Pārlekt uz galveno saturu
Darbiniekiem
Pētniecība
Starptautiskā sadarbība

Šā gada aprīlī Jiveskiles Universitātē, Somijā, sācies darbs pie programmas Apvārsnis Eiropa finansētā projekta DeCrises, apvienojot spēcīgu pētnieku un institūciju konsorciju, kura mērķis ir vadīt Eiropas dubulto pāreju sarežģītu sociālekonomisko krīžu kontekstā. Tajā iesaistījušies arī Rīgas Stradiņa universitātes pētnieki.

projekts_de_crises-lead.jpgFoto no projekta arhīva

Projekta mērķis ir radīt ieteikumus par to, kā pārvaldības sistēmas var pielāgoties pārklājošiem traucējumiem – no digitalizācijas līdz klimata pārmaiņām –, vienlaikus nodrošinot, ka neviens netiek atstāts novārtā. Nākamo trīs gadu laikā DeCrises pētīs, kā iedzīvotāju iesaiste, reģionālā sociālā inovācija un pārvaldība var palīdzēt taisnīgāk un efektīvāk risināt sabiedrības problēmas.

Projektā būs septiņas darba grupas

Projekts DeCrises ir strukturēts septiņās darba grupās, kas nodrošina efektīvu pētniecības darbu visā projekta darbības laikā.

  1. Daudzlīmeņu pārvaldības izstrāde valsts, starpvalstu un pārrobežu dimensijās.
  2. Taisnīgas dubultās pārejas un reģionālās inovācijas izpēte.
  3. Digitalizētu energosistēmu analīze, no ES Zaļā kursa un ES Digitālās stratēģijas skatupunkta.
  4. Iedzīvotāju virzīto sociālo inovāciju izpēte.
  5. Politikas virzienu un ieteikumu izstrāde iekļaujošai lēmumu pieņemšanai.
  6. Projekta rezultātu ilgstošas ietekmes nodrošināšana, izmantojot saziņas, izplatīšanas un izmantošanas stratēģijas.
  7. Vadība un koordinācija labai sadarbības nodrošināšanai starp darba grupām.

Vienlīdzīgas iespējas digitalizācijas un klimata jomā

"Mēs gribam, lai ieguvumi no digitalizācijas un klimata pasākumiem produktīvāk sasniegtu visus sabiedrības slāņus.

DeCrises mērķi atbilst ES centieniem veidot noturīgu un iekļaujošu nākotni,"

norāda projekta koordinators, Jiveskiles Universitātes vecākais lektors Farids Karimi.

Starptautiskā komanda

Projektā DeCrises piedalās deviņi partneri.

  • Jiveskiles Universitāte (Somija) ir projekta koordinatore un 5. darba grupas vadītāja. Universitātes kompetence ir iekļaujošas pārvaldības, demokrātisku inovāciju un politikas izstrāde. Tā nodrošina projekta vispārējo koordināciju un vada lēmumu pieņemšanas procesus un politikas ieteikumu izstrādi.
  • Rīgas Stradiņa universitāte (Latvija) ir 1. darba grupas vadītāja. Universitātei ir zināšanas par jautājumiem, kas saistīti ar sabiedriskās kārtības un pārvaldības pētniecību, īpašu uzmanību pievēršot daudzlīmeņu un pārrobežu pārvaldības sistēmām.
  • Bratislavas Komenska universitāte (Slovākija) vada 2. darba grupu. Šī partneriestāde ir izcils speciālists sociālajās zinātnēs un reģionālajā attīstībā, pievēršoties dubultajai pārejai un starpreģionālām/reģionālām iniciatīvām.
  • LUT Universitāte (Lapēnrantas-Lahti Tehnoloģiju universitāte, Somija) vada 3. darba grupu. Universitāte pievēršas energosistēmām, digitālajai pārvaldībai un pārejai uz ilgtspēju, jo īpaši ES Zaļā kursa un ES Digitālās stratēģijas kontekstā.
  • Vestlandsforsking (Rietumnorvēģijas Pētniecības institūts) vada 4. darba grupu. Viņu pieredze ir saistīta ar inovācijām kopienās, līdzdalības pieejām un vietējiem ilgtspējas risinājumiem.
  • Polijas Zinātņu akadēmijas Roberta Ševalska Plūsmas iekārtu institūta (Polija) kompetence ir saistīta ar energotehnoloģijām un ilgtspēju, sniedzot tehniski zinātnisku skatījumu uz pāreju enerģētikas jomā.
  • Kauņas Tehnoloģiju universitāte (Lietuva) ir partneris, kas koncentrējas uz iedzīvotāju iesaisti un sociāli tehniskajiem aspektiem dubultās pārejas digitālajā un klimata jomā, pievēršot uzmanību šķēršļiem un sociālās inovācijas iespējām.
  • Greifsvaldes Universitāte (Vācija) sniegs savas zināšanas par politikas zinātni, pārvaldību un tiesībām, reaģējot uz krīzēm un sabiedriskajām pārmaiņām.
  • Pensoft Publishers (Bulgārija) ir komunikācijas un informācijas izplatīšanas partneris, kuram ir pieredze atklātās zinātnes komunikācijā, ieinteresēto personu iesaistīšanā un zinātnes un politikas saskarnē, izmantojot inovatīvas informācijas izplatīšanas stratēģijas.

Informācija par projekta norisi, pētījumiem un rezultātiem


Projektu finansē Eiropas Savienība saskaņā ar dotāciju līgumu nr. 101177807, DeCrises. Paustie viedokļi un uzskati ir tikai un vienīgi autoru viedokļi, un tie ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Pētniecības izpildaģentūras viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne piešķīrēja iestāde par tiem nav atbildīga.