Pārlekt uz galveno saturu
Par mums medijos
Pētniecība
Sabiedrības veselība

Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) veiktais pētījums par tendencēm seksuālās un reproduktīvās veselības jomā Latvijā rāda negatīvas tendences – nepietiekamas zināšanas, nedroša kontracepcija un neplānota grūtniecība. Latvijas Radio raidījumā Ģimenes studija RSU asociētā profesore, Sabiedrības veselības institūta direktore Anda Ķīvīte-Urtāne pauda, ka par seksuāli reproduktīvo veselību bērniem jāmāca skolā, jo vecākiem pašiem nav pietiekamas zināšanas, lai izglītotu bērnus.

sadevusies_rokas-lead.png

Pētījumā par tendencēm seksuālās un reproduktīvās veselības jomā Latvijā bija 150 jautājumi divās sadaļās – sadaļa par reproduktīvo veselību un otra daļa – seksuālā veselība, skaidroja Anda Ķīvīte-Urtāne. Pētījumā piedalījās 4000 respondentu. Tas bija ceturtais pētījums mūsu valstī, iepriekšējais pētījums tika veikts 2011. gadā. Kopumā respondentu atbildes liecina, ka zināšanu apjoms nav mainījies. Kur saņem informāciju? Internetā, pie ginekologa un ģimenes ārsta, atbild profesore.

RSU pasniedzēju Karlīnu Elksni neizbrīna kontracepcijas sadaļas atbildes. Kāpēc cilvēki izvēlas neefektīvas kontracepcijas metodes? Iespējams, tas saistīts ar finansēm. Tāpat joprojām spēkā daudz mītu par kontracepciju.

Ģimenes ārste Alise Singha pauž, ka ar jautājumiem par seksuāli reproduktīvo veselību pie ģimenes ārsta vēršas reti, sievietes retāk nekā vīrieši, sievietes runā ar ginekologiem. Zināšanas par reproduktīvo veselību ir saistītas ar izglītību.

Pētījums rāda, ka seksuālas attiecības sāk nedaudz virs 17 gadu vecuma, šis rādītājs nav mainījies no 2011. gada pētījuma laikiem, pauž Ķīvīte-Urtāne. Pirmās laulības tiek slēgtas pēc 30 gadiem, līdz tam meklē īsto partneri. Publiskā telpā izskan doma, ka dzimumizglītība bērniem jādod vecākiem, bet vecāki paši nāk no sistēmas, kur pašiem netika dotas zināšanas. Vecāki nespēj šo funkciju pildīt. Arī skolā bērni nesaņem informāciju, bieži skolā ir pašcenzūra, tāpēc nedod informāciju skolēniem.

Skola izglītojamo veselības pratības ziņā ir svarīga, jo bērni lielāko daļu dzīves pavada izglītības sistēmā. Valstīs, kur ir labi rādītāji veselības jomās, ir augsti veselības izglītības rādītāji, šie abi jēdzieni korelē, pauž A. Ķīvīte-Urtāne.

Izglītības sistēma ir neatņemama sabiedrības sastāvdaļa, psihiskā un fiziskā veselība ir fundamentāli jautājumi, par kuriem atbild ne tikai Veselības ministrija, bet arī Izglītības un zinātnes ministrija un pašvaldības.

Veselības pratības jautājumi ir mūsu visu atbildība. Rezultāts būs tad, ja visiem veselība būs vērtība.

Ja bērns nevēlas runāt ar vecākiem par intīmiem jautājumiem, vecākiem iesaka izmantot Papardes zieda resursus, un daudz informācijas ir klīniku, Dzemdību nama mājaslapā.

Pirmavots: LSM.lv