EATRIS koordinators Latvijā
RSU – EATRIS_Latvija nacionālā mezgla koordinācijas centrs
EATRIS ir bezpeļņas Eiropas pētniecības infrastruktūras konsorcijs (ERIC). Šī īpašā juridiskā forma ir paredzēta, lai veicinātu Eiropas nozīmes pētniecības infrastruktūras kopīgu izveidi un darbību.
EATRIS organizatoriskais modelis ir balstīts uz Eiropas valstu apvienošanu ar mērķi veicināt translācijas medicīnas attīstību un zinātnisko izcilību, jaunu diagnostikas metožu un zāļu izstrādi un nodrošināt to ieviešanu praktiskajā medicīnā saskaņā ar ētikas un normatīvajām prasībām.
Darbības platformas
- Inovatīvas terapijas zāles un bioloģiskie medikamenti
- Biomarķieri
- Attēlveidošana un izsekošana
- Mazās molekulas
- Vakcīnas
- COVID-19 pētniecība
EATRIS vietnē ir publicēta aktualizētā informācija par COVID-19 pētniecību, nodrošinot piekļuvi galvenajiem pakalpojumiem un aprīkojumam, kas nepieciešami pētniecības projektiem, lai apkarotu COVID-19. Vietnē ir apkopota informācija par EATRIS institūciju darbības virzieniem.
Vīzija
Padarīt efektīvāku zinātnisko atklājumu pārtapšanu medicīnas produktos, lai uzlabotu cilvēku veselību un dzīves kvalitāti.
Misija
Atbalstīt pētniekus viņu biomedicīnas atklājumu attīstīšanā par jauniem translācijas rīkiem, lai panāktu labāku sabiedrības veselību.
Mērķis
Palīdzēt zinātniekiem ar resursiem, ko viņi citādi nevarētu iegūt, piemēram, laboratorijas aprīkojumu, vadlīnijām vai citām nepieciešamībām, kas rodas sākot no konsorcija veidošanas līdz pat projekta veiksmīgai realizācijai.
Atbalsts akadēmiskajam personālam, industrijai, pacientiem un politikas veidotājiem
- Sniedz piekļuvi kvalitatīvam pētniecības infrastruktūras servisam
- Atbalsta daudznozaru, uz pacientu orientētus pētījumus
- Nodrošina optimālu metodisko pieeju, labāko infrastruktūru un resursus
- Sniedz vieglu pieeju industrijai, normatīvo aktu ekspertīzei
- Izstrādā jaunus instrumentus labākam R&D rezultātam
EATRIS sniedz palīdzību projektu pieteikumu sagatavošanā
- izveidot konsorciju,
- pievienoties kā partneriem,
- būt kā iesniedzējiem.
Vairāk par EATRIS, tā mērķiem, uzdevumiem un sniegtajām iespējām
Aktualitātes
EATRIS stratēģiskais plāns 2023–2026
EATRIS+
Pamatiniciatīva personalizētajā medicīnā
Projekta EATRIS-Plus mērķis ir atbalstīt ilgtermiņa ilgtspējību Eiropas Pētniecības infrastruktūrai translācijas medicīnā (EATRIS), sniedzot pētnieku kopienai inovatīvus zinātnes rīkus, stiprinot EATRIS finanšu modeli un pastiprinot EATRIS vadību Eiropas pētniecības telpā personalizētās medicīnas (PM) jomā.
Uz pacientu vērsta misija
PM pētījumos cenšas identificēt ārstēšanas metodi vai medikamentu, kas var tikt vērsta uz pacientu individuāli, balstoties uz paredzamo pacienta reakciju, kas savukārt var palīdzēt pārvaldīt pieaugošās veselības aprūpes izmaksas. EATRIS-Plus strādā, lai uzlabotu izpratni, datu koplietošanu un klīniskās vajadzības par to, kā gēnu, proteīnu, mRNS un metabolītu analīzes tieši ietekmē PM risinājumus.
