Attīstība
Darbiniekiem

25. oktobrī Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā (MITC) tika atklāts ar simulācijas tehnoloģijām aprīkotu operāciju bloks, kurā studenti varēs apgūt un uzlabot plašu medicīnisko prasmju spektru.

Operāciju bloka izbūve tika sākta maijā, un RSU tajā ieguldījusi 864 tūkstošus eiro. Jaunizveidotajā blokā ir iekļauta operāciju zāle, ķirurģisko un laparoskopisko prasmju apguves, mikroķirurģijas un pacienta sagatavošanas telpas.

“Pusgada laikā izveidotais operāciju bloks ir viens no modernākajiem šāda veida mediķu treniņpoligoniem Eiropā.

Tā ir ne tikai tehniski izcili aprīkota iespēja studentiem apgūt un uzlabot prasmes realitātei pietuvinātos apstākļos, bet arī mūsu ieguldījums pacientu drošībā, jo darbu operāciju zālēs uzsāks arvien augstāk kvalificēti jaunie speciālisti,”

uzsver RSU rektors prof. Aigars Pētersons.

Ķirurģisko prasmju apguves telpā topošie mediķi var pilnveidot ķirurģisko šūšanu un brūču aprūpi, savukārt laparoskopisko prasmju apguves telpā ir iespēja spodrināt prasmes ar laparoskopijas uzdevumu trenažieri, artroskopijas simulatoru un virtuālās realitātes laparoskopijas simulatoru, kura aprīkojums ietver virtuālās realitātes brilles. Tās nodrošina 3D operāciju zāles vidi – operāciju zāles komandu, pacientu, aprīkojumu un realitātei atbilstošas skaņas.

Anestezioloģijas kursa ietvaros studenti padziļināti apgūs elpošanas funkcijas novērtēšanas, intubācijas, anestēzijas medikamentu aprēķināšanas un vitālo radītāju novērošanas prasmes operācijas zālē. Runājošs un kustīgs pacienta simulators ļauj studentiem trenēt pacienta pozicionēšanas prasmes, kā arī operāciju galda pielāgošanu. Mikroķirurģijas prasmju telpā oftalmoloģijas specialitātes rezidentiem ir iespēja padziļināti apgūt acs mikroķirurģiju.

Lai maksimāli pietuvinātu simulēto vidi reālajiem apstākļiem, mācību operāciju blokā ir izvietotas iekārtas un mēbeles, kādas tiek izmantotas ārstniecības iestādēs. Kā norāda RSU MITC direktore Ieva Šlēziņa,

veidojot šo mācību bloku, RSU speciālisti konsultējās ar praktizējošiem ķirurģiem un operāciju māsām, pētīja, kā operāciju bloki tiek veidoti P. Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā, Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā un ārvalstu klīnikās.

Tā kā simulētais operāciju bloks ir paredzēts studiju procesam, tajā izvietotas mēbeles un datortehnika, kas nodrošina ērtu un mācībām piemērotu studiju vidi.

Operāciju bloks ir ievērojams papildinājums MITC piedāvātajām iespējām. MITC jau līdz šim bija lielākais centrs Baltijā, kas dažādu veselības aprūpes nozaru topošajiem un esošajiem speciālistiem nodrošina prasmju apguvi un pilnveidi.