JF
Darbiniekiem
Intervijas
Tiesības

2022. gada 17. oktobrī Ordeņu kapituls par Atzinības krusta komandieri iecēla Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Juridiskās fakultātes asociēto profesoru Aldi Lieljuksi, kurš RSU strādā kopš 2011. gada 1. septembra. Apbalvojums viņam piešķirts par nozīmīgu ieguldījumu Latvijas tiesību zinātņu izglītībā un akadēmiskajā darbā.

“Manas darba gaitas Juridiskajā fakultātē sākās pēc aktīvā dienesta noslēguma Iekšlietu ministrijas sistēmā. Jāatzīmē, ka manā darba mūžā, izņemot dienestu, universitātē nostrādāts visilgāk,” intervijas sākumā saka Aldis Lieljuksis (attēlā).

aldis_lieljuksis_2022.jpg

Kas jums savā darbā RSU sagādā vislielāko prieku?

Studenti, kuriem pēc lekcijām ir papildu jautājumi, kuri mācās ar apziņu, ka patiesu jurista kvalifikāciju var iegūt tikai neatlaidīgā, sistemātiskā darbā. Iespēja strādāt kopā ne tikai ar erudītajiem Juridiskās fakultātes kolēģiem, bet arī ar citu fakultāšu kolēģiem, gūstot un paplašinot starpdisciplināru skatījumu saistībā ar tiesību jautājumiem.

Piešķirtais valsts apbalvojums ir apliecinājums tam, ka esat sekmējis Latvijas izaugsmi un attīstību. Par kuru no paveiktajiem darbiem jums ir vislielākais gandarījums?

Grūti izcelt vienu darbu, jo darbības jomas ir bijušas vairākas. Kolektīvā darbā kopā ar dažādu institūciju pārstāvjiem radīti normatīvo aktu projekti, kas nodrošināja sistēmiskas izmaiņas valsts drošības jomā. Piemēram, manis vadītās darba grupas izstrādāja priekšlikumus normatīvajam regulējumam starptautisko organizāciju noteikto sankciju īstenošanā, Finanšu izlūkošanas dienesta izveidei, kā arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja likumprojektu, krīžu komunikācijas plānu. Piedalījos tādu apjomīgu monogrāfiju tapšanā kā Kriminālprocesa likuma komentāri, Medicīnas tiesības (pirmais un papildinātais izdevums). Minētais sniedza patiesu gandarījumu par paveikto un kalpo tiesiskuma stiprināšanai Latvijā.

Īpaši gribētos izcelt šogad izdevniecības Routledge izdoto grāmatu Patient Autonomy and Criminal Law, kurā par pacientu tiesību aizsardzības jautājumiem krimināltiesībās apkopoti 22 valstu autoru darbi, tostarp manējais, jo

publikācijas starptautiskā līmenī ne tikai popularizē jau medicīnas jomā labi zināmo RSU vārdu, bet arī parāda universitātes pētniecību tiesību zinātnē.

Kā pieaicinātā persona esmu piedalījies sešās lietās Satversmes tiesā, sniedzot savu redzējumu par tajā izskatāmiem komplicētiem tiesību jautājumiem. Lai gan visi Satversmes tiesas nolēmumi ir nozīmīgi, īpaši jāatzīmē spriedumi tā dēvētajā DNS lietā, kā arī lietās par speciālām atļaujām darbam ar valsts noslēpuma objektiem, kuru rezultātā arī ar manu līdzdalību būtiski tika mainīts iepriekšējais tiesiskais regulējums.

Vēlos pieminēt savu sagatavoto šķirkli 'valsts iekšējā drošība' Nacionālajā enciklopēdijā un 2021. gadā izdoto monogrāfiju Operatīvā darba tiesiskās un praktiskās problēmas.

Gandarījumu dod vadītie un studentu labi uzrakstītie promocijas, maģistra un cita līmeņa pētnieciskie darbi.

aldis_lieljuksis_atzinibas_krusts.jpg2022. gada 18. novembrī Rīgas pilī Valsts prezidents Egils Levits pasniedza Atzinības krustu RSU Juridiskās fakultātes asoc. profesoram Aldim Lieljuksim (labajā pusē). Foto: Ilmārs Znotiņš (Valsts prezidenta kanceleja)

Kam pašlaik jūsu darbā RSU tiek veltīta vislielākā uzmanība?

Joprojām uzmanība sadalīta visos iepriekšminētajos virzienos, bet pedagoģiskais darbs ir prioritārs.

2023. gada pavasarī notiks RSU Zinātnes nedēļa, kurā plānoti dažādi pasākumi un vairākas starptautiskās konferences, kas veltītas medicīnai, kā arī veselības un sociālajām zinātnēm. Vai plānojat tajā piedalīties?

Tuvākie plāni saistīti ar piedalīšanos profesora Aivara Vētras rīkotajā konferencē Asklēpijs pret Temīdu? Pacientu tiesību nodrošināšanas juridiskie aspekti ārstniecības praksē šā gada 2. decembrī, kurā uzstāšos ar referātu. Esmu pārliecināts, ka konferencē tiks aktualizēti medicīnas tiesību jautājumi, par kuriem vajadzēs turpināt domāt, pētīt, rakstīt un runāt gan RSU Zinātnes nedēļā, gan citos forumos.

Kas ikvienam Latvijas iedzīvotājam būtu jāņem vērā, lai nākotnē mūsu valsts būtu sakārtota labklājības zeme?

Ar sirdi un dvēseli dzīvot Latvijā un strādāt kopējam labumam.

Kas jums šajā sarežģītajā laikā dod spēku un enerģiju?

Ticība, cerība, mīlestība, ģimene un draugi. Regulāras fiziskas aktivitātes, kultūras pasākumi un ceļojumi. Jā, un arī laba tomātu raža siltumnīcā un dārzā skaisti uzziedējusi eņģeļtaure.

Drīz vien būs Ziemassvētki un sāksies jauns gads. Ko jūs novēlat RSU saimei, sagaidot 2023. gadu?

Mierīgas Latvijas debesis un zem tām vienotību, veselību, radošumu, dzīvesprieku un izturību šajā sarežģītajā laikā!