Tas varētu ietvert galīgā manuskripta rediģēšanu, lappušu izkārtojumu saskaņā ar izdevniecības rokasgrāmatu, indeksa izveidi.

Šī un vēl cita informācija var būt pieejama izdevēju mājaslapu sadaļā "Autoriem".

Konferences

Informācija tiks papildināta!

Viltus žurnāli

Autoriem, izvēloties žurnālus, kur publicēt zinātniskos rakstus, ir jāizvairās no viltus žurnāliem, kas angļu valodā tiek visbiežāk saukti par predatory journals.

List of predatory journals

Bell`s List

Grudniewicz, A., Moher, D., Cobey, K. D., Bryson, G. L. at all. 2019. Predatory journals: no definition, no defence. Nature. 579. 210-212.

Eriksson, S., & Helgesson, G. (2017). The false academy: predatory publishing in science and bioethics. Medicine, health care, and philosophy20(2), 163–170.

 

Padariet savu pētījumu atrodamu

Optimizēt metadatus
Labi metadatu apraksti ir izšķiroši, lai jūsu darbs nonāktu meklēšanas rezultātu augšgalā. Metadati ir aprakstoša un kontekstuāla informācija par jūsu datiem. Tajā ir iekļauta tāda informācija kā nosaukums, autoru vārdi un piederība, publicēšanas datums un tēmas atslēgvārdi. Augstas kvalitātes metadati ļauj cilvēkiem atkārtoti izmantot materiālu un balstīties uz jūsu darbu.

Varat uzlabot ar darbu saistīto metadatu kvalitāti:

  • Nodrošiniet izdevējiem savu unikālo ORCID, lai tos varētu precīzi identificēt, lai jūs varētu norādīt kopā ar jūsu vārdu.
  • Sniedzot autora atslēgvārdus , iekļaujiet pēc iespējas vairāk atbilstošu terminu un ņemiet vērā gan vispārīgo, gan specializēto vārdu krājumu, kā arī valodas variācijas un formulējumus.
  • Aprakstiet pietiekami datu kopas atkārtotai izmantošanai.

Izmantot DOI veidojot saiti uz savu darbu tiešsaistē

DOI (Digital Object Identifier) ​​novērš bojātu saišu problēmas. Lielākā daļa žurnālu izdevēju un daudzi citi izdevēji piešķir DOI rakstiem, e-grāmatām, grāmatu nodaļām un citiem digitāliem dokumentiem. Tomēr ieteicams pārbaudīt izdevēju, vai viņi var piešķirt DOI, jo tas ne vienmēr notiek. Izdevēju sniegtie DOI var palīdzēt uzlabot meklēšanas rezultātus, kā arī atvieglot darba rezultātu izsekošanu.

Piedāvāt efektīvus nosaukumus un kopsavilkumus

Mārtinsone, K. un Pipere, A. (red.) 2019. Zinātniskā rakstīšana un pētījumu rezultātu izplatīšana. Rīga: RSU.

Tullu, M. S. 2019. Writing the title and abstract for a research paper: Being concise, precise, and meticulous is the key. Saudi journal of anaesthesia. 13(Suppl 1), S12–S17. doi: 10.4103/sja.SJA_685_18

Writing titles and abstracts. The importance of writing a good title and abstract. BMC.

Springer izdevniecības piemērs:

1. Pārāk daudz nevajadzīgu vārdu - Does Vaccinating Children and Adolescents with Inactivated Influenza Virus Inhibit the Spread of Influenza in Unimmunized Residents of Rural Communities?

2. Nosaukums nesniedz pietiekami daudz informācijas par to, kas padara manuskriptu interesantu - Influenza Vaccination of Children: A Randomized Trial.

3. Efektīvs nosaukums. Tas ir īss, viegli saprotams un sniedz svarīgus aspektus par pētījumu - Effect of Child Influenza Vaccination on Infection Rates in Rural Communities: A Randomized Trial.

Padarīt pieejamus papildu materiālus

Ja papildu datu kopas, attēlus, rīkus vai resursus padarīs pieejamus savai auditorijai, tas var būtiski ietekmēt pētnieka darba ietekmi. Materiāli var ietvert arī prezentācijas, video vai audio failus. Iespējams, pētnieks varēs iekļaut šo materiālu savā rakstā vai primārajā izlaidumā, vai arī izdevējs varēs padarīt materiālu pieejamu savā vietnē. Arī repozitoriji var būt iespēja, un daži izdevēji iesaka izmantot noteiktus repozitorijus. Tas jūsu auditorijai rada vēl vienu iespēju atrast un iesaistīties jūsu darbā, un palielina atkārtotas izmantošanas iespējas.

Dalīšanās 

Pētnieka profils

Skatīties sadaļā Komunikācija - Pētnieka profils

Tiešsaistes datubāzes

Skatīties sadaļā - Informācijas un datu meklēšana - Resursi

Specifiska auditorija

Informācija tiks papildināta!

Novērtēšana

Metrika

Skatīties sadaļā - Ietekmes novērtēšana - Citēšanas metrika!

Altmetrika

Skatīties sadaļā - Ietekmes novērtēšana - Altmetrika!