Tradicionālie pasākumi

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) aulā 8. novembrī Zobārstniecības fakultātes 3. kursa studenti svinēja Balto virsvalku svētkus, kas ir simboliska pāreja no darba ar manekeniem pirmsklīnikā uz klīnisko darbu ar pacientiem RSU Stomatoloģijas institūtā studentu klīnikā. Pasākumā piedalījās vairāk nekā 90 topošo zobārstu – gan vietējie, gan ārvalstu studenti.

Balto virsvalku svētkos studenti, gatavojoties pievienoties zobārstu saimei, svinīgi dod topošā zobārsta solījumu. Turklāt viņi tiek iepazīstināti ar katras klīnikas un katedras darba organizāciju. Vēlreiz pirms klīniskā darba sākšanas studentiem tiek atgādināts par infekcijas kontroli, ētikas un uzvedības normām klīnikās.

Balto virsvalku svētki jau kļuvuši par noturīgu RSU tradīciju. Ar lepnumu varam teikt, ka RSU ir viena no retajām augstskolām Eiropā, kas atzīmē šo stomatoloģijas studentam tik nozīmīgo brīdi – sastapšanos ar pirmajiem pacientiem. Citviet pasaulē, īpaši ASV, jau no pagājušā gadsimta 80. gadiem šie svētki ir kļuvuši par vienu no nozīmīgākajām un svinīgākajām medicīnas augstskolu tradīcijām.

Pirmo reizi šādus svētkus (White Coat Ceremony) organizēja ASV 1989. gadā Čikāgas Universitātes Pritzkera Medicīnas skolā (Pritzker School of Medicine). Mūsdienās tradīciju pārņēmušas daudzas medicīnas un zobārstniecības skolas ASV un citur. Šie svētki tiek svinēti Kanādā, Izraēlā, Lielbritānijā, Polijā un citviet. Savukārt kopš 1995. gada šo tradīciju ASV pārņēmušas arī farmācijas, veterinārijas fakultātes, fizikālās terapijas un optometrijas skolas.

RSU Zobārstniecības fakultāte ir viena no vecākajām un tradīcijām bagātākajām RSU fakultātēm, turklāt vienīgā Latvijā, kurā tiek izglītoti topošie zobārsti. Zobārstniecības studiju programma ir viena no populārākajām RSU, jo katru gadu uzņemšanas laikā uz budžeta vietām veidojas vislielākais konkurss. Studentiem zobārstniecība jāmācās pieci gadi, un jau pirmajos kursos viņiem ir praktiskās nodarbības pirmsklīnikas apmācību telpās, kur tiek izmantoti speciāli manekeni cilvēka galvas izskatā.