Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Bibliotēka
PVO

Katru gadu 24. martā tiek atzīmēta Pasaules tuberkulozes diena (TB), lai vairotu sabiedrības izpratni par TB postošajām sekām veselības, sociālajā un ekonomiskajā jomā, kā arī lai pastiprinātu centienus samazināt pasaules mēroga saslimšanu ar tuberkulozi.

Datums iezīmējas 1882. gadā, kad doktors Roberts Kohs paziņoja, ka ir atklājis baktēriju, kas izraisa tuberkulozi, kas paver ceļu šīs slimības diagnosticēšanai un ārstēšanai. Tuberkuloze ir sena, tomēr joprojām aktuāla un izārstējama infekcijas slimība, ko izraisa tuberkulozes nūjiņa Mycobacterium tuberculosis. Visizplatītākā ir plaušu tuberkuloze, tomēr tuberkuloze var attīstīties arī citās ķermeņa daļās, piemēram, kaulos, limfmezglos, nierēs.

2022. gada Pasaules TB dienas tēma “Ieguldīt, lai izbeigtu tuberkulozi”. “Glābt dzīvības.” norāda uz steidzamo nepieciešamību ieguldīt līdzekļus, lai pastiprinātu cīņu pret TB. Tas ir īpaši svarīgi saistībā ar Covid-19 pandēmiju, kuras dēļ ir apdraudēta TB programmas attīstība, un lai nodrošinātu taisnīgu piekļuvi profilaksei un aprūpei atbilstoši PVO virzībai uz universālās veselības aprūpes nodrošināšanu.

Aptuveni ceturtā daļa pasaules iedzīvotāju ir inficējušies ar tuberkulozes baktērijām, taču tikai neliela daļa no tiem inficētajiem saslimst ar tuberkulozi. Cilvēkiem ar novājinātu imūnsistēmu ir daudz lielāks risks saslimt ar tuberkulozi. Cilvēkam, kurš dzīvo ar HIV, ir apmēram 20 reizes lielāka iespēja attīstīties aktīvai tuberkulozes saslimšanai.

  • 2020. gadā pasaulē ar tuberkulozi saslimuši aptuveni 10 miljoni cilvēku (5,6 miljoni vīriešu, 3,3 miljoni sieviešu un 1,1 miljons bērnu); 
  • TB ir sastopama visās valstīs un vecuma grupās. Bet TB ir ārstējams un novēršams;
  • Kopumā no TB 2020. gadā miruši 1,5 miljoni cilvēku (tostarp 214 000 cilvēku ar HIV). Visā pasaulē TB ir 13. vadošais nāves cēlonis un otrais vadošais infekcijas slepkava pēc Covid-19 (virs HIV/AIDS);
  • 2020. gadā 30 valstis ar lielu TB slogu veidoja 86% no jaunajiem TB gadījumiem. Astoņas valstis veido divas trešdaļas no kopējā skaita, to vidū ir Indija, tai seko Ķīna, Indonēzija, Filipīnas, Pakistāna, Nigērija, Bangladeša un Dienvidāfrika;
  • 2020. gadā ar tuberkulozi saslima 1,1 miljons bērnu. Veselības aprūpes sniedzēji bieži nepamana bērnu un pusaudžu tuberkulozi, un to ir grūti diagnosticēt un ārstēt;
  • No 2000. līdz 2020. gadam TB terapija visā pasaulē izglāba aptuveni 66 miljonus dzīvību, taču joprojām pastāv būtiskas diagnostikas un ārstēšanas nepilnības.

(WHO, 2021)

2019. gadā Tuberkulozes dienā PVO uzsāka jaunu iniciatīvu ar nosaukumu 1+1. Iniciatīvas mērķis ir veicināt jauniešu iesaistīšanos un pastiprināt viņu viedokli tuberkulozes jautājumos. Jaunatnei var būt daudzpusīga ietekme cīņā par TB izbeigšanu, lai paātrinātu virzību uz ANO TB apkarošanas vērienīgo 2022. gada mērķu sasniegšanu, kā arī lielāku mērķi līdz 2030. gadam. Galvenā vīzija ir globālu, reģionālu un valsts līmeņa pasākumu izvēršana, lai noteiktu prioritātes, ieguldītu un iesaistītu jauniešus cīņā pret TB. Tas kalpos, lai apmierinātu viņu vajadzības un īstenotu viņu tiesības, kā arī izmantotu jaunatni kā pārmaiņu veicinātāju potenciālu.

who-tb-day-online-talkshow.png

Pasaules Veselības organizācija organizē īpašu virtuālu sarunu šovu, lai 24. martā pieminētu Pasaules Tuberkulozes dienu.
Klikšķini uz saites, lai pievienotos pasākumam:
Ceturtdien, 24. martā, plkst. 12:30 – 15:00 CET
https://who.zoom.us/j/91034239152  
Parole: 21TB$wH5

 

Noderīgas saites:

https://www.who.int/campaigns/world-tb-day/2022 
https://www.who.int/teams/global-tuberculosis-programme 
https://www.who.int/teams/global-tuberculosis-programme/tb-reports
https://www.who.int/initiatives/who-1-1-initiative