Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Bibliotēka
PVO

Pasaules dzirdes dienā galvenā uzmanība tiek pievērsta drošas klausīšanās nozīmei, lai saglabātu labu dzirdi visā dzīves garumā.

2021. gadā PVO publicēja Pasaules ziņojums par dzirdi (World report on hearing), kurā tika uzsvērts, ka pieaug to cilvēku skaits, kas sadzīvo ar dzirdes zudumu un kam draud dzirdes zudums. Trokšņa kontrole tika uzsvērta kā viens no galvenajiem pasākumiem un uzsvēra to, cik svarīgi ir mazināt ietekmi uz skaļām skaņām.
Pasaules dzirdes diena 2022. gadā ar tēmu “Uzklausīt uz mūžu, uzklausīt uzmanīgi” koncentrēsies uz dzirdes zudumu novēršanas nozīmi un līdzekļiem, izmantojot drošu klausīšanos, ar šādiem galvenajiem vēstījumiem:

  • Ir iespējama laba dzirde visas dzīves laikā, rūpējoties par ausu un dzirdes veselību;
  • Var novērst daudzus bieži sastopamus dzirdes zuduma cēloņus, tostarp dzirdes zudumu, ko izraisa skaļa skaņa;
  • “Droša klausīšanās” var mazināt dzirdes zuduma risku;
  • PVO aicina valdības, nozares partnerus un pilsonisko sabiedrību palielināt informētību par uz pierādījumiem balstītiem standartiem un īstenot tos, lai veicinātu drošu klausīšanos.

Sensorās šūnas ausīs palīdz sadzirdēt. Pakļaušana skaļām skaņām laika gaitā izraisa šo sensoro šūnu nogurumu. Rezultāts ir īslaicīgs dzirdes zudums vai tinīts (skaņas ausīs). Piemēram, persona, kas apmeklē skaļus koncertus, pēc tam var just apslāpētu dzirdi, zvanīšanu vai dūkšanu ausīs. Tas bieži uzlabojas, atjaunojoties sensorajām šūnām. Tomēr, regulāri pakļaujot to skaļiem vai ilgstošiem trokšņiem, sensorās šūnas un citas auss daļas var tikt neatgriezeniski bojātas, kā rezultātā rodas neatgriezenisks trokšņa izraisīts dzirdes zudums.

Trokšņa izraisīts dzirdes zudums var būt tūlītējs (piemēram, ja tiek pakļauts pēkšņam skaļas skaņas uzplūdam), tomēr biežāk zudums ir pakāpenisks, pastāvīgs un bieži vien paliek nepamanīts vai ignorēts, līdz iedarbība kļūst jūtamāka. Sākotnēji var būt grūtības dzirdēt tikai dažas augstas skaņas, piemēram, zvaniņus vai putnu dziesmas. Tā progresējot, dzirdes zudums var apgrūtināt saziņu ar citiem, īpaši tādās skaļās vietās kā restorāni vai sabiedriskais transports.

Termins “droša klausīšanās” attiecas tikai uz konkrētām klausīšanās darbībām, kas neapdraud jūsu dzirdi. Skaņas skaļums, klausīšanās ilgums un skaļo skaņu iedarbības biežums ietekmē dzirdi. Jo augstāks skaņas līmenis un ilgāks ilgums, jo lielāks dzirdes zuduma risks. Piemēram, varat droši klausīties 80 dB (decibeli) skaņas līmeni līdz 40 stundām nedēļā. Ja skaņas līmenis ir 90 dB, drošais klausīšanās laiks samazinās līdz 12,5 stundām nedēļā.

Lai aizsargātu dzirdi:

  • Iestatīt konkrētu skaļuma līmeni. To var izdarīt, iestatot ierīces skaļuma līmeni līdz ne vairāk kā 60% no maksimālā. Var izmantot programmas, lai pārraudzītu savu skaņas līmeni ierīcēs, tad vislabāk ir palikt zem 80 dB vidējā līmeņa;
  • Trokšņainās vietās izmantot ausu aizsargus, piemēram, ausu aizbāžņus;
  • Vienmēr turēties tālāk no skaņas avotiem, piemēram, skaļruņiem, trokšņainām iekārtām u.tml.;
  • Ierobežot laiku, kas pavadīts, iesaistoties trokšņainās aktivitātēs. Tas palīdz sensorām šūnām ausīs atjaunoties;
  • Pievērst uzmanību simptomiem, kas liecina par dzirdes zudumu. Sazināties ar speciālistu, ja ir pastāvīga zvanīšana ausī (tinīts) vai ja ir grūtības dzirdēt skaļas skaņas vai sarunas.

who-hearing-day-2022-1.png

who-hearing-day-2022.png

(WHO, 2022)

Noderīgas saites:

https://www.who.int/campaigns/world-hearing-day/2022 
https://www.who.int/news-room/events/detail/2022/03/03/default-calendar/world-hearing-day-2022-to-hear-for-life-listen-with-care 
https://www.who.int/news-room/questions-and-answers/item/deafness-and-hearing-loss-safe-listening 
https://worldhearingday.org/event-summary-mapped-by-regions/ 
https://www.who.int/publications/m/item/media-brief-on-safelistening