Pārlekt uz galveno saturu
Starptautiskā sadarbība
EIT Health

Aplikācija, kas pacientam atvieglos vizītes pieteikšanu pie ārsta, vai platforma, kas vientuļam senioram ļaus atrast sev studējošu dzīvokļa biedru, – šīs ir tikai dažas no idejām, pie kurām diennakts garumā Veselības demohakatonā strādāja veselības un IT jomas censoņi, jaunuzņēmēji, studējošie no dažādām Latvijas augstskolām un citi interesenti. Inovatīvo ideju sprints bija viena no iniciatīvām, ar kurām Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) 13. – 15. decembrī atzīmēja savu tapšanu par Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta veselības jomas pārstāvniecību Latvijā (EIT Health Hub Latvia). Nākamās aktivitātes plānotas jau janvāra izskaņā.

EIT ir Budapeštā bāzēta Eiropas Savienības struktūra, kuras mērķis ir stiprināt Eiropas inovētspēju, savukārt EIT Health ir tās atzars – pieredzējušu veselības nozares inovatoru tīkls, kura mērķis ir veicināt starpvalstu sadarbību un radīt inovatīvus risinājumus Eiropas iedzīvotāju veselības uzlabošanai. Par to, kā akadēmiskās un uzņēmējdarbības vides pārstāvjiem, kā arī valsts institūcijām izmantot EIT Health sniegtās iespējas, plašāk tika stāstīts informācijas dienā, kas RSU norisinājās 13. decembrī. Ar informatīvu prezentāciju tajā uzstājās EIT Health InnoStars Inovāciju un reģionu menedžeris Ziemeļaustrumeiropā Mikolajs Gurdala (Mikołaj Gurdała), bet ar iedvesmas stāstiem dalījās jaunuzņēmumu Real Research, Semantic Intelligence un MedHydrogel pārstāvji.

NVD_infodiena_00-lead.jpg

RSU nupat kļuvusi par Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta  veselības jomas pārstāvniecību (EIT Health Hub) Latvijā. Kā pēc iespējas pilnvērtīgāk izmantot šīs platformas sniegtās iespējas inovatīvu ideju attīstīšanā – stāsta EIT pārstāvis Mikolajs Gurdala.

Savukārt 14. decembra rīts sākās ar īpašu apmācību programmu dizaina domāšanas pamatu apguvē. Apmācības vadīja DT4U – Design Thinking Workspace komanda no Polijas, un šīs mācības bija vērstas gan uz akadēmiskā, gan privātā un publiskā sektora pārstāvjiem. "Nebaidīties īstenot pilnīgi trakas idejas – tas ir viens no priekšnoteikumiem, lai Latvija maksimāli spētu izmantot priekšrocības, ko sniedz būšana EIT Health tīklā," uzsver RSU Sabiedrības veselības institūta direktore profesore Gunta Lazdāne, norādot, ka dalība paver iespējas izmantot šīs ES struktūras uzkrātās zināšanas, kontaktu loku un tai pieejamos resursus jaunu ideju noformēšanai projekta veidā.

KP_Workshop-lead.jpg

Apmācības dizaina domāšanā saistīja gan akadēmiskā, gan privātā un publiskā sektora pārstāvjus.

Sabiedrības veselības institūts ar Starptautisko sakaru departamenta atbalstu patlaban ir uzņēmies EIT Health aktivitāšu koordinēšanu RSU paspārnē. Kā norāda profesore Gunta Lazdāne, katru valsti šajā tīklojumā pārstāv viena institūcija, taču tās uzdevums ir būt atvērtai un plaši iesaistīt citu organizāciju dalībniekus. Tas izdevies jau pirmajos pasākumos, ko augstskola rīkoja sadarbībā ar Veselības ministriju un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, kuros piedalījušies gan citu augstskolu, gan biznesa vides un valsts iestāžu pārstāvji. "Jau pirmie pasākumi pierādīja, ka EIT Health Latvijā nozīmē plašu platformu, kur saplūst studentu, docētāju, esošo un topošo uzņēmēju idejas. Ja ceturtdienā mēs visus informējām par iespējām un mudinājām attīstīt trakas idejas, tad piektdienas rītā stāstījām, kā to darīt, bet tam sekojošais demohakatons jau bija praktiskā daļa, kad šīs idejas tika attīstītas," saka profesore Gunta Lazdāne, kas bija hakatona žūrijā līdzās SAF Tehnika un Mobilly flagmanim Normundam Bergam, Nacionālā veselības dienesta pārstāvim Edgaram Labsvīram un RSU Zinātnes un inovāciju projektu vadītājam Aleksejam Korņevam.

Veselibas_hakatons-lead.jpg

Inovatīvo ideju sprints – "Veselības demohakatons" – procesā.

Ceļā uz savu inovatīvo ideju attīstīšanu hakatona dalībniekiem bija pieejami rūdīti mentori – Vita Brakovska, Ilze Zaharāne, Vita Savicka, Jeļena Solovjova un Atis Hermanis, kas ir lietpratēji tādās jomās kā biznesa modelēšana, dizaina domāšana, ideju testēšana, produktu virzīšana, kā arī eksperti tādās jomās kā IT un veselības komunikācija. Tieši atbalstu no pieredzējušajiem mentoriem hakatona dalībnieki uzsvēra kā īpaši būtisku. Trīs labākās idejas saņēma ne tikai balvas, bet arī iespēju attīstīt ieceres tālāk, izmantojot Polijas EIT Health kolēģu pieredzi un zināšanas.

Veselibas_hakatons_02-lead.jpg

Hakatona dalībnieki diennakts garumā strādāja pie jaudīgām idejām veselības aprūpes jomā.

Polijas EIT Health pārstāvji vizītē RSU atkal gaidāmi janvāra beigās, kad plānots vienoties par konkrētiem 2019. gadā īstenojamiem pasākumiem.