Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Absolventiem
Darbiniekiem
Izstādes
Pētniecība
Skolēniem
Skolotājiem

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) nozīmīgākā zinātnes notikuma laikā – RSU Zinātnes nedēļā – sākas Atvērtās zinātnes mēnesis RSU Anatomijas muzejā Skata punkti: par ilūzijām, uztveri un to, kādēļ mēs redzam pasauli atšķirīgi. Tā laikā no 30. marta līdz 30. aprīlim muzejā būs skatāmas itāļu zinātnieka Baindžo Pinnas (Baingio Pinna) un japāņu zinātnieka Akijoši Kitaokas (Akiyoshi Kitaoka) radītās vizuālās ilūzijas, interesenti varēs piedalīties populārzinātniskās lekcijās un darbnīcās par tēmām, kas saistītas ar ilūzijām, uztveri un to, kādēļ redzam pasauli atšķirīgi.

Atvērtās zinātnes mēnesis RSU Anatomijas muzejā tapis sadarbībā ar uztveres un kognitīvo zinātņu pētnieku prof. Jurģi Šķilteru, kā arī vizuālās uztveres pētnieku prof. Baindžo Pinnu, kurš ir viens no vadošajiem uztveres pētniekiem pasaulē.

“Atvērtās zinātnes mēnesis Anatomijas muzejā noritēs pirmo reizi – ceram, ka tas kļūs par tradīciju.

Tā mērķis ir saprotami runāt par sarežģīto, bet interesanto zinātnē un veicināt zinātkāres un izziņas procesus sabiedrībā,”

stāsta Anatomijas muzeja vadītāja Ieva Lībiete. “Mūsu uztvere neatspoguļo realitāti – tas ir subjektīvs stāsts, ko radījušas mūsu smadzenes. Tāpēc Atvērtās zinātnes mēneša pasākumu ciklā atklāsim aizraujošo ilūziju pasauli caur zinātnes prizmu, mēģinot saprast, kādēļ mēs uztveram pasauli tik atšķirīgi.”

uztveres_iluzijas.jpg

“Kādēļ ilūzijas?

Ilūzijas ir ekstrēmi piemēri tam, kas notiek jebkurā uztveres procesā un ik brīdi, mums nonākot saskarē ar ārējo pasauli. Tāpēc ilūziju pētniecība nekad nav pašmērķīga vai kariķēta ilustrācija tam, cik kuriozi uztvere var atšķirties no “reālās pasaules”.

Šie pētījumi palīdz izprast, kas ir tie transformācijas principi, kas sajūtu informāciju pārveido un sakārto uztveres rezultātā,” – tā prof. Jurģis Šķilters. 

Atvērtās zinātnes mēnesis un ilūziju izstāde tiks atklāta 30. martā plkst. 18.00 ar itāļu zinātnieka Baindžo Pinnas lekciju Ilūzijas un prāta paradoksi angļu valodā, savukārt no plkst. 18.15 līdz 19.15 RSU Anatomijas muzeja ekspozīcijā notiks buto dejas performance Animantibus, kurā tiks meklētas atbildes un uzdoti jautājumi par kustīgo un statisko, ilūziju un realitāti, mūžīgo un pārejošo, dvēseli un ķermeni.

Atvērtās zinātnes mēneša turpinājumā notiks vairāki pasākumi

  • 5. aprīlī 18.00 lekcija Uztveres ilūzijas: kas tās ir, un kāpēc tās zinātnē ir svarīgas?
  • 19. aprīlī 18.00 lekcija Vizualizējot un muzificējot EEG smadzeņu signālus
  • 20 aprīlī 18.00 atvērtā lekcija un saruna Ilūziju daudzveidība
  • 22. aprīlī 11.00 darbnīca bērniem Uztveres laboratorija

Plašāka informācija

Ieeja pasākumos ar muzeja biļeti; RSU studentiem un darbiniekiem – bez maksas.

Par RSU Zinātnes nedēļu 2023

Starptautiskā Zinātnes nedēļa (RSU Research Week), kas notiek ik pēc diviem gadiem, norisināsies 27.–31. martā. Šo piecu dienu laikā norisināsies piecas vērienīgas konferences, kas veltītas gan veselības aprūpes un medicīnas, gan sociālo zinātņu tēmām. RSU zinātnes nedēļā jaunie un jau pieredzējušie pētnieki no Latvijas un ārvalstīm gatavi prezentēt 1188 pētījumus. Pasākums pulcēs zinātniekus, studentus, sadarbības partnerus, valsts pārvaldes, nevalstisko organizāciju, tostarp diasporas, pārstāvjus, kā arī medijus. Tas noritēs hibrīdformā – gan tiešsaistē, gan klātienē. Reģistrēšanās