Pārlekt uz galveno saturu
Konferences, semināri
Starptautiskā sadarbība

Starptautiskais PMNET jeb Precīzijas medicīnas tīklošanās forums 12. un 13. oktobrī pulcēs 600 dalībnieku – veselības jomas ekspertus un precīzijas medicīnas interesentus. Tā ietvaros notiks diskusijas par Latvijas ekonomikai un veselības aprūpei būtiskiem jautājumiem, tostarp cilvēkresursu nodrošinājumu veselības aprūpē.

Ņemot vērā pozitīvo pieredzi ar lieliem tīklošanās pasākumiem 5G Techritory, Deep Tech, TechChill, kuri ir izveidojušies par vadošajiem reģionā, arī precīzijas medicīnā (kas ir nākotnes medicīna) viens no lielākajiem forumiem Eiropā notiek Latvijā. Divu dienu starptautiskā tīklošanās forumā notiks arī satelītpasākumi, kuros sadarbībā ar ārvalstu ekspertiem tiks pārrunāti jaunākie zinātniskie pētījumi un tehnoloģiju piedāvātie risinājumi veselības nozarē. 

Veicinot cilvēkresursu piesaisti ekonomikai būtiskajām nozarēm, tostarp biomedicīnai, nepieciešami starptautiski sadarbības projekti un izglītības programmas, kas veicinātu ārstu un veselības aprūpes jomas darbinieku apmācību, ieskaitot digitālās prasmes.

Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Raimonds Lapiņš: "Ar PMNET organizatoru komandas un privātu uzņēmēju atbalstu PMNET forums ir kļuvis par vienu no vadošajiem precīzijas medicīnas forumiem reģionā. Pateicoties iepriekšējo gadu PMNET forumā attīstītajām idejām, ir sekmīgi īstenotas vairākas būtiskas iniciatīvas Latvijas ekonomiskai attīstībai –

Rīgas Stradiņa universitāte (RSU), Rīgas Tehniskā universitāte un Latvijas Universitāte īsteno projektu Augsta līmeņa digitālo prasmju attīstība Latvijā augstas veiktspējas skaitļošanas jomā, kurā paredzēts izveidot 12 jaunus studiju moduļus augstas veiktspējas skaitļošanas tehnoloģiju jomā.

Šāda triju universitāšu sadarbība ir nozīmīgs solis zinātnes un ekonomiskai attīstībai, jo apvieno katras universitātes stiprākās puses, lai Latvijā sagatavotu speciālistus, kas spēs risināt nākotnes veselības aprūpes izaicinājumus. Tāpat iepriekšējo forumu rezultātā ir izstrādāta cilvēkkapitāla attīstības stratēģija un Saeimā iesniegts Datu otrreizējās izmantošanas likums, kura mērķis ir nodrošināt datu pieejamību zinātniskai pētniecībai."

RSU zinātņu prorektore Agrita Kiopa norāda, ka

ar šādu studiju programmu iecerēts attīstīt mulitidisciplināru pieeju, kas paredz, ka medicīnas studenti gūst prasmes bioinformātikā, ģenētikā un vizuālajā diagnostikā.

precizijas_med_tiklosanas_forums_agrita_kiopa.jpgRSU zinātņu prorektore Agrita Kiopa uzstājas Precīzijas medicīnas tīklošanās forumā 2023. gada 12. oktobrī

Diskusijā Viedā specializācija biomedicīnā tiks pārrunāti valsts tālākie soļi un administratīvo procesu vienkāršošanai un veselības datu izmantošanai, kā arī medicīnas projektu finansēšanai. Savukārt diskusijā Inovācijas veselībā plānots pārrunāt lielo datu un mākslīgā intelekta izmantošanas iespējas Latvijas ekonomikas attīstībai.

Ģenētiskās informācijas precīza noteikšana, izmantojot mūsdienīgas genoma sekvencēšanas tehnoloģijas, dod iespēju veiksmīgāk ārstēt bērnus, kuriem ir onkoloģiskas vai retas iedzimtas slimības. Tādēļ precīzijas medicīna ir viens no būtiskiem virzieniem, kuru plānots turpināt attīstīt topošajā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Veselības aprūpes attīstības centrā.

Kā ziņots, foruma uzdevums ir panākt pacientiem efektīvākas, zinātniski pamatotas ārstniecības metodes un nodrošināt veselības pakalpojumu pieejamību, tostarp izmantojot jaunākās medicīnas tehnoloģijas. Lai to īstenotu, nepieciešama ārstu, zinātnieku, slimnīcu administrāciju, pacientu organizāciju, veselības aprūpes iestāžu, valsts pārvaldes darbinieku, veselības nozares uzņēmumu, globālo korporāciju un pasaules vadošo slimnīcu sadarbība.

Plašāka informācija par foruma programmu un runātājiem: www.pmnetforum.com, kā arī sociālajos tīklos Facebook: PMNET - Precision Medicine Networking Forum un LinkedIn: Precision Medicine Networking Forum, izmantojot mirkļbirkas #MissionLatvia #PMNETforum #PMNETforum2023 #PrecisionMedicineNetwork.

Forumu organizē: RSU, Bērnu slimnīcas fonds, Latvijas bērnu onkoloģijas fonds, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca, Ekonomikas ministrija, Veselības ministrija, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra un pacientu organizācijas – Latvijas Pacientu organizāciju tīkls, Latvijas Reto slimību alianse, Onko alianse, Alianse vīriešu veselībai u. c. sadarbībā ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru, Amerikas Tirdzniecības palātu Latvijā, Latvijas Universitāti, Rīgas Tehnisko universitāti, Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu, Paula Stradiņa Klīnisko universitātes slimnīcu. Forumu atbalsta Novartis, EUSA Pharma, Roche un Illumina.

Pasākuma norise tiek īstenota sadarbībā  no Eiropas Reģionālās attīstības fonda projekta 1.2.1.2. Atbalsts tehnoloģiju pārneses sistēmas pilnveidošanai (projekta identifikācijas numurs 1.2.1.2/16/I/001), īstenojot ERAF 1.2.1. specifiskā atbalsta mērķa Palielināt privātā sektora investīcijas P&A.