Mākslinieciskie kolektīvi

RSU Tautas deju ansamblis Ačkups no 22. līdz 24. jūnijam piedalījās 18. Baltijas valstu studentu Dziesmu un deju svētkos Gaudeamus Tartu, Igaunijā. Svētku programma bija veltīta vasaras saulgriežiem, koncertos un uzvedumos apvienojot gan tradicionālo, gan laikmetīgo mākslu. Studentu svētkus apmeklēja arī RSU rektors prof. Aigars Pētersons.

ackups_gaudeamus00-lead.jpg

22. jūnijā Gaudeamus studentu festivāla dalībnieki pulcējās Kassitoome ielejā, lai aizdegtu festivāla uguni un dotos lāpu gājienā cauri pilsētai. Procesija noslēdzās Emajogi upes krastā, kur notika svinīgā atklāšanas ceremonija un koncerts – Karla Orfa kantāte Karmina Burana, kuru izpildīja labākie Igaunijas studentu kori un festivāla orķestris Tartu un Tallinas Universitātes mūziķu sastāvā. Skaņdarbs tika papildināts ar vērienīgiem un pārsteidzošiem gaismu, pirotehnikas un uguns elementiem. Festivālu atklāja vairāku valstu prezidenti, tostarp Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Gaudeamus_Kauna_2018-01-lead.jpg

23. jūnija vēlā vakarā Tartu Tamme stadionā norisinājās dinamiskais un noslēpumainais Gaudeamus festivāla deju lieluzvedums Līgo nakts mistērija, kas bija veltīts vasaras saulgriežu nakts piedzīvojumiem, parādot kopīgo un atšķirīgo Latvijas, Lietuvas un Igaunijas svētku tradīcijās. Pirmo reizi festivāla vēsturē, dejas uzvedumā tika apvienotas tradicionālās tautas dejas ar laikmetīgo deju.

ackups_gaudeamus02-lead.jpg

RSU Tautas deju ansamblis "Ačkups". Pirmā no kreisās: ansambļa vadītāja Elita Treilone, kura bija viena no "Gaudeamus" Latvijas deju programmas virsvadītājām. Foto centrā (ar cepurīti): RSU rektors Aigars Pētersons

Pilsētas centrā pie Tartu Universitātes 24. jūnijā festivāla dalībnieki pulcējās tradicionālajam svētku gājienam, lai kopā dotos uz estrādi, kur notika noslēguma lielkoncerts Jāņu dziesmas, kurā līdztekus Baltijas valstu nacionālajām programmām izskanēja visu trīs valstu kopīgi izpildītās skanīgās kora dziesmas, pūtēju orķestru skaņdarbi un tautas dejas.

aigars_petersons_rsu_gaudeamus01-lead.jpg

Svētdien, 24. jūnijā, laikapstākļi dalībniekus nelutināja, taču spēcīgais lietus netraucēja gājiena un noslēguma koncerta norisi. Foto centrā: RSU rektors Aigars Pētersons "Gaudeamus" svētku gājienā

Studentu dziesmu svētku tradīcija aizsākās Igaunijā 1955. gada Dziesmu svētku laikā. Gaudeamus notiek pārmaiņus trijās Baltijas valstīs, lielākoties ik pēc četriem gadiem. Iepriekšējo reizi studentu svētki notika 2014. gadā Latvijā, Daugavpilī. Nākamais Gaudeamus notiks Lietuvā.