Zinātniskais pamatojums
Efektīva PM virzība ir atkarīga no uz pacientu vērstu validētu biomarķieru pieejamības. Tomēr nepieciešama precīza izpratne par indivīdu molekulārajiem profiliem, ko nodrošina multiomikas pieejas. Lai pārvērstu multiomikas solījumus realitātē, jāpārvar sistēmiskas vājās vietas, kas ietekmē biomarķieru sfēru.
Konsorcija mērķis ir nodrošināt multiomikas rīkkopu, lai atbalstītu starpomikas analīzes un datu integrāciju klīniskajos paraugos. Omikas rīki tiks izstrādāti un pārbaudīti praksē – Čehijā, kur tiek vākts bioloģiskais materiāls un klīniskie dati no veselu cilvēku kohortas. Informācija, kas pieejama par šo kohortu, projekta laikā tiks papildināta ar transkriptomikas, proteomikas un metabolomikas datiem. Līdz projekta beigām multiomikas rīkkopa būs pieejama pētnieku kopienai.
Spēju veidošana un ilgtermiņa ilgtspēja
EATRIS-Plus ir visaptverošs ilgtspējas projekts, kas iekļauj stratēģisku ieinteresēto personu iesaistīšanu ar mērķi paaugstināt EATRIS industrijas un starptautisko sadarbību, kā arī nodrošināt apmācību iespējas EATRIS pētnieku aprindām un ārpus tām. EATRIS ilgtermiņa ilgtspēju atbalstīs pastiprināti centieni mezglu kapacitātes palielināšanā un informēšanā, EATRIS kvalitātes sertifikāta ieviešana, vismaz četru jaunu valstu uzņemšana līdz 2023. gadam un turpmāku atvērto inovāciju centru izveidošana ar nozares partneriem. Nozīmīgāko apmācības iniciatīvu vidū ir bezmaksas e-mācību vides attīstīšana TransMed Academy, trīs personalizētās medicīnas vasaras skolas un tiešsaistes apmācību attīstīšana pacientiem.
EATRIS ir bezpeļņas Eiropas Pētniecības infrastruktūras konsorcijs (ERIC), kas nodrošina pētniecības pakalpojumus, laboratorijas un klīnisko ekspertīzi, kā arī augstākās klases tehnoloģijas translācijas medicīnā.
Semināri un kursi
Bezmaksas kurss Ievads reto slimību translācijas pētījumos, kur iegūsiet pārskatu par problēmām, izaicinājumiem un iespējām reto slimību translācijas medicīnas pētījumos.
- Aizvadītie pasākumi
Uzlabotas terapijas zāļu izstrādei veltīts seminārs Romā 20.–24.06.2022.
Seminārs Theory and Practice Industry and Academia Collaboration
- 14.10.2021. – Euro-BioImaging user forum: Understanding and Fighting Cancer
- 21. un 28.10., 4.11.2021. – Drug repurposing for rare diseases workshop series
- 25.10.2021. – The impact of COVID-19 on routine vaccinatio
- 05.11.2021. – EATRIS Horizon Funding Webinars: Building meaningful patient engagement in your research proposal (kopā ar Eiropas Pacientu forumu un Eiropas Pacientu akadēmiju)
- 26.11.2021. – EATRIS Horizon Funding Webinars: How to strengthen research quality practices in your grant application?
- 29.11.2021. – EMA (European Medicines Agency) and EATRIS present: navigating the regulatory requirements for ATMPS (advanced therapies)
Plašāka informācija par šiem un citiem EATRIS organizētajiem pasākumiem
Translation Together
Translation Together ir unikāla pasaules vadošo pētniecības organizāciju sadarbība translācijas medicīnas jomā, kas apvieno katras iesaistītās organizācijas un indivīda stiprās puses, profesionālo pieredzi un kompetenci, kopīgu ieskatu par translācijas medicīnas izaicinājumiem un kolektīvo balsi, lai attīstītu zinātni un izpratni par biomedicīnas translāciju.
Partneri
- AdMare Bioinnovations
- LifeArc
- National Center for Advancing Translational Sciences (NCATS)
- Therapeutic Innovation Australia
- Fiocruz – The Oswaldo Cruz Foundation
- Japan Agency for Research and Development (AMED)
- EATRIS-ERIC
Misija
Translation Together vīzija ietver dažādu ieinteresēto pārstāvju globālu pētniecības komūnu, kas spēj efektīvi un lietderīgi translēt atklājumus pacientu un sabiedrības veselības veicināšanai.
Vīzija
Sekmēt zinātnes attīstību un izpratni par biomedicīnas translēšanu ar globālās sadarbības palīdzību.
Mērķi un aktivitātes
https://translationtogether.org/activities/
Izglītība un apmācība
https://translationtogether.org/activities/education-training/
Koordinēt un attīstīt izglītības un apmācību programmas un resursus nākamai translācijas medicīnas zinātnieku paaudzei un citām ieinteresētām personām.
Partneru piedāvātās izglītības un apmācību programmas un resursi
- adMare
- EATRIS
- FioCruz
- LifeArc
- NCATS
- TIA
Pārstāvniecība un izpratnes veidošana
Veicināt izpratni un novērtējumu par translācijas medicīnu un zinātni starp dažādām ieinteresētajām pusēm.
- Publikācija par translācijas medicīnas zinātni: The Fundamental Characteristics of a Translational Scientist published in ACS Pharmacol. Transl. Sci.
- Apskata raksts par translācijas medicīnas zinātni pasaules mērogā, kas izgaismo sākotnējo stratēģiju pudeles kakla efekta samazināšanai: Putting Translational Science onto a Global Stage published in Nature Reviews Drug Discovery
- Jauns žurnāls, kuru radījis Translation Together partneris – AMED, lai nodrošinātu platformu, kur nozares, akadēmijas un valdības eksperti var saskaņot savus centienus pēc vienlīdzīgiem principiem un veicināt akadēmisko progresu, kā arī farmācijas, medicīnas ierīču un ar to saistīto normatīvo aktu izplatīšanu: Translational and Regulatory Sciences (TRS)
Resursi un rīki
Savienot pētniekus ar resursiem, rīkiem, tehnoloģijām un ekspertīzi, lai veiktu translācijas medicīnu un zinātni.
- Assay Guidance Manual – Translation Together partnera NCATS izveidotā testu vadlīniju rokasgrāmata ir bezmaksas labās prakses tiešsaistes resurss, kas veltīts veiksmīgai agrīnās stadijas zāļu atklāšanas pārbaudei. Tie piedāvā arī regulārus bezmaksas seminārus un tiešsaistes seminārus.
- NCATS veidotās zāļu atklāšanas, izstrādes un ieviešanas kartes nodrošina dinamisku un interaktīvu modernā terapeitiskā attīstības procesa reprezentāciju.
- NCATS COVID-19 OpenData portāls izveidots, lai ātri un brīvi dalītos ar SARS-CoV-2 skrīninga un analīžu datiem un informāciju ar pasaules veselības kopienu.
Sadarbības pētījumi
Vadīt sadarbības pētniecības projektus, lai noņemtu sistēmiskas barjeras un katalizētu translācijas medicīnu.
https://translationtogether.org/activities/collaborative-research/
TRANSMED Academy
Lai atbalstītu pētniekus, kuri strādā biomedicīnas jomā un, lai iegūtu labāku izpratni par translācijas medicīnas pētījumiem un medikamentu izstrādi, EATRIS ir izstrādājis mācību platformu, kas piedāvā bezmaksas piekļuvi vairākām tiešsaistes aktivitātēm.
Semināra Translational medicine – from molecule to the patient videoieraksts (24.11.2020.)
Pārskati
EATRIS 2022. gada atskaite | Pārskata vietne
EATRIS 2021. gada atskaite | Pārskata vietne
Kontaktinformācija
Nacionālā mezgla koordinatore
Vadošā pētniece, Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūts