Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Pētniecība
Starptautiskā sadarbība

Autore: Ieva Siksaliete, RSU ginekoloģijas un dzemdniecības studentu zinātniskā pulciņa vadītāja
Foto: Rihards Sližāns

10. maijā Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Klīnisko studiju centrā (Hipokrāta ielā 2) norisinājās starptautiskā Baltijas Dzemdniecības un ginekoloģijas studentu konference (Baltic Student Conference of Obstetrics and Gynecology), pulcējot medicīnas studentus no visām trim Baltijas valstīm. Šī tradīcija aizsākās 2015. gadā, taču tika pārtraukta Covid-19 pandēmijas dēļ. Šā gada konference apliecināja jaunās paaudzes ārstu interesi un aktīvu iesaisti dzemdniecības un ginekoloģijas jautājumos, jo kopumā konferenci apmeklēja 100 dalībnieku un 10 ārstu mentoru.

Konferences pirmajā daļā studenti prezentēja pārskatus par pusaudžu grūtniecības situāciju katrā no Baltijas valstīm, kā arī piedalījās zinātnisko darbu sesijā, kuras galvenā tēma bija ģimenes plānošana. Dienas otrajā pusē notika sešas praktiskās darbnīcas, kurās dalībnieki apguva dažādas ginekoloģiskās manipulācijas, izmantojot simulācijas un mācību modeļus.

Praktiskās darbnīcas un simulācija — jaunas iemaņas topošajiem speciālistiem

Viena no praktiskajām darbnīcām – Papaya workshop – sniedza iespēju apgūt dzemdes abrāzijas un vakuumekstrakcijas tehniku, izmantojot papaju kā simulētu dzemdi. Simulācijai bija nepieciešami dažādi ginekoloģiskie instrumenti, tostarp dzemdes kakla dilatori. Šoreiz tika izmantoti 3D printēti dilatori, kuru paraugus 3D skenēšanai nodrošināja Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca, bet to izgatavošanu ar 3D drukas tehnoloģiju veica RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrs (MITC). Instrumenti tika izstrādāti pēc RSU ginekoloģijas un dzemdniecības studentu zinātniskā pulciņa vadītājas Ievas Siksalietes iniciatīvas. Šie 3D printētie dilatori sniegs iespēju nākotnē veidot vēl reālistiskākas un efektīvākas simulācijas topošajiem speciālistiem.


Starptautiska sadarbība un pieredzes apmaiņa

Pasākuma organizēšanā un norisē aktīvi piedalījās studenti no RSU, Latvijas Universitātes, Viļņas Universitātes, Tartu Universitātes un Lietuvas Veselības zinātņu universitātes. Vērtīgu ieguldījumu sniedza arī mācībspēki un ārsti: prof. Dace Rezeberga, prof. Anna Miskova, pasn. Elizabete Ārgale, Zane Rostoka, asist. p. i. Līga Puksta-Gulbe, asist. p. i. Zane Grabe, asist. Olga Plisko, Elvita Penka, asist. Vija Veisa un Ramona Galsone. Īpaši nozīmīgu atbalstu praktisko darbnīcu īstenošanā sniedza RSU MITC komanda.

Viļņas Universitātes studentu pulciņa vadītāja Austėja Zubauskaitė dalās iespaidos: “Mēs bijām ļoti priecīgi būt daļa no šī pasākuma. Tā bija lieliska iespēja ne tikai satikt studentus no visām Baltijas valstīm, bet arī dalīties pieredzē par medicīnas prakses atšķirībām mūsu valstīs. Tas dod

jaunas iespējas nākotnes sadarbībai zinātnes jomā.

Ar nepacietību gaidām atkalsatikšanos nākamgad!”

Tartu Universitātes studentu pulciņa pārstāve Grete Tõniste piebilst: “Pasākums man ļoti patika, un esmu pārliecināta, ka arī pārējiem dalībniekiem tas paliks jaukā atmiņā.

Tas, ka studenti no visām Baltijas valstīm satikās un dalījās pieredzē par tik svarīgu tēmu, palīdz mums attīstīties kā nākotnes ārstiem un medicīnas profesionāļiem.

Arī praktiskās darbnīcas bija lieliskas.”

Daudz vairāk nekā tikai akadēmisks notikums

Šī konference studentiem bija daudz vairāk nekā tikai akadēmisks notikums – tā bija iespēja starptautiskā vidē prezentēt savus darbus, diskutēt ar pieredzējušiem speciālistiem, gūt praktiskas iemaņas un iedvesmu turpmākajai profesionālajai attīstībai.

Pasākums bija iespējams, pateicoties atsaucīgai un motivētai studentu komandai no visām Baltijas valstīm. No Latvijas organizatoru vidū bija Ieva Siksaliete un Elizabete Romanovska (RSU dzemdniecības un ginekoloģijas studentu zinātniskais pulciņš), Meagan Hsung, Julia Kottmann, Mathilda Tafener un Swamy Stefaner (RSU Academic Society of Obstetrics and Gynaecology), kā arī Arta Ārsmeniece un Beatrise Dinsberga (Latvijas Universitātes dzemdniecības un ginekoloģijas studentu zinātniskais pulciņš). Lietuvu pārstāvēja Austėja Zubauskaitė (Viļņas Universitātes dzemdniecības un ginekoloģijas studentu pulciņš), Gabija Grezeckaite, Aleksandra Kolobova, Urte Ivanovaite un Migle Remeikaite (Lietuvas Veselības zinātņu universitātes dzemdniecības un ginekoloģijas studentu pulciņš). No Igaunijas organizatoru komandā bija Grete Tõniste un Laura Kranich (Tartu Universitātes dzemdniecības un ginekoloģijas studentu pulciņš).


Konferenci atbalstīja: Bayer, Gedeon Richter, Dinsbergas klīnika, RSU Studējošo pašpārvalde un Viļņas Universitāte.