Pārlekt uz galveno saturu

Rīgas Stradiņa universitātes tīmekļvietne www.rsu.lv veidota atbilstīgi starptautiskām normām un standartiem, lai nodrošinātu piekļūstamību ikvienam tīmekļa lietotājam. Piekļūstamības principi paredz funkcionalitātes daudzveidību un jēgpilnumu. Aicinām sazināties ar mums, ja tīmekļvietnes izmantošanas laikā saskaraties ar kļūdām vai neērtībām. Jūsu viedoklis ļaus padarīt mūsu tīmekļvietni vēl ērtāku.

Piekļūstamības paziņojums

Rīgas Stradiņa universitāte saskaņā ar Ministru kabineta 2020. gada 14. jūlija noteikumiem nr. 445 Kārtība, kādā iestādes ievieto informāciju internetā (turpmāk – noteikumi nr. 445) apņemas savu tīmekļvietni veidot piekļūstamu.

Šis piekļūstamības paziņojums attiecas uz Rīgas Stradiņa universitātes tīmekļvietni www.rsu.lv.

Tīmekļvietnei veikts vienkāršotais piekļūstamības izvērtējums. Izmantotā metode – VARAM sagatavotās Vadlīnijas iestāžu tīmekļvietnēm noteikto piekļūstamības prasību ievērošanas ietekmes izvērtēšanai un nesamērīgā sloga pamatošanai.

Cik piekļūstama ir šī tīmekļvietne?

Rīgas Stradiņa universitātes tīmekļvietne daļēji atbilst noteikumiem nr. 445 turpmāk norādīto iemeslu dēļ.

Neatbilstība prasībām, kuras definētas noteikumos nr. 445

 • Kontrasts – funkcionalitāte nav iekļauta vietnes uzbūvē
 • Attēlu tekstuālā alternatīva – daļai attēlu nav pievienoti ALT teksti

Šī tīmekļvietne pēdējo reizi tika izvērtēta 23.05.2023. Izvērtēšanu veica Aigars Červinskis, Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrisko attiecību nodaļas mājaslapu galvenais redaktors.

Izvērtējumu apliecinošs dokuments

Piekļūstamības izvērtējuma protokols – 2023. gads

Piekļūstamības alternatīvas

Ja jums ir nepieciešams saturs citāda formātā, sazinieties ar mums, rakstot e-pasta vēstuli uz adresi rsuatrsu[pnkts]lv, norādot

 • saiti uz saturu (URL);
 • jūsu vārdu un e-pasta adresi;
 • formātu, kāds jums nepieciešams noteiktam saturam (piemēram, audio CD, piekļūstams PDF).

Atsauksmēm un saziņai

Mēs regulāri veicam pasākumus ar nolūku uzlabot šīs tīmekļvietnes piekļūstamību.

Ja konstatējat kādas problēmas vai nepilnības, kas nav norādītas šajā paziņojumā, sazinieties ar Rīgas Stradiņa universitātes Komunikācijas departamentu.

E-pasts: kdatrsu[pnkts]lv
Tālrunis: +37167062745
Adrese: Rīga, Dzirciema iela 16

Sūdzību iesniegšana

Ja neesam atbilstīgi reaģējuši uz jūsu iesniegumu vai sūdzību par tīmekļvietnes satura piekļūstamību, jums ir iespēja iesniegt sūdzību Latvijas Republikas Tiesībsargam.

Adrese: Baznīcas iela 25, Rīgā, LV-1010
Tālrunis: +37167686768
E-pasts: tiesibsargsattiesibsargs[pnkts]lv
https://www.tiesibsargs.lv/lv/pages/kontaktinformacija

Ziņas par paziņojuma sagatavošanu

Šis paziņojums pirmo reizi sagatavots 23.05.2023.

Iespēju raksturojums

Šajā tīmekļvietnē nodrošinātas šādas iespējas:

 • pārvietoties, izmantojot tikai tastatūru;
 • tuvināt saturu;
 • izmantot ekrānlasītājus (tostarp JAWS, NVDA un VoiceOver jaunākās versijas);
 • klausīties rakstītu saturu, izmantojot pārlūkprogrammā iebūvētās iespējas;
 • pārveidot audio saturu tekstā, izmantojot pārlūkprogrammā iebūvētās iespējas;
 • lasīt saturu vieglajā valodā.

Vairāk informācijas par piekļūstamību – Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas vadlīnijās.

Vispārīgu jautājumu gadījumā par piekļūstamību lūgums sazināties ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas informācijas un komunikācijas tehnoloģiju pārvaldības procesu vadītājam Jānim Ratkevičam (janis[pnkts]ratkevisatvaram[pnkts]gov[pnkts]lv). Ja vēlaties noskaidrot par konkrētas tīmekļvietnes piekļūstamību, jāsazinās ar attiecīgo iestādi. Savukārt, ja vēlaties sniegt ierosinājumus platformas uzlabošanā, tad jāraksta uz timeklvietnesatmk[pnkts]gov[pnkts]lv.

Turpmāk ir detalizēti raksturots, kā lietotāji tīmekļvietni var izmantot ērtāk un efektīvāk ar dažādiem pārlūka operētājsistēmā un tīmekļvietnē iestrādātiem rīkiem.

Pārvietošanās vietnē ar tastatūru

Šī tīmekļvietne ļauj lietotājiem pārvietoties, izmantojot tikai tastatūru. Pārvietoties pa tīmekļvietni iespējams, nospiežot tabulācijas taustiņu Tab, kas parasti atrodas tastatūras kreisajā pusē. Katra taustiņa nospiešanas reize pārvieto kursoru uz lapas nākamo elementu, piemēram, saitēm uz citām lapām vai lapai būtiskām pogām. Reizē nospiežot taustiņus Shift un Tab, kursors tiek pārvietots uz iepriekšējo elementu. Fokusēto elementu izceļ krāsas maiņa un tas izskatās kā ierāmēts lodziņš. Lai aktivizētu šo elementu (t. i., noklikšķinātu uz tā), nospiediet taustiņu Enter.

Pirmais elements, kas ir pieejams, pārvietojoties ar tastatūru, ir īsceļš uz lapas galveno saturu – šo var izmantot, lai izlaistu navigācijas elementus, un uzreiz nokļūtu pie katras lapas satura, kas īpaši ērti ir ekrānlasītāju lietotājiem.

Burtu izmērs

Ir divi galvenie tīmekļvietnes tuvināšanas veidi.

 1. Pārlūkprogrammā iebūvētās iespējas
  Visas populārās pārlūkprogrammas ļauj tuvināt un attālināt jeb samazināt attēloto saturu. Lai tuvinātu, vienlaikus jānospiež Ctrl un + taustiņus uz tastatūras, lai samazinātu Ctrl un -. Alternatīvs variants ir turēt nospiestu Ctrl taustiņu un ritināt uz augšu vai uz leju ar peles rullīti.
 2. Operētājsistēmas iebūvētās iespējas
  Operētājsistēmā Windows 10 ir palielinātājs – programma, kas ļauj tuvināt. Nospiediet izvēlni Sākt un ierakstiet Lupa (Start > Magnifier) un nospiediet taustiņu Enter. Parādās mazs pārklājošs logs, kuru var pārvietot ar peli un tuvināt visu tajā esošo saturu dažādos attālumos.
  Apple datorā dodieties uz izvēlni Apple > Sistēmas preferences > Pieejamība (vai Universālā piekļuve) > Tālummaiņa (Apple menu > System Preferences > Accessibility (or Universal Access) > Zoom).

Ekrānlasītāja izmantošana

Ekrānlasītājs ir programmatūra, kas mēģina noteikt un interpretēt to, kas tiek attēlots ekrānā. Pēc tam šī interpretācija tiek atkārtota lietotājam audio formā vai ar Braila displeja palīdzību.

Šīs vietnes saturs ir izveidots saskaņā ar ekrānlasītāja tehniskajiem standartiem. Piemēram, attēliem ir alt teksti (attēla satura tekstuāls apraksts), savukārt pogas, saturs un citi praktiski lapas elementi ir novietoti un sakārtoti tā, lai ekrāna lasītāja lasāmās informācijas secība būtu loģiska un viegli izpildāma.

Populāru ekrāna lasītāju izvēle:

Audio saturs

Tīmekļvietnes teksta saturu ir iespējams noklausīties audio formātā, izmantojot pārlūkprogrammā (piemēram, Edge) iebūvēto funkciju.

Audio satura transkripcija

Audio satura transkripciju nodrošina tīmekļvietnes izmantoto platformu titrēšanas funkcija (piemēram, Youtube, Panopto). Tīmekļvietnes apmeklētāji var arī izmantot tīmeklī pieejamos rīkus un pārlūkprogrammu paplašinājumus audio satura transkribēšanai.

Viegli lasīt

Šī funkcionalitāte pieejama, tīmekļvietnes apmeklētājam izmantojot izvēlētās pārlūkprogrammas piedāvātās iespējas.