Pārlekt uz galveno saturu
Darbiniekiem

Foto: RSU

2025. gada 7. maijā Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) norisinājās diskusija No konflikta uz sadarbību: mediācija akadēmiskajā vidē, kuras mērķis bija rosināt diskusiju par mediācijas nozīmi augstākās izglītības institūcijās un veicināt tās ieviešanu universitāšu vidē.

rsu_diskusija_mediacija06.jpg

Pasākumā piedalījās Latvijas juridiskās un akadēmiskās vides pārstāvji ar ievērojamu pieredzi mediācijas praksē. Latvijas Sertificētu mediatoru padomi pārstāvēja mediatore Inese Briķena. Diskusijā iesaistījās arī zvērinātā advokāte un mediatore asoc. prof. Marta Urbāne, Rīgas Juridiskās augstskolas lektore un mediatore Ulla Zumente-Stīla, Latvijas Universitātes Juridiskās prakses un palīdzības centra direktore Sandra Zīle Gereiša un Biznesa augstskolas Turība docente, socioloģe Dr. sc. soc. Evija Kļave. Diskusiju moderēja RSU doktorants Rafaels Ciekurs.

rsu_diskusija_mediacija02.jpg

Pasākuma gaitā vairākkārt tika akcentēts, ka mediācija ir būtiska ne tikai juridisko konfliktu risināšanā, bet arī attiecību veidošanā un uzturēšanā akadēmiskajā vidē. Kā uzsvēra viens no diskusijas dalībniekiem,

“mediācija ir par attiecību saglabāšanu – mēs ne tikai risinām strīdu, bet arī palīdzam cilvēkiem turpināt sarunu, palikt sadarbībā”.

Vairāki runātāji diskusijā norādīja, ka sabiedrībā nepieciešams mainīt attieksmi pret tiesvedību kā “pirmo izvēli” konfliktu gadījumos.
“Jākaunas no došanās uz tiesu,” skaidri formulēja viens no ekspertiem, piebilstot, ka “strīda deleģēšana tiesai ir vājums – tā ir nespēja pašiem atrisināt konfliktu, kur bieži vien nav nepieciešama trešā vara, bet gan saruna un izpratne”.

rsu_diskusija_mediacija03.jpg

Diskusijā ne tikai tika akcentēti teorētiskie aspekti, bet arī uzsvērta mediācijas praktiskā nozīme.

“Mediācija ir stilīgi, tiesāties nav stilīgi,”

teica viena no runātājām, aicinot pārdomāt, kādu kultūru mēs vēlamies veidot augstākās izglītības telpā – sadarbības vai konfrontācijas kultūru.

rsu_diskusija_mediacija05.jpg

Kā secināja pasākuma dalībnieki, mediācijas kultūras ieviešana augstskolās būtu nozīmīgs solis pretī iekļaujošākai, cilvēcīgākai un uz savstarpēju cieņu balstītai akadēmiskajai videi.