Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Bibliotēka
PVO

12. maijs ir Starptautiskā māsu diena par godu angļu māsas Florences Naitingeilas (Florence Nightingale) dzimšanai 1820. gada 12. maijā.

Starptautiskā Māsu padome ir paziņojusi jauno 2022. gada Starptautiskās māsu dienas tēmu: „Māsas: Līdera balss – ieguldīt māsu aprūpē un ievērot tiesības, lai nodrošinātu veselību visā pasaulē”, galveno uzmanību pievēršot nepieciešamībai aizsargāt, atbalstīt un ieguldīt māsu profesijā, lai stiprinātu veselības aprūpes sistēmas visā pasaulē.

  • Lai gan veselības aprūpes darbinieki pārstāv mazāk nekā 3% no pasaules iedzīvotāju skaita, tie bija aptuveni 14% no Covid-19 gadījumiem. Dažās valstīs šī proporcija var sasniegt 35%.
  • Arī veselības aprūpes darbinieki, jo īpaši medmāsas, ir vairāk pakļauti aizskarošai uzvedībai, tostarp seksuālai uzmākšanās, nekā citās profesijās. Ir minēts, ka Amerikas Savienotajās Valstīs emocionālās un fiziskās vardarbības rādītāji no pacientiem pret veselības aprūpes darbiniekiem ir 16 reizes augstāki, nekā jebkurā citā apkalpojošā profesijā.
  • 2014. - 2016. gada Ebolas uzliesmojumā Rietumāfrikā inficēšanās risks veselības aprūpes darbinieku vidū bija līdz 32 reizes lielāks, nekā kopumā pieaugušo iedzīvotāju vidū.
  • Pašreizējā māsu trūkuma, medmāsu darbaspēka novecošanās un pieaugošās COVID-19 ietekmes dēļ Starptautiskā Māsu padome lēš, ka nākotnē būs nepieciešami līdz 13 miljoniem medmāsu, lai aizpildītu globālo māsu trūkumu.

facebook_cover_ind2022_general.png

(ICN, 2022)

Vairāk informācijas:
International Council of Nurses