Pārlekt uz galveno saturu
Attīstība
Darbiniekiem
Pētniecība
Studentiem

Latvijā tuvākajos gados taps Baltijas Biomateriālu ekselences centrs (Baltic Biomaterials Centre of Excellence, BBCE). Centrā zinātnieki pētīs un izstrādās jaunus biomateriālus, ko izmanto kaulaudu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļu ķirurģijā, ortopēdijā un citās jomās. 15 miljonu eiro finansējums centra izveidei piešķirts Eiropas Savienības (ES) pētniecības un inovāciju pamatprogrammas Apvārsnis 2020 projektu konkursā.

BBCE izveidē apvienojušās vairākas starptautiski atzītas pētniecības institūcijas un industrijas pārstāvji: Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), Latvijas Organiskās sintēzes institūts (OSI), Rīgas Stradiņa universitāte (RSU), RSU Stomatoloģijas institūts, AO Pētniecības institūts Davosā (Šveicē) un Fridriha Aleksandra Erlangenas–Nirnbergas universitātes Biomateriālu centrs Vācijā.

Latvijas_Biomaterialu_ekselences_centrs-2-lead.gif

2019. gada 24. septembrī Briselē BBCE koordinators RTU profesors Jānis Ločs parakstīja līgumu par centra izveidi. Foto no RTU arhīva

Projekta laikā paredzēts apvienot partneru spēcīgākās stratēģiskās zinātniskās kompetences, izveidojot ekselences centru vispusīgai biomateriālu izpētei, uzsvaru liekot uz kaulaudus reģenerējošiem materiāliem. Sagaidāms, ka BBCE radītās zināšanas būs ar augstu tehnoloģiju pārneses potenciālu un sekmēs inovatīvas nozares veidošanos Latvijā. Iecerēts, ka BBCE Latvijā veicinās medicīnas tehnoloģiju un biomateriālu pētniecības nozares attīstību, nodrošinot pilnu produkta attīstības ciklu no laboratorijas līdz klīnikai.

BBCE sniegs nozīmīgu ieguldījumu nacionālās pētniecības infrastruktūras attīstībā, piesaistīs izcilus ārvalstu zinātniekus, mācībspēkus un studentus, stiprinās zinātnieku sadarbību ar industriju un piesaistīs ārvalstu investīcijas pētniecībai.

Latvijas_Biomaterialu_ekselences_centrs-3-lead.gif

Foto no RTU arhīva

ES piešķirtais finansējums ir daļa no summas, kas nepieciešama BBCE izveidei. 15 miljonus eiro infrastruktūras izveidei nodrošina valsts, Eiropas Reģionālās attīstības fonds, kā arī paši projekta partneri. 

BBCE vadošā mītne tiks izveidota RTU studentu pilsētiņā Ķīpsalā, kas tiek veidota uz RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas biomateriālu inovāciju un attīstības centra bāzes. Līdztekus tam notiks OSI un RSU pētniecības infrastruktūras paplašināšana, tādējādi izveidojot pilnvērtīgu platformu jaunu biomateriālu pilna attīstības cikla īstenošanai.