Absolventiem
Grāmatas
Ķirurģija

15. janvārī Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Absolventu asociācija rīkoja atvēršanas svētkus apgāda Jumava paspārnē klajā nākušajai Lias Guļevskas grāmatai Romans Lācis. Sirds cilvēks. RSU Medicīnas fakultātes Ķirurģijas katedras profesors Romans Lācis ir kardioķirurgs, kura vārds iegravēts medicīnas vēsturē – viņa vadītā komanda pirmā Latvijā 2002. gadā veica sirds transplantāciju.

Papildus tam, ka profesors īstenojis vairāk nekā 5000 dažādu sirds operāciju, bijis ilggadējs Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Sirds ķirurģijas centra vadītājs un gadiem skolojis topošos ārstus, viņš arī veidojis RSU Absolventu asociāciju un bijis tās vadītājs astoņus gadus (2009.–2017.). Pašlaik viņš ir Absolventu asociācijas valdes loceklis. Viņš bijis arī RSU Senāta un RSU Profesoru padomes priekšsēdētājs.

Ideja par prof. R. Lācim veltītu grāmatu apgādam Jumava radās jau pirms vairākiem gadiem, taču tikai pirms valsts simtgades profesors šim solim piekritis. Kā atzīst grāmatas autore, šis izdevums tapis gada garumā un stāsta par profesora sirdsdarbu, pārliecību un sapņiem. Grāmatu veido 15 stāsti, kuru vidū ir ne vien Lias Guļevskas sarunas ar grāmatas varoni, bet arī pacientu un līdzgaitnieku sacītais, kā arī zīmīgākās profesora Lāča runas un raksti.

Grāmatas atklāšanas svētkos sanākušos uzrunāja L. Guļevska un profesors Lācis, kā arī RSU Absolventu asociācijas vadītājs Dins Šmits, Latvijas Valsts prezidents (2015–2019) Raimonds Vējonis, kurš 2016. gadā kļuva par profesora Lāča pacientu, Romas Katoļu baznīcas Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs, apgāda Jumava vadītājs Juris Visockis, kā arī grāmatā citētie profesora līdzgaitnieki – RSU rektors profesors Aigars Pētersons un Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents profesors Ojārs Spārītis.

"Ja ņemtu desmit ievērojamākos Latvijas mediķus, kuri ar savu devumu ienesuši ko jaunu arī vēsturiski, Romans noteikti būtu viņu vidū. Viņš pārstādījis sirdi ne tikai pieaugušajiem, bet arī bērnam," grāmatā norāda profesors un RSU rektors Aigars Pētersons, atsaucoties uz 2015. gadā pirmo Latvijā veikto sirds transplantāciju bērnam, tobrīd 10 gadus vecajai onkoloģijas pacientei Alisei.

Grāmata Romans Lācis. Sirds cilvēks ļauj iepazīt leģendāro profesoru ne vien kā ārstu un jauno mediķu darbaudzinātāju, bet arī kā kolēģi, akadēmiskās vides pārstāvi un ģimenes cilvēku. Spilgtu tuvplāna portretējumu rada arī grāmatas autorei sniegtā iespēja būt klāt vienai no profesora Lāča veiktajām sirds operācijām. Izdevumu papildina virkne ilustrāciju.