Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Bibliotēka
PVO

1988. gada 1. decembrī pēc Pasaules Veselības organizācijas iniciatīvas sāka atzīmēt AIDS dienu, lai cilvēkos veicinātu izpratni, paaugstinātu sabiedrības  informētības līmeni un mazinātu aizspriedumus par HIV/AIDS un tā sekām.

Šajā dienā visi pasaules iedzīvotāji tiek aicināti padomāt par HIV/AIDS upuriem. Starptautiskais HIV/AIDS simbols ir sarkanā lentīte, kas simbolizē morālu atbalstu tiem, kas ir inficēti ar HIV/AIDS.

HIV ir cilvēka imūndeficīta vīruss. HIV vīruss vairojas, iznīcinot tās asins šūnas, kas atbild par imunitāti, un izraisa pastiprinātu imūnsistēmas novājināšanos. AIDS jeb iegūtais imūndeficīta sindroms rodas HIV infekcijas attīstības rezultātā.
Inficēšanās notiek, ja inficēta cilvēka asinis, izdalījumi no dzimumorgāniem (sperma, sekrēts, kas izdalās pirms ejakulācijas, maksts sekrēts) un mātes piens (zīdaiņiem), nonāk otra cilvēka organismā.

2022. gada Pasaules AIDS dienas tēma ir “Vienlīdzīgums”.

  • HIV joprojām ir nopietna globāla sabiedrības veselības problēma, kas līdz šim ir prasījusi 40,1 miljonu [33,6-48,6 miljoni] dzīvību.
  • 2021. gadā 650 000 [510 000-860 000] cilvēku nomira ar HIV saistītu iemeslu dēļ un 1,5 miljoni [1,1-2,0 miljoni] cilvēku inficējās ar HIV.
  • HIV infekcija nav izārstējama. Tomēr, palielinoties efektīvas HIV profilakses, diagnostikas, ārstēšanas un aprūpes, tostarp oportūnistisko infekciju ārstēšanas, pieejamībai, HIV infekcija ir kļuvusi par kontrolējamu hronisku veselības stāvokli, kas ļauj cilvēkiem, kuri dzīvo ar HIV, dzīvot ilgu un veselīgu dzīvi.
  • Tiek lēsts, ka 2021. gada beigās 38,4 miljoni [33,9-43,8 miljoni] cilvēku dzīvoja ar HIV, no kuriem divas trešdaļas (25,6 miljoni) bija Āfrikas reģionā.

(SPKC, 2022)

Vairāk informācijas:
WHO Homepage
The United Nations
HIV.GOV
Slimību profilakses un kontroles centrs 
AGIHAS - atbalsta biedrība cilvēkiem, kuri dzīvo ar HIV
Biedrība DIA+LOGS