Darbiniekiem
Pētniecība

Lai stiprinātu Latvijas zinātnieku un mediķu cīņu pret COVID-19 izraisošo SARS-CoV-2 vīrusu, Borisa un Ināras Teterevu fonds ir piešķīris 50 tūkstošus eiro koronavīrusa izpētei. Pirmo atbalstu gūs divi Rīgas Stradiņa universitātes pētījumi.

"Manam vīram vienmēr bijis svarīgi, lai mūsu darbība padarītu pasauli par nedaudz labāku vietu. Šodien, kad pandēmija skar ikvienu, ir pašsaprotami, ka fonds sniedz savu artavu cīņai pret bīstamo vīrusu.

Boriss bija ārsts, un Rīgas Stradiņa universitāte bija viņa augstskola. Boriss veltījis daudz tās izaugsmes veicināšanai, un viņš būtu lepns, zinot, ka tur tiek meklēti veidi, kā pasargāt Latvijas mediķus un pacientus no šī koronavīrusa.

Esmu pārliecināta, ka arī Latvijas zinātnieki un mediķi spēj dot būtisku ieguldījumu vīrusa nāvējošās ietekmes ierobežošanai, tāpēc uzskatu par pienākumu viņus atbalstīt. Mums visiem kopā ir jāatrod veids, kā savaldīt šo vīrusu!" norāda mecenāte Ināra Tetereva.

Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalsts sniedz savu artavu Rīgas Stradiņa universitātes diviem pētījumiem. Viens no tiem paredz, izmantojot kvalitatīvi ievāktu COVID-19 pacientu materiālu, noteikt cilvēka imunoloģiskos, ģenētiskos un vides faktorus, kas ietekmē SARS-CoV-2 izraisītās COVID-19 klīniskās izpausmes. Tas ir īpaši būtiski, lai varētu prognozēt slimības gaitu dažāda riska grupu pacientiem, un rezultātus varēs izmantot, lai izvēlētos atbilstošu ārstēšanu. Pacientu materiāls tiks uzglabāts Valsts iedzīvotāju genoma datubāzē. Sadarbībā ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru, vadošajām Latvijas slimnīcām un citām zinātniskajām institūcijām izveidoto pacientu materiāla biobanku varēs izmantot Latvijā noteikto vīrusa mutāciju tālākai izpētei un citiem ar COVID-19 saistītiem nākotnes pētījumiem Latvijā un starptautiskā mērogā.

Savukārt otra pētījuma mērķis ir pievērst īpašu uzmanību mediķu aizsardzībai – izmantojot virtuālās realitātes simulāciju, tiks uzlabota pareiza individuālo aizsardzības līdzekļu lietošana sasirgušu pacientu ārstēšanas un uzraudzības laikā, tādējādi samazinot iespēju medicīnas darbiniekiem inficēties darbavietā. Turklāt šī pētījuma rezultāti būs operatīvi izmantojami slimnīcās Latvijā un citur.

Fonds atbalstījis Rīgas Stradiņa universitāti kopš savas darbības pirmsākumiem. Borisa un Ināras Teterevu fonds ir piešķīris dažādas stipendijas universitātes studentiem un pasniedzējiem – Mecenāta Borisa Tetereva stipendija medicīnā līdz šim piešķirta jau 23 studentiem, savukārt studiju kursu modernizācijai kopumā piešķirta 91 mērķstipendija docētājiem, un atbalstīti citi projekti.

Mecenātu Borisa un Ināras Teterevu 2010. gadā nodibinātais ģimenes labdarības fonds atbalsta izcilas un sabiedrībai noderīgas iniciatīvas un veicina kultūras, mākslas un izglītības attīstību Latvijā un pasaulē. Plašāka informācija.