Konferences, semināri
Tiesības

Rīgas Stradiņa universitātes Juridiskā fakultāte sadarbībā ar Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes Krimināltiesību un kriminālprocesa katedru un Banku augstskolu 2022. gada 23. septembrī organizēja zinātniski praktisko konferenci Būtiskais kaitējums krimināllikumā [=/v] tiesības uz taisnīgu tiesu. Ideja ar kvadrātiekavām tāda, ka, atverot tās, mēs nonāksim pie secinājuma, vai būtiskais kaitējums = vai arī neatbilst tiesībām uz taisnīgu tiesu.

Problēmas ar būtiskā kaitējuma noteikšanu krimināllietās radās jau kopš Krimināllikuma stāšanās spēkā, savukārt tās ir kavējušas stabilas tiesu prakses izveidošanos vairākās kriminālnoziegumu kategorijās. Tas rada jautājumu, vai likuma par Krimināllikuma spēkā stāšanās kārtību 23. pantā definētie kritēriji var tikt uzskatīti par pietiekami skaidriem, lai tie varētu tikt efektīvi piemēroti tiesu praksē. Vairākas institūcijas jau gadiem vērš uzmanību uz būtiskā kaitējuma krimināllietās piemērošanas problemātiku tiesu praksē, kas savukārt var radīt nepamatotus personu pamattiesību – tiesības uz taisnīgu tiesu ierobežojumus. Līdz ar to būtiskā kaitējuma noteikšanas problemātika nav tikai vērtējama krimināltiesību kontekstā, bet tā skar arī Satversmes 92. pantā noteikto pamattiesību aizsardzības jautājumus.

Konferences darbība notika vienā plenārsēdē divās sekcijās:

• būtiskā kaitējuma doktrīna, regulējums un tā attīstība krimināltiesībās;
  • būtiskā kaitējuma piemērošanas prakse no tiesību piemērotāju un ieinteresēto personu skatījuma (Lietuvas, Igaunijas, Vācijas, Somijas, Bulgārijas un Ukrainas pieredze).
Programma
Konferences atklāšanas uzrunas
Mg. iur. Jānis Grasis, RSU Juridiskās fakultātes dekāns, profesors
Gunārs Kūtris, Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes Krimināltiesību zinātņu katedras vadītājs
I sekcija
Būtiskā kaitējuma doktrīna, regulējums un tā attīstība krimināltiesībās
Vadītājs: prof. Uldis Ķinis
Būtiskā kaitējuma normatīvais regulējums: problēmas un to risinājumi
Dr. iur. Diāna Hamkova, Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes docente
Algoritms kā būtiska kaitējuma noteikšanas metode noziedzīgos nodarījumos, kas saistīti ar automatizētu datu apstrādes sistēmu (ADAS)
Mg. Ņikita Sinkevičs, prokurors, RSU doktorants
Nemateriāls būtiskais kaitējums krimināltiesībās un tiesības uz taisnīgu tiesu
Dr. iur. Ilona Bulgakova, Rēzeknes tehnoloģiju akadēmijas Ekonomikas un pārvaldības fakultātes asoc. prof.
Būtiskā kaitējuma kritērijs noziedzīgos nodarījumos pret dabas vidi
Mg iur. Silvija Kotāne, Daugavpils Universitātes doktorante
Būtiskais kaitējums krimināllikumā salīdzinošo krimināltiesību skatījumā
Dr. iur. Uldis Ķinis, RSU JF profesors
The significant harm in Ukrainian criminal law and juridical practice
Dr. iur. Natālija Gutorova, Jaroslava Gudrā Nacionālās juridiskās universitātes Poltavas Tiesību institūts, Ukraina
Kaitējums ar krimināllikumu aizsargātām interesēm
Mg. Juris Silčenko, Tiesībsarga biroja Pilsonisko un politisko tiesību nodaļas juridiskais padomnieks
Būtiskā kaitējuma tiesiskā regulējuma attīstība
Mg. iur. Uldis Zemzars, Tieslietu ministrijas Krimināltiesību departamenta direktora vietnieks
Būtiskā kaitējuma legāldefinīcija un izpratne
Dr. iur. Andrejs Judins, Saeimas deputāts, Juridiskās komisijas loceklis un Krimināltiesību politikas apakškomisijas priekšsēdētājs
Diskusija
Vadītājs: prof. Uldis Ķinis
Diskusijā piedalās visi referenti. Konferences klausītāji jautājumus var iesūtīt platformas Zoom tērzētavā
II sekcija
Būtiskā kaitējuma piemērošanas prakse no tiesību piemērotāju un ieinteresēto personu skatījuma
Vadītājs: Jānis Baumanis
Būtisks kaitējums kā kriminoloģiska migla
Dr. iur. Jānis Baumanis, Rīgas apgabaltiesas prokurors, asoc. prof. RSU
Būtiskā kaitējuma izvērtēšanas problemātika izmeklēšanas praksē. Vispārīgs problēmu raksturojums
Inese Ratfeldere, Valsts policijas (VP) Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes (GKrPP) Krimināizlukošanas vadības pārvaldes 3. nodaļas priekšniece
Būtiskā kaitējuma noteikšanas problemātika vides noziegumos un ar nelegālo TV pieslēgumu saistītos nodarījumos
VP GKrPP Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieks
Būtiskā kaitējuma izvērtēšana, izmeklējot kibernoziegumus
VP GKrPP Kibernoziegumu apkarošanas pārvaldes 1. nodaļas priekšnieka vietniece
Būtiskais kaitējums – tiesu prakse
Mg iur. Juris Siliņš, Zemgales apgabaltiesas priekšsēdētājs
Kiberdrošības incidentu zaudējumu aprēķināšana
Sintija Deruma, Banku augstskolas maģistra studiju programmas Kiberdrošības pārvaldība direktore, ISACA sertificēta auditor
Būtisks kaitējums videi noziedzīgos nodarījumos pret dabas vidi
Laura Rozenberga, Valsts vides dienesta direktora vietniece
Personu datu apstrāde un būtiskais kaitējums: uzraudzības iestādes pieredze
Jekaterina Macuka, Valsts datu inspekcijas direktore
Būtiska kaitējuma noteikšanas problēmas Valsts kontroles revīzijās konstatētos nodarījumos
Daina Baha, Valsts kontroles pārkāpumu izvērtēšanas daļas vadītāja
Diskusija
Piedalās sekcijas referenti un zvērināta advokāte Inese Stankeviča, eksperte autortiesību jautājumos
Konferences kopsavilkums
Dr. iur. Aldis Lieljuksis, asoc. prof., RSU
Konferences noslēgums

Nobeigumā tika apkopotas galvenās atziņas no katras sekcijas un sagatavoti priekšlikumi valdībai un Saeimai.