Pētniecība

Ik gadu 20. jūnijā, Pasaules bēgļu dienā, tiek atzīmēta drosme un izturība, kas piemīt tiem, kuri bijuši spiesti doties bēgļu gaitās. Priekšstatos, kas mums ir par bēgļiem un migrāciju kopumā, nevar pārvērtēt mediju lomu, kas, atspoguļojot notiekošo, vienlaikus veido rāmjus un diskursus, kādos domājam un runājam par bēgļiem.

Pagājušā vasarā Rīgas Stradiņa universitātes Komunikācijas studiju katedrā tika veikts līdz šim vienīgais tik plašais pētījums par bēgļu krīzes un migrācijas atspoguļojumu Latvijas medijos, kas aptver daudzveidīgu mediju saturu tā sauktās bēgļu krīzes laikā no 2015. līdz 2016. gada vasarai. Tas tapis ES PMIF projekta Atbildīgas, daudzveidīgas un kvalitatīvas žurnālistikas attīstība Latvijas nacionālajos un reģionālajos masu medijos, veicinot trešo valstu pilsoņu integrāciju Latvijā ietvaros un izmantots, integrējot gūtās atziņas semināra darbā ar mediju pārstāvjiem un veidojot redakcionālās vadlīnijas bēgļu un migrācijas atspoguļojumam. Pētījums izpelnījies arī plašāku atzinību: piemēram, tā dati izmantoti, izstrādājot ANO Bēgļu aģentūras stratēģiju. Jūnija sākumā pētījums tika prezentēts arī īpašā sekcijā Stenforda Universitātē notikušajā Baltijas studiju konferencē, kur tas izpelnījās lielu auditorijas interesi.

Pētījuma rezultāti