Darbiniekiem
COVID-19

RSU Pediatrijas katedras asociētās profesores un infektoloģes Daces Zavadskas viedoklis par Covid-19 vakcīnu.

dace-zavadska-lead_0.jpg

"Analizējot sabiedrības bažas par jauno Covid-19 vakcīnu, jāuzsver, ka lielākā daļa no vakcīnām, kuras cilvēce ir izgudrojusi, jau ir jāsaņem vairākās devās. Tas ir nepieciešams, lai iegūtu ilgstošāku aizsardzību.

Nereti sociālajos medijos tiek kultivēti priekšstati par vakcīnu blakusefektiem, taču bieži, balstoties medicīniskajā definīcijā, tās nemaz nav blaknes, piemēram, drudzis, galvassāpes, apsārtums. Tās nav blaknes! Tā ir normāla organisma reakcija uz vakcīnas ierosināto imūnās sistēmas atbildi. Tas ir nepatīkami, bet nav kaitīgi! Medicīnā tomēr par blaknēm pieņemts uzskatīt tādas norises organismā, kas nopietni kaitē cilvēka veselībai.

Savā ziņā cilvēki mūsdienās ir ļoti pieraduši pie komforta. Viņi ir pieraduši, ka pēdējās desmitgadēs pēc vakcinācijas nekas nesāp un netraucē – saņēmām un aizgājām tālāk. Tagad ar vakcīnām pret Covid-19 (atkarībā no ražotāja) būs jārēķinās, ka kādam tomēr var būt apsārtums, nedaudz var pasāpēt galva, var nedaudz paaugstināties temperatūra.

Tas ir minimāls diskomforts. Šobrīd izskatās, ka jaunā Covid-19 vakcīna vieglāk būs panesama vecākiem cilvēkiem nekā jaunajiem. Atkarībā no vakcīnas kādam vieglāk var būt panesama tieši pirmā deva, citam savukārt tieši otrā deva. Katram būs svarīgi pie sevis padomāt un izsvērt, vai tiešām tāpēc, ka man nedaudz sāpēja galva, es neiešu uz otro devu. Lai sasniegtu vēlamo medicīnisko efektu un aizsardzību, vakcināciju tomēr vajag veikt pilnībā. Tikai tad zinātne saiet kopā ar praksi.

Vakcīnas tiešām nav 100 % efektīvas, bet 94 % vai 96 % efektivitāte ir ļoti augsta. Pat ja tu saslimsi, tas būs vieglākā formā."