Skip to main content
This page is available in Latvian only.
ICLVAS

Tabakas-diena.jpg

Pasaules Veselības Organizācija (PVO) 31. maiju atzīmē kā dienu, brīvu no tabakas dūmiem. Šogad kampaņas lozungs ir Tabaka un plaušu veselība. Kampaņas mērķis ir palielināt izpratni par tabakas lietošanas un tabakas dūmu kaitīgo iedarbību, kā arī atturēt no tabakas lietošanas jebkādā veidā.

Plaušu vēzis. Tabakas smēķēšana ir galvenais plaušu vēža cēlonis, kas izraisa vairāk nekā divas trešdaļas plaušu vēža nāves gadījumu pasaulē. Tabakas dūmu ieelpošana mājās vai darba vietā, palielina plaušu vēža risku. Smēķēšanas atmešana var samazināt plaušu vēža risku: 10 gadus ilgas smēķēšanas pārtraukšana, samazina risku saslimt ar plaušu vēzi apmēram uz pusi.

Hroniskas elpošanas slimības. Tabakas smēķēšana ir galvenais hroniskas obstruktīvas plaušu slimības (HOPS) cēlonis. Gļotu uzkrāšanās plaušās izraisa sāpīgu klepu un mokošas elpošanas grūtības. HOPS risks īpaši augsts ir to cilvēku vidū, kuri sāka smēķēt jau agrā jaunībā, jo tabakas dūmi ievērojami palēnina plaušu attīstību. Tabaka saasina arī astmu, kas ierobežo iedzīvotāju aktivitāti un veicina invaliditātes attīstību. Priekšlaicīga smēķēšanas atmešana ir visefektīvākā terapija HOPS progresēšanas palēnināšanai un astmas simptomu uzlabošanai.

Dzīves ritums. Zīdaiņiem, kuri ir pakļauti tabakas dūmu toksīnu iedarbībai, bieži ir traucēta plaušu attīstība un funkcijas. Maziem bērniem, kas pakļauti tabakas dūmiem, pastāv astmas, pneimonijas un bronhīta saslimšanas un paasināšanās risks, kā arī biežas apakšējo elpceļu infekcijas.
Pasaulē tiek lēsts, ka 60 000 bērnu mirst pirms 5 gadu vecuma no apakšējām elpceļu infekcijām, ko izraisa tabakas dūmi. Pieauguši, bērni turpina ciest no tabakas dūmu iedarbības uz veselību, jo biežas apakšējo elpceļu infekcijas agrā bērnībā ievērojami palielina HOPS attīstības risku visas dzīves gaitā.

Tuberkuloze. Tuberkuloze  bojā plaušas un mazina plaušu darbību, ko vēl vairāk saasina smēķēšana. Tabakas dūmu ķīmiskās sastāvdaļas var izraisīt tuberkulozes latentu infekciju, ar ko inficējas aptuveni ceturtā daļa cilvēku. Aktīva tuberkuloze, ko papildina tabakas smēķēšanas kaitīgā ietekme uz plaušu veselību, ievērojami palielina invaliditātes un elpošanas mazspējas izraisītas nāves risku.

Gaisa piesārņojums. Tabakas dūmi ir ļoti bīstams iekštelpu gaisa piesārņojuma veids. Tie satur vairāk nekā 7000 ķīmisku vielu no kurām 69 izraisa vēzi. Kaut arī dūmi var būt neredzami un bez smaržas, tie var nogulsnēties un saglabāties gaisā līdz pat piecām stundām, pakļaujot cilvēkus riskam, ko rada plaušu vēzis, hroniskas elpošanas slimības un samazināta plaušu darbība.

Kampaņas mērķis ir palielināt informētību par:
✔ tabakas smēķēšanas un pasīvās dūmu iedarbības radītajiem riskiem;

✔ par tabakas smēķēšanas īpašo apdraudējumu plaušu veselībai;

✔ jauniem pierādījumiem par saikni starp tabakas smēķēšanu un tuberkulozi;

✔ ietekmi uz cilvēku plaušu veselību visās vecuma grupās;

✔ plaušu veselības nozīmi vispārējās veselības un labklājības sasniegšanā;

✔ pasākumiem, ko var veikt sabiedrība un valdības, lai samazinātu tabakas radīto risku plaušu veselībai.