Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Ziņas

Kā liecina Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) apkopotie dati, 2011. gadā viens no nozīmīgākajiem sasniegumiem Latvijas zinātnē ir sekmīgi veiktā pirmā aknu transplantācija. Aknu transplantācijas operācija tika veikta 2011.gada 14. janvārī Paula Stradiņa universitātes klīniskajā slimnīcā RSU rektora, profesora Jāņa Gardovska un Latvijas Transplantācijas centra vadītāja, profesora Rafaila Rozentāla vadībā.

Kā aģentūru LETA informējusi LZA pārstāve Ilga Tālberga, LZA, apkopojot iesniegtos universitāšu, zinātnisko institūtu un centru priekšlikumus, nosaukusi nozīmīgākos Latvijas zinātnes sasniegumus teorētiskajā zinātnē un praktiskajos pielietojumos. 

Par pirmo aknu transplantācijas opreāciju Latvijā

Pacients bija 46 gadus vecs vīrietis, kuram vairāku gadu garumā bija neārstējams un progresējošs aknu cirozes paveids. Operācija bija ļoti smaga, jo ciroze jau bija radījusi arī citu, blakus esošo, orgānu bojājumus. Pēc aknu transplantācijas pacientam tika veiktas vēl vairākas papildu manipulācijas, taču mazāk kā gadu pēc operācijas pacients jūtas labi un ir atgriezies savā ikdienas apritē.

Gatavošanās operācijai notika vairāku gadu garumā. Tika ieguldīti līdzekļi mediķu izglītošanā un aparatūrā. Kopējās operācijas izmaksas bija 30-40 tūkstoši latu, kas ir daudz mazāk, nekā par līdzvērtīgu operāciju citās valstīs. Kaut arī pasaulē kopumā ik gadu veic 21 tūkstoti šādu operāciju, Latvijā tāda vēl nebija veikta. 

Aknu transplantācija ir vissarežģītākā no transplantāciju operācijām. Dažādu specialitāšu ārsti, māsas komandā izdarīja unikālu darbu. Līdz šim Latvija bija pēdējā no Eiropas Savienības valstīm, kurā netika veiktas šādas operācijas.   

Komandā, kas veica Latvijā pirmo aknu transplantāciju, ietilpa: 

  • Ķirurgu komanda prof. Jāņa Gardovska vadībā: Jānis Vilmanis, Artūrs Ozoliņš, Raimo Stucka;
  • Transplantologu komanda prof. Rafaila Rozentāla vadībā: koordinatori Sergejs Truškovs, Svetlana Bezručko, Ligita Solovjeva, ārsti-transplantologi Vadims Suhorukovs, Viktors Ševeļovs, Jānis Jušinskis un operāciju māsa Ilze Andrejeva; 
  • Asinsvadu ķirurgi Kaspars Ķīsis, Sergejs Kovaļovs; 
  • Anesteziologi, reanimatologi Eva Strīķe, Kārlis Zabothens, Ivita Freiberga, Vladimirs Harlamovs, intensīvās terapijas un anestēzijas māsa Elita Veinberga; 
  • Operāciju māsas Larisa Grigorjeva, Jekaterina Žeibo, Līga Kalniņa, sanitāre Mārīte Kulmane;
  • Imūnhematoloģijas nodaļas laboratorijas vadītāja Alla Šuste, laborants Uldis Ūtēns, Asins kabineta laborante Leontīne Milovidova.