Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Darbiniekiem
Starptautiskā sadarbība

No 5. oktobra līdz 6. decembrim Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) docētāji apguva jaunas zināšanas un prasmes 3D printēšanā un mākslīgā intelekta izmantošanā medicīnā un medicīnas izglītībā. Mācībās līdzās kolēģiem no Vācijas, Spānijas un Portugāles iesaistījās divi RSU docētāji – Fizikas katedras vadītājs Jevgēnijs Proskurins un Anatomijas laboratorijas vadītājs Edgars Edelmers.

RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra direktore Ieva Šlēziņa: "Starptautisku projektu koordinēšana vienmēr prasa enerģiju un neatlaidību, it īpaši mainīgos apstākļos. Kad vairāk nekā pirms gada ar projekta vadošo partneri no Spānijas gatavojām pieteikumu EIT Health projektam, daļa no apmācībām bija plānota klātienē Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā. Vīrusa pandēmija, protams, ieviesa korekcijas, un kurss tika īstenots tiešsaistē, kas galu galā pavēra vēl plašākas iespējas astoņas nedēļas strādāt aci pret aci ar pasaules līmeņa ekspertiem.

Kolēģu iegūtās zināšanas ne tikai palīdzēs pilnveidot studiju kursu programmas RSU veselības aprūpes studentiem, bet arī sniegs savu artavu pacientu drošībā, attīstot sadarbību ar Latvijas ārstniecības iestādēm, jo, piemēram, pacienta patoloģijas anatomiski 3D modeļi var palīdzēt ārstiem sagatavoties sarežģītu ķirurģisku gadījumu operācijām."

Fizikas katedras vadītājs Jevgēnijs Proskurins dalās ar savu pieredzi: "Iegūtās zināšanas un prasmes turpmāk plānoju izmantot RSU Fizikas katedras studiju kursa 3D printēšanas pamati pilnveidošanā, kā arī stāstīšu un rādīšu tās mūsu doktorantiem un kolēģiem. Apmācību laikā tika aplūkoti pieci moduļi par medicīnisko attēlveidošanas lietojumu, anatomiju un medicīniskajiem attēliem, attēlu pēcapstrādi un 3D drukāšanu veselības aprūpes vajadzībām, attēliem mākslīgajam intelektam un pētījumiem, kvantitatīvo attēlveidošanu un radiomātiku. Katrā modulī tika apgūta teorija un bija atbilstoši pārbaudes uzdevumi un mājasdarbi. Pēc to apgūšanas bija noorganizētas tiešsaistes konsultācijas ar pasaules līmeņa profesionāļiem minētajās jomās no Heidelbergas Universitātes, Hospital Sant Joan de Déu Barcelona, Philips Iberica, Universitat Politècnica de Catalunya u. c."

Anatomijas laboratorijas vadītājs Edgars Edelmers: "Mūsu studentiem noteikti būs interesanti paklausīties par jaunām iespējam 3D tehnoloģijās. Iespējams, nākotnē veidosim kopīgu projektu ar Barselonas speciālistiem anatomisko 3D modeļu tiešsaistes bibliotēkas izveidē."

Kursa ietvaros katras valsts pārstāvji organizēja arī atsevišķus vebinārus, daloties vietējā pieredzē par 3D iespējām. RSU vebinārā pārstāvēja RSU Medicīnas fakultātes absolvents Uldis Roze, kurš demonstrēja 3D drukas izmantošanas iespējas mikrobioloģijā speciālu barotņu izveidē. Prezentācija guva atzinīgas atsauksmes no citu valstu kolēģiem, izraisot diskusijas par metodes attīstīšanu un lietošanu ikdienas darbā.
 
Mācības notika projektā EIT Health, kas atbalsta inovatīvu mācību programmu Expert3D: Comprehensive Transversal Programme in Medical Image Post Processing: 3D Printing and Artificial Intelligence.

eitH_EU_logo.jpg