Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Bibliotēka
PVO

Vardarbības pret sievietēm novēršana un reaģēšana uz to ir cilvēktiesību, dzimumu līdztiesības un sabiedrības veselības prioritāte. Katrai valstij un kultūrai ir jāgādā, lai sievietes dzīvotu drošībā.

Sieviešu tiesību aktīvisti kopš 1981. gada 25. novembrī atzīmē dienu pret vardarbību, kas rodas dzimuma dēļ. Šis datums tika izvēlēts, lai godinātu Mirabalas māsas (Mirabal sisters) - trīs Dominikānas Republikas politiskās aktīvistes, kuras 1960. gadā tika nežēlīgi nogalinātas pēc valsts valdnieka Rafaela Truhiljo (1930-1961) pavēles.

2000. gada 7. februārī Ģenerālā asambleja pieņēma rezolūciju 54/134, oficiāli pasludinot 25. novembri par Starptautisko dienu cīņai ar vardarbību pret sievietēm un tādējādi aicinot valdības, starptautiskās organizācijas, kā arī NVO apvienot spēkus un organizēt pasākumus, lai katru gadu šajā datumā veicinātu sabiedrības izpratni par šo problēmu.

Šai dienai – 25. novembrim, kas vērš uzmanību cīņai ar vardarbību pret sievietēm, – seko 16 dienas aktīvisma pret vardarbību dzimuma dēļ, kurā PVO stiprina apņemšanos cīnīties pret vardarbību pret sievietēm. 

2021. gadā PVO publicēja datus no visu laiku lielākā pētījuma par vardarbības pret sievietēm izplatību. Ziņojumā PVO un ANO dati par vardarbību pret sievietēm liecina, ka 1 no 3 sievietēm dzīves laikā ir pakļauta fiziskai vai seksuālai vardarbībai no partnera vai seksuālai vardarbībai no personas, kas nav partneris.
Divus gadus ilgušie pandēmijas ierobežojumi, piemēram, mājsēdes un pārvietošanās ierobežojumi ir vēl vairāk palielinājuši sieviešu pakļaušanu vardarbībai.

Ir izstrādātas četras jaunu moduļu vadlīnijas veselības aprūpes vadītājiem, kas ir iekļautas PVO mācību programmā veselības aprūpes speciālistiem, lai apmācītu sniegt atbalstu vardarbībā cietušajām sievietēm. Liela nozīme ir likumdošanai, cilvēktiesībām, veselības aprūpes vadītājiem, lai stiprinātu veselības sistēmas reakciju uz vardarbību pret sievietēm katrā valstī. Šāda resursu pakete valstu veselības sistēmu reaģēšanas stiprināšanai pret vardarbību pret sievietēm ietver instrumentus un procesus nacionālo protokolu un vadlīniju izstrādei, mācību materiālu atjaunināšanai un darbam ar dažādām nozarēm.

Ukrainā notiekošais karš turpina negatīvi ietekmēt miljoniem sieviešu, meiteņu un jauniešu labklājību. Ir nopietni traucēta piekļuve iztikas iespējām un pamatpakalpojumiem, tostarp dzīvību glābjošai seksuālās un reproduktīvās veselības aprūpei un informācijai. Vardarbība dzimuma dēļ arī ir plaši izplatīta, bet par šādiem gadījumiem joprojām netiek ziņots pietiekami daudz. Tā kā Krievijas iebrukums grauj ukraiņu drošību visā valstī, sievietēm un meitenēm draud divkāršs risks. Īpaši pieaug ar konfliktu saistītās seksuālās vardarbības gadījumu skaits. Žurnālisti, cilvēktiesību organizācijas un tiesībaizsardzības iestādes ir dokumentējuši izvarošanas (parasti grupveida izvarošanas, seksuālas spīdzināšanas, piespiedu izģērbšanās un cita veida vardarbības gadījumus). Šīs vardarbības patiesie apmēri vēl nav zināmi. Taču ir skaidrs, ka tās ietekme būs ilgstoša: konfliktu saistītās seksuālās vardarbības sekas būs vēl daudzus gadus.

(UN, 2022)

Vairāk informācijas: 
WHO International Day for the Elimination of Violence against Women 
UNiTE! Activism to End Violence against Women & Girls